10.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Žihľavka spôsobená chladom

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pri žihľavke spôsobenej chladom (Cold utricaria) ide o reakciu kože na chlad v priebehu niekoľkých minút po vystavení sa chladu. Pokožka je začervenaná a svrbí, vznikajú pomfy. Príznaky chladovej žihľavky, označovanej ako chladová utrikaria, sa môžu líšiť od prípadu k prípadu. Niektorí ľudia majú reakcie mierne, iní môžu zaznamenať vážne až kritické reakcie.

Diagnostika

Diagnostika spočíva v expozičnom teste. Na kožu sa umiestni kocka ľadu na päť minút. Ak človek trpí chladovou utrikariou, pár minút po jej odstránení z pokožky sa prejaví patričná kožná reakcia (sčervenanie, svrbenie). Ak má lekár podozrenie, že utrikariu spôsobuje určité ochorenie, je nutné vykonať krvné testy.

Vznik a príčiny

Reakcia organizmu je spôsobená uvoľnením histamínu do krvi z buniek označovaných ako mastocyty. Nie je známe, čo všetko a ako môže spustiť proces vzniku chladovej žihľavky. Senzitivita kože na chlad môže mať pôvod v dedičnej precitlivenosti, vo víruse alebo ju spustilo nejaké ochorenie. Rizikovým faktorom môžu byť genetické vlohy alebo prebiehajúca rakovina.

U ľudí s ťažkými reakciami môže napríklad plávanie v chladnej vode vyvolať točenie hlavy až šok, môže dôjsť k vážnemu poklesu tlaku, ktorý ohrozuje život. Každá epizóda chladovej utrikarie môže trvať približne dve hodiny. Chladová žihľavka sa objavuje väčšinou u mladých dospelých.

Príznaky

K príznakom patrí dočasné sčervenanie pokožky, svrbenie v oblasti vystavenej chladu, zhoršenie reakcií napriek otepľovaniu kože, opuchnutie ruky pri držaní studených objektov, prípadne opuch pier pri jedení alebo pití studených pokrmov a nápojov. Môže dôjsť k celkovej reakcii tela, pri ktorej môže nastať anafylaktický šok. Vážny opuch hrdla a jazyka ohrozuje pacienta, môže sa udusiť. Príznaky sú najvýraznejšie pri náhlej zmene teploty.

Liečba

V niektorých prípadoch chladová žihľavka sama zmizne po týždňoch až mesiacoch. Neexistuje konkrétna liečba, skôr ide o správne dodržiavanie prevencie. Odporúčanie lekára často spočíva v radách, ako je vyhýbanie sa chladu, používanie antihistaminík bez predpisu. Vo vážnejších prípadoch utrikarie lekár pacientovi predpíše lieky (Klaritin, Zyrtek), prípadne pacient musí so sebou nosiť epipen (injekcia epinefrínu, ktorú si môže aplikovať sám).

Prevencia

Prevenciou je najmä vyhýbanie sa chladu a dodržiavanie pokynov lekára.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
alergényalergická reakciakožasvrbeniezačervenaniežihľavka