10.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Encefalitída

Vznik a príčiny

Mozog je v porovnaní s ostatnými orgánmi veľmi dobre chránený pred vonkajšími vplyvmi vrátane infekčných. Niektoré organizmy, najmä vírusy, sú však schopné túto ochranu prekonať a napadnúť vlastné mozgové tkanivo. V našich podmienkach najčastejšie ide o herpes simplex vírus (HSV) a vírus kliešťovej encefalitídy, prenášaný krvou po uhryznutí infikovaným kliešťom.

Ochorenie často prebieha v spojení so zápalom mozgových blán (encefalomeningitída).

Príznaky a symptómy

Choroba sa často začína podobne ako chrípka. Objaví sa bolesť hlavy, bolesť kĺbov a svalov, celková slabosť a zvýšená teplota. Dospelí pacienti sa po odznení týchto príznakov väčšinou úplne vyliečia.

U niektorých dospelých, ale najmä u malých detí a dojčiat, môže mať encefalitída závažnejšie príznaky: vracanie, stuhnutosť tela, podráždenosť, znížená chuť do jedla, brnenie v prstoch, strata citlivosti kože. Ak sa objavia tieto príznaky, treba urýchlene vyhľadať lekársku pomoc.

Diagnostika

Keďže príznaky nie sú pre encefalitídu špecifické, diagnostika je náročná. Lekárovi je potrebné oznámiť prekonané herpetické ochorenie, napríklad na ústach, aj možné infikovanie kliešťom. V prípade závažných príznakov lekár odporučí lumbálnu punkciu, teda odber mozgovo-miechového moku. Ten bude vyšetrený na prítomnosť najčastejších pôvodcov encefalitídy. Ďalej je možné vyšetrenie EEG, ktoré meria elektrickú aktivitu mozgu, alebo magnetická rezonancia (MRI).

Liečba

V prípade miernych príznakov encefalitídy sa odporúča pokoj na lôžku, zvýšený príjem tekutín pre zvýšenú teplotu, studené obklady a lieky na zníženie teploty – najlepšie paracetamol.

V prípade závažnejších príznakov lekár podá antivirotickú liečbu.

Prevencia

Pri pohybe v oblasti so zvýšeným výskytom kliešťov je dobré používať repelenty. Po návrate sa treba ihneď osprchovať (dospelým kliešťom aj nymfám trvá určitý čas, než sa prisajú, preto je veľmi pravdepodobné, že sprchou sa parazity zmyjú). V prípade prisatia kliešťa je nutné hneď ho bezpečne odstrániť. Ľudia, ktorí sa v prostredí s výskytom kliešťov pohybujú pravidelne, by mali zvážiť očkovanie proti vírusom prenášaným kliešťami.

Redakcia portálu Lekár.sk