V najnovšej epizóde seriálu Nemocnica, z dielne TV JOJ, ste mohli vidieť prípad 40 ročného pacienta, ktorého trápili veľmi silné bolesti brucha, zvýšená teplota, vysoký krvný tlak a dušnosť. Na základe vyšetrení mu bol diagnostikovaný zápal slepého čreva, ktorý lekári zoperovali v hodine dvanástej. V prípade, že by mu slepé črevo nevybrali, hrozila by pacientovi peritonitída, alebo zápal pobrušnice, z ktorej by sa pri svojej životospráve len ťažko dostal. Všetky dôležité informácie o zápale pobrušnice sa dozviete v našom článku.
Po prečítaní tohto článku budete vedieť:
Peritonitída je zápal pobrušnice, tkaniva, ktoré lemuje vnútornú stenu brucha a pokrýva a podporuje väčšinu brušných orgánov. Zápal pobrušnice býva zvyčajne výsledkom plesňovej, alebo bakteriálnej infekcie, ktorá môže byť spôsobená poranením brucha, pridruženým ochorením, alebo nástrojom počas liečebného výkonu, (dialyzačný katéter alebo hadička na kŕmenie).
Peritonitídy poznáme:
Zápal pobrušnice je vážny stav, ktorý si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. V prípade, že zápal nie je liečený, môže sa infekcia rozšíriť a stať sa život ohrozujúcou.
Príznaky peritonitídy sa môžu u pacientov mierne líšiť v závislosti od základnej príčiny jej vzniku. Medzi prvé príznaky zápalu pobrušnice patrí zvyčajne strata chuti do jedla, nevoľnosť a tupá bolesť brucha, ktorá sa rýchlo zmení na pretrvávajúcu silnú bolesť . Tá sa potom zhoršuje s akýmkoľvek pohybom.
Ďalšie príznaky vyvolané zápalom pobrušnice môžu zahŕňať:
Zápal pobrušnice sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov, vo väčšine prípadov ide však o prasknutie, ruptúru, čreva v brušnej dutine.
Peritoneálna dialýza využíva hadičky, katétre, na odstránenie odpadových produktov z krvi, keď to obličky už nedokážu dostatočne vykonávať. Počas peritoneálnej dialýzy môže dôjsť k infekcii v dôsledku nečistého prostredia, zlej hygieny, alebo kontaminovaného vybavenia. Peritonitída sa môže vyvinúť aj ako komplikácia gastrointestinálneho chirurgického zákroku, použitia hadičky na kŕmenie, alebo postupu na odobratie tekutiny z brucha a zriedkavo ako komplikácia kolonoskopie alebo endoskopie.
Ktorýkoľvek z týchto stavov môže baktériám umožniť dostať sa priamo k pobrušnici cez otvor v gastrointestinálnom trakte.
Zápal pankreasu komplikovaný infekciou môže viesť k zápalu pobrušnice, ak sa baktérie rozšíria mimo pankreasu.
Infekcia malých, vydutých vačkov v tráviacom trakte, divertikulóza, môže spôsobiť zápal pobrušnice, ak jeden z vačkov praskne a črevný obsah sa vyleje do brušnej dutiny.
Zranenie môže spôsobiť peritonitídu tým, že umožní baktériám alebo chemikáliám z iných častí tela vstúpiť do pobrušnicovej dutiny.
Peritonitída, ktorá sa vyvíja bez ruptúry v brušnej dutine, je zvyčajne komplikáciou ochorenia pečene, ako je cirhóza. Pokročilá cirhóza spôsobuje nahromadenie veľkého množstva tekutiny v brušnej dutine. Táto nahromadená tekutina je náchylná na bakteriálnu infekciu.
Ak máte akékoľvek vyššie uvedené príznaky peritonitídy, ihneď kontaktujte svojho lekára. Okamžitá lekárska pomoc je obzvlášť dôležitá pre pacientov na peritoneálnej dialýze, ktorí pociťujú bolesti brucha a majú zakalenú peritoneálnu tekutinu. Peritoneálna tekutina je zakalená preto, že sú v nej nahromadené biele krvinky, bojujúce proti infekcii.
Pretože zápal pobrušnice môže rýchlo viesť k potenciálne smrteľným komplikáciám, ako je sepsa a septický šok, ktoré spôsobujú masívny pokles krvného tlaku, zlyhanie orgánov a smrť, je nevyhnutné rýchlo diagnostikovať a následne začať vhodnú liečbu. Počas diagnostiky sa vás lekár opýta na vaše príznaky a vykoná dôkladné fyzické vyšetrenie vrátane posúdenia napätia a citlivosti v bruchu.
Diagnostické vyšetrenia na zápal pobrušnice môžu zahŕňať:
Lekár môže tiež vykonať paracentézu, postup, pri ktorom sa tekutina z brušnej dutiny odoberie tenkou ihlou a pošle sa na rozbor, či nie je prítomná infekcia. Paracentéza sa môže vykonať na identifikáciu primárnej spontánnej peritonitídy a sekundárnej peritonitídy spôsobenej zápalom pankreasu.
V prípade, že vám diagnostikujú zápal pobrušnice, rovno si vás nechajú v nemocnici. Terapia spočíva v okamžitom podávaní antibiotík, alebo antifungálnych liečiv intravenózne, priamo do žily. Ak sa ako komplikácia infekcie rozvinie zlyhanie orgánov zo sepsy, je potrebná ďalšia podporná liečba. Takáto liečba môže zahŕňať intravenózne tekutiny, lieky na udržanie krvného tlaku a nutričnú podporu.
V mnohých prípadoch je potrebné riešiť zápal pobrušnice chirurgicky, najmä k bola peritonitída spôsobená stavmi, ako je apendicitída, perforovaný žalúdočný vred alebo divertikulitída. Infikované tkanivo, ako napríklad prasknutý apendix alebo absces, sa chirurgicky odstráni. Rovnako tak akákoľvek časť peritoneálneho tkaniva, ktorá bola vážne poškodená infekciou. Počas hospitalizácie je pacient pozorne sledovaný kvôli príznakom sepsy a septického šoku, ktoré si zvyčajne vyžadujú okamžitý presun na jednotku intenzívnej starostlivosti.