12.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Zapáchajúci moč

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Moč má svoj prirodzený zápach, jedinečný pre každého človeka. Zvyčajne nie je silný ani nepríjemný. Ak je výrazný a nezvyčajne zapácha dlhší čas, môže to signalizovať zdravotný problém.

Príznaky

Hlavným príznakom je nezvyčajný zápach moču. Nie je spôsobený žiadnou bežnou okolnosťou, ktorá pominie. Niekedy sa k zápachu môže pridať sfarbenie moču. Pridružené príznaky, ktoré vyžadujú okamžitú návštevu lekára, sú: zakalený moč, mentálny zmätok, nadúvanie, nevoľnosť, či dokonca vracanie. Môže ísť o symptómy vážnejších ochorení, ako je cukrovka, ochorenie pečene alebo silná dehydratácia.

Vznik a príčiny

Moč obsahuje predovšetkým vodu. Zápach spôsobuje až množstvo a koncentrácia odpadových produktov vylučovaných obličkami. Medzi dočasné a bezproblémové príčiny zapáchajúceho moču patrí jedlo, tehotenstvo a užívanie liekov.

Jedlo: Jednou z najčastejších príčin zapáchajúceho moču je jedlo. Tento stav by mal zmiznúť do 12 hodín. Ak zápach pretrváva, môže ísť o iný problém. Typická je špargľa, ktorá množstvom prirodzene sa vyskytujúcich sírnych zlúčenín ovplyvňuje pach moču.

Tehotenstvo: Počas tehotenstva majú ženy zvýšený tehotenský hormón nazývaný hCG. Toto zvýšenie zapríčiňuje silnejší zápach moču. Platí to najmä na začiatku tehotenstva. V tehotenstve má vplyv aj prípadná dehydratácia, ktorá spôsobuje tvorbu kyseliny močovej a vytvára silný zápach. Budúce mamičky by preto mali prijímať dostatočné množstvo tekutín.

Lieky a vitamí n ové doplnky: Užívanie vybraných liekov a doplnkov (napríklad vitamínu B6) spôsobujú dočasnú zmenu moču. Po ukončení užívania sa zápach vráti do normálu.

Základných zdravotných problémov, ktorých príznakom je zapáchajúci moč, je viacero.

Dehydratácia: Ak človek nepije dosť tekutín, môže si všimnúť zafarbený (tmavožltý až oranžový) moč, zapáchajúci ako čpavok. Pitie väčšieho množstva tekutín, hlavne vody, spôsobí, že moč sa vráti do normálu. Ak človek pociťuje slabosť, extrémnu únavu alebo iné nezvyčajné príznaky, môže mať ťažkú ​​dehydratáciu a okamžite by mal vyhľadať lekársku starostlivosť.

Infekcie močových ciest: Silné nutkanie na močenie a pocit pálenia pri močení sú najčastejšími príznakmi infekcií močových ciest. Príznakom môže byť aj nezvyčajný zápach.

Cukrovka: Bežným príznakom cukrovky je sladký zápach moču. Ľudia s neliečenou cukrovkou majú vysokú hladinu cukru v krvi, tá má na svedomí daný zápach.

Fistula močového mechúra: Fistula močového mechúra sa vyskytuje, keď má človek zranenie alebo inú príčinu, ktorá umožňuje baktériám z čriev vstúpiť do močového mechúra. Zväčša ide o zápalové ochorenie čriev, ulceróznu kolitídu alebo Crohnovu chorobu.

Ochorenie pečene: Silný zápach moču môže byť znakom ochorenia pečene. Medzi ďalšie príznaky tohto ochorenia patrí nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha, žltá koža alebo oči, slabosť, nadúvanie a úbytok hmotnosti.

Fenylketonúria: Ide o nevyliečiteľné genetické ochorenie, vinou ktorého telo nedokáže deliť aminokyselinu zvanú fenylalanín. Keď sa metabolity nahromadia, moč môže nepríjemne zapáchať. Ďalšie príznaky tohto ochorenia sú: znížená pigmentácia kože, mentálne poruchy a pomaly sa rozvíjajúce sociálne zručnosti. Ak sa táto choroba nezachytí včas, môže viesť k ADHD a ťažkému mentálnemu postihnutiu.

Choroba javorového sirupu: Zriedkavé a nevyliečiteľné genetické ochorenie, ktoré spôsobuje zápach moču pripomínajúci arómu javorového sirupu. Ľudia s týmto ochorením nedokážu spracovávať aminokyseliny leucín, izoleucín a valín. Bez liečby tento stav vedie k poškodeniu a odumretiu mozgu.

Diagnostika

Lekár pri diagnostikovaní problémov s močom využíva viacero testov.

Prvým je analýza moču, teda odobratie vzorky a jej testovanie na príznaky určitých typov baktérií aj na iné prvky.

Cystoskopia sa robí tenkou trubičkou s kamerou na konci, ktorá sa vkladá do močového mechúra. Pomáha nahliadnuť dnu a odhaliť akékoľvek močové ochorenie.

Ak zápach pretrváva dlhšie a z analýzy moču nie je známa žiadna infekcia, lekár sa môže rozhodnúť pre röntgenové alebo ultrazvukové vyšetrenie.

Liečba

Liečba závisí od príčiny zápachu moču. Lieči sa zásadne zápach, ktorý trvá dlhšie ako 12 hodín a testy preukázali zdravotný problém v tele. Liečbou hlavného ochorenia sa eliminuje aj problém s močom. Ak je zapáchajúci moč súčasťou chronického ochorenia (ako cukrovka), zostane nevyliečiteľným príznakom.

Na udržanie zdravého močového mechúra sa odporúča močiť päť- až sedemkrát denne, močiť iba vtedy, keď človek naozaj potrebuje, pretože nútené močenie spôsobuje menšiu výdrž: Pri močení je vhodné sedieť, nie držať sa nad toaletou. Netreba sa ani ponáhľať a tlačiť.

Ako žiť s chorobou

Zápach moču môže byť spôsobený mnohými faktormi. Ak po 12 hodinách nezanikne, je vhodné poradiť sa lekárom. Základným domácim liekom i prevenciou je dostatočný príjem tekutín.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
dehydratáciafenylketonúriamočové cestymočový mechúrnadúvanienevoľnostnezvyčajný zápach močuvracanie