Slabinová prietrž (pruh), odborne inguinálna hernia, je stav, pri ktorom sa časť orgánov dostane z brušnej dutiny do oblasti slabín. To obvykle nie je bolestivé a pacienta neohrozuje na živote, ale môže dôjsť k zaškrteniu ciev vyživujúcich obsah prietrže, teda k jej zablokovaniu. Tento závažný stav je sprevádzaný ostrou bolesťou, zápchou, horúčkou, nevoľnosťou a možnými komplikáciami ohrozujúcimi život, ako je prasknutie čreva alebo zápal pobrušnice.
Prietrž vzniká, keď sa časť orgánov brušnej dutiny, obvykle pobrušnica s črevnou slučkou, dostane mimo brušnej dutiny. Na vzniku slabinového pruhu sa podieľa zvýšený vnútrobrušný tlak, ktorý môže byť spôsobený vysokou telesnou námahou, zápchou alebo silným kašľom. Keďže s rastúcim vekom pevnosť brušnej steny slabne, výskyt je vyšší u starších pacientov.
Medzi rizikové faktory vzniku slabinového pruhu patrí dedičná predispozícia, obezita, mužské pohlavie, chronický kašeľ, vek a tehotenstvo. Nie je úplne známe, čo spôsobí zablokovanie, pravdepodobne vzniká ako následok peristaltiky a zväčšovania vysunutého obsahu. Neliečený pruh takmer vždy vyústi do jeho zablokovania. V niektorých prípadoch vzniká spontánne, bez predošlej prítomnosti prietrže.
Zablokovaná slabinová prietrž sa prejavuje náhlou ostrou bolesťou brucha, nevoľnosťou, zápchou, slabosťou, horúčkou a možným vracaním. Zdroj bolesti (a prietrž samotná) sa nachádza v oblasti slabín, môže prechádzať až do oblastí semenníkov či pyskov ohanbia. Ochorenie má viaceré komplikácie ohrozujúce život. Nedostatočné či žiadne prekrvenie orgánov vnútri prietrže spôsobí ich nekrózu, čo môže viesť k prasknutiu čreva a hnisavému zápalu pobrušnice (peritonitída). Nezablokovaná slabinová prietrž sa prejavuje prítomnosťou mäkkej hrčky v oblasti slabín, ktorú možno čiastočne zatlačiť späť do brušnej dutiny. Zablokovaná prietrž sa späť zatlačiť nedá.
Na stanovenie diagnózy blokovanej slabinovej prietrže obvykle stačí fyzikálne vyšetrenie a klinické príznaky pacienta. Na posúdenie anatomických súvislostí a orgánov, ktoré sa v pruhu nachádzajú, v prípade potreby slúžia zobrazovacie metódy ultrasonografia (ultrazvuk), počítačová tomografia (CT) alebo magnetická rezonancia (MRI).
Rovnako ako pri bežnom slabinovom pruhu zablokovaný slabinový pruh sa dá vyliečiť len chirurgickým zákrokom. Keďže ide o závažný stav s akútnym priebehom, operáciu treba vykonať čo najrýchlejšie. Zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii, jeho cieľom je vrátenie orgánov do brušnej dutiny, obnovenie ich prekrvenia a zabránenie vzniku ďalších prietrží. To sa docieli čiastočným či úplným uzavretím otvoru, cez ktorý sa do slabinovej oblasti prietrž dostala.
Slabinová prietrž vzniká pri dlhodobo zvýšenom vnútrobrušnom tlaku, obvykle pri kašli, zápche alebo dvíhaní ťažkých bremien. Na zníženie rizika vzniku ochorenia priaznivo vplýva obmedzenie alebo úplné vynechanie fajčenia, dostatočný príjem vlákniny v potrave a správna technika pri posilňovaní. Jediný spoľahlivý spôsob prevencie zablokovania slabinovej prietrže je jej odstránenie a pozorné sledovanie – na to je potrebná skorá návšteva lekára.