10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Zápal stredného ucha s výpotkom v stredouší

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zápal stredného ucha s nahromadením výpotku v stredoušnej dutine patrí medzi bežné ochorenia detského veku. Častejšie postihuje obidve uši súčasne. Prejavuje sa postupnou stratou sluchu, pocitmi tlaku v ušnej dutine a bolesťami hlavy a ucha.

Vznik a príčiny

Ide o ochorenie stredného ucha charakterizované nahromadením tekutiny v bubienkovej dutine. Klinické prejavy choroby sú mierne, vzhľadom na neprítomnosť mikroorganizmov v postihnutých tkanivácha to preto, lebo nedochádza k perforácii ušného bubienka. Tekutina v strednom uchu spôsobuje zníženie pohyblivosti bubienka a vytvára bariéru pri prenose zvuku.

Nahromadený výpotok obsahuje veľké množstvo bielkovín, takže časom sa mení, má hustejšiu konzistenciu a blokuje anatomické úseky stredného ucha, konkrétne Eustachovu trubicu, ktorá zabezpečuje odvádzanie výpotku do nosohltana. Tento stav sa môže vyskytnúť v dôsledku dysfunkcie Eustachovej trubice ako výsledku mechanického poškodenia alebo enormného zväčšenia (hypertrofie) mandlí, keď vzniká podtlak a tvorí sa nadmerné množstvo seróznej kvapaliny (výpotku) v strednom uchu. Narastajúci tlak stimuluje aktivitu pohárikových buniek, nachádzajúcich sa v sliznici ucha, to vedie k zvýšenej tvorbe výpotku. Tento stav je častým sprievodným javom infekčných ochorení nosohltana, endokrinných chorôb, zápalov Eustachovej trubice a zápalu nosových mandlí, prípadne silných alergických reakcií postihujúcich dýchaciu sústavu. V súčasnosti výskyt tohto ochorenia rastie, hlavne vo vyspelých krajinách, predovšetkým v detskej populácii, častejšie u chlapcov. K rizikovým faktorom patrí častý výskyt infekcií (v detských kolektívoch), vystavenie pasívnemu fajčeniu a znečistenému životnému prostrediu. Ochorenie môže postihnúť jedno ucho (približne 10 percent prípadov), oveľa častejšie však postihuje obe uši súčasne.

Príznaky

Počiatočné príznaky zápalu Eustachovej trubice sú mierna strata sluchu, pocit rezonancie vlastného hlasu v hlave a narastajúci pocit tlaku v ušiach. S nárastom objemu výpotku sa sluch zhoršuje. Neskôr má postihnutý jedinec neustály pocit prítomnosti vody v uchu, spôsobený zvýšeným množstvom výpotku. Tento stav môže byť sprevádzaný silnými bolesťami hlavy, vracaníma poruchou koncentrácie.

Diagnostika

Pri diagnostike sa využíva audiologické vyšetrenie, ktoré odhalí typ poruchy pri prenose zvukových signálov. Pri opakujúcich sa epizódach ochorenia sa využíva počítačová tomografia, ktorá umožňuje stanoviť množstvo výpotku v uchu. Počas lekárskej prehliadky odborník používa otomikroskopiu (vyšetrenie ušnej dutiny pomocou mikroskopu), audiometriu (metóda určovania akustickej citlivosti sluchového aparátu na vlny rôznych dĺžok – frekvencií), vyšetrenie akustických reflexov, endoskopiu (zhodnotenie vizuálneho stavu Eustachovej trubice)a tympanometriu (stanovenie úrovne pohyblivosti bubienka a sluchových kostičiek).

Liečba

V ťažkých prípadoch a pri často sa opakujúcich výskytoch choroby je indikovaná chirurgická liečba, spočívajúca v odstránení nosových mandlí, prípadne prepichnutí bubienka. Na tlmenie bolesti sa podávajú analgetiká.

Prevencia

Prevencia spočíva vo vyhýbaní sa rizikovým faktorom (infekcie, pasívne fajčenie, znečistené životné prostredie) a v minimalizácii alergických prejavov, ako sú opuchy slizníc horných dýchacích ciest, prínosových dutín a podobne.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavystredné uchotlak v ušiachvracaniezápal stredného uchaznížená koncentrácia