Zápal močových ciest

Zápal močových ciest patrí k častým diagnózam a lekári vo všeobecných ambulanciách sa s touto diagnózou stretávajú denne. Zápal môže postihnúť ktorúkoľvek časť vylučovacej sústavy:

  • dolné močové cesty – močovú rúru alebo močový mechúr
  • horné močové cesty – močovody, obličky.

Príznaky a symptómy

Medzi najčastejšie príznaky ochorenia patrí:

  • časté nutkanie na močenie (aj pri vyprázdnenom mechúri)
  • bolesť pri močení (ostrá, pálivá, rezavá)
  • tlak v podbrušku
  • voľným okom viditeľná prítomnosť krvi v moči
  • zákal (farba môže pripomínať čaj) a zápach moču

Ak sú zápalom postihnuté horné močové cesty, pridať sa môže aj bolesť chrbta v oblasti krížov, horúčka, nevoľnosť či vracanie.

Príčiny / spúšťače

Najčastejším pôvodcom je baktéria E. coli. U ľudí sa prirodzene vyskytuje v črevách (a teda aj v stolici). Do močovej rúry sa môže zaniesť nedostatočnou alebo nesprávnou hygienou z oblasti análneho otvoru. Ak sa v močových cestách premnoží, vyvolá zápal. 

Častejšie trápi ženy

Zápaly močových ciest sa omnoho častejšie vyskytujú u žien než u mužov. Príčinou je skutočnosť, že ženská močová rúra je výrazne kratšia (má približne 4 cm) ako mužská (má cca 15 až 20 cm) a navyše sa nachádza v tesnej blízkosti análneho otvoru, odkiaľ sa môžu baktérie preniesť. 

Anatómia v neprospech žien

Močová rúra je spojením medzi vonkajším prostredím tela a močovým mechúrom. V oblasti, kde močová rúra ústi na povrch, sa nachádzajú baktérie. Môže sa stať, že sa z povrchu tela prenesú do močovej rúry, odkiaľ sa dostanú do močového mechúra, prípadne vyššie do močovodov a obličiek. U žien sa tento proces udeje ľahšie – kratšou cestou a rýchlejšie. Problém je, že baktérie v močových cestách vyvolávajú zápal. 

Nedostatočná hygiena

Opakované zápaly močových ciest môžu byť spôsobené nedostatočnou alebo nesprávnou hygienou, keď sa baktérie z análnej oblasti dostanú do močovej rúry. Dôležitý je správny spôsob použitia toaletného papiera – utieranie spredu dozadu, aby sa baktérie z konečníka nedostali do okolia. 

Aby ste sa vyhli zápalu močových ciest, je dôležité dodržať hygienu aj pri sexe. Pred ním, no najmä po ňom by ste si mali močový mechúr vyprázdniť, aby sa baktérie z močovej rúry jednoducho spláchli močom. Rovnako dôležité je tiež umytie intímnych partií čistou vodou a jemným mydlom.   

Nevhodná spodná bielizeň

Zápaly močových ciest sa spájajú aj s nevhodným výberom spodnej bielizne. Problémom môžu byť umelé nepriedušné materiály a príliš úzke strihy. Pri tango nohavičkách hrozí posun pásika, pričom sa môžu baktérie z oblasti konečníka premiestniť do oblasti močovej rúry.

Sedenie na studenej zemi

Naše mamy mali pravdu – aj močové cesty môžu prechladnúť. V chladnejšom období by ste preto mali dbať na nosenie dostatočne teplého oblečenia, ktoré zahalí aj oblasť “krížov”, a vyhnúť sa sedeniu na studených podkladoch. 

Mokré plavky 

Ak sa chcete vyhnúť zápalu močových ciest, dajte si pozor na mokré plavky. Samé o sebe síce zápal nespôsobia, ale chladné a vlhké prostredie v kombinácii so zadržiavaním moču (s odkladaním močenia) a dehydratáciou (častejšie v lete) môže stáť za vznikom zápalu. Na plavárňach a kúpaliskách si preto plavky raz za čas vymeňte za suché, nezabúdajte na dostatočný príjem tekutín a nezadržiavajte moč. 

Diagnostika

Základom je anamnézafyzikálne vyšetrenie. Laboratórne sa vyšetruje moč na prítomnosť krvi, bielkovín a produkty rozpadu bielych krviniek. Kultivačným vyšetrením moču sa stanoví citlivosť na antibiotiká. Vyšetrenia ako ultrazvuk a CT sú potrebné len pri komplikovanejších infekciách.

Problém totiž môže byť aj inde. Ak sa zápaly opakujú príliš často, príčinou nemusí byť len premnoženie baktérií. Príčinou môže byť napríklad zlé vyprázdňovanie mechúra, cukrovka, gynekologické ťažkosti či nádorové ochorenia. Vtedy je nutné odborné vyšetrenie u špecialistu urológa. 

Biochemický rozbor moču je základnou diagnostickou metódou
Total art/shutterstock.com

Liečba, prevencia, kontrola

Hneď pri prvých ťažkostiach zvýšte príjem tekutín. V lekárni si môžete kúpiť rôzne voľnopredajné doplnky s výťažkami z kanadských brusníc, vitamínom C a D, ktoré sú pri liečbe zápalu prospešné. Samotné doplnky však nedokážu zápal vyliečiť. 

Ak ťažkosti pretrvávajú dlhšie než 3 dni a ak sa váš zdravotný stav zhoršuje, navštívte lekára. Lekársku pomoc vyhľadajte aj v prípade, že máte horúčku, bolesti v dolnej časti chrbta, ak ste v moči spozorovali krv aj v prípade, že sa u vás infekcie opakovane vracajú. 

Pite veľa vody

Niektorí ľudia kvôli bolestivému močeniu prestanú piť, prípadne prijmú menej tekutín, aby sa vyhli bolesti na toalete. Takýmto konaním si však viac škodia, než pomôžu. Pri zápale je naopak veľmi dôležité prijať zvýšené množstvo tekutín. Prúd moču totiž dokáže baktérie vyplaviť preč z močových ciest. 

Vhodná je čistá voda a nesladené bylinkové čaje. Počas pretrvávania zápalu sa vyhnite sa konzumácii nápojov, ktoré pôsobia dráždivo na močový mechúr – káva, alkohol a citrusové šťavy.

Kedy sú potrebné antibiotiká

Existujú rôzne typy baktérií, ktoré zápal vyvolali, a takisto rôzne typy antibiotík. Preto je potrebné, aby správny typ liečiva určil lekár na základe výsledkov vyšetrení a vášho zdravotného stavu. Akútne infekcie sú dobre liečiteľné, pričom dĺžka terapie je 3 až 5 dní. Pri opakovaných infekciách sa predlžuje na 10 dní. 

Antibiotiká užívajte vždy len na predpis lekára. Nikdy ich neužívajte sami – ak vám nejaké zostali z predošlej liečby alebo ak zostali inému členovi rodiny či známemu. 

Liečba antibiotikami nie je nutná pri každom type zápalu a nie je nutná ani v prípade, že vám výsledky vyšetrenia moču odhalili prítomnosť mykoplazmy a ureaplazmy, pričom nemáte žiadne ťažkosti. Ide o baktérie, ktoré prirodzene osídľujú ústie močových ciest, a ak nevyvolajú zápal, horúčku či iné komplikácie, nie je nutná ich liečba (ani preventívna).

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

https://www.healthline.com/health/urinary-tract-infection-adults

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/urinary-tract-infection/symptoms-causes/syc-20353447

https://www.nhs.uk/conditions/urinary-tract-infections-utis

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9135-urinary-tract-infections