25.01.2022 • 10 minút na prečítanie

Zlomeniny; prvá pomoc, priebeh hojenia, komplikácie

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Kosti patria medzi spojivové tkanivo, vystužené vápnikom a kostnými bunkami, ktorého hlavná funkcia je, vďaka jeho pevnosti, opora tela, umožnenie pohybu a ochrana vnútorných orgánov. Aj pevnosť kostí má však svoje limity. Zlomenina, alebo fraktúra nastáva, ak tlak pôsobiaci na kosť je väčší, ako dokáže kosť uniesť. To narúša jej štruktúru a pevnosť, a vedie k bolesti, strate funkcie, krvácaniu a poraneniu v okolí miesta.

Po prečítaní tohto článku budete vedieť:

  • Ako podať prvú pomoc pri zlomenine kosti,
  • Ako sa môžu zlomeniny prejavovať,
  • Aké typy zlomenín existujú,
  • Ako prebieha hojenie zlomenej kosti,
  • Ako sa zlomenina diagnostikuje a lieči,
  • Ako sa o zlomeninu starať v domácom prostredí,
  • Čo možno očakávať po odstránení sadry,
  • K akým komplikáciám môže zlomenina viesť.

Prvá pomoc pri zlomeninách kostí

Správna prvá pomoc pri zlomeninách je vždy dôležitá. Pohyb zlomených kostí môže zvýšiť bolesť a krvácanie a môže poškodiť tkanivá okolo zlomeniny, čo následne môže viesť ku komplikáciám pri reparácii a hojení poranenia . Preto prvá pomoc spočíva najmä v znehybnení poranenej oblasti a kontroly vonkajšieho krvácania.

Ak máte podozrenie na zlomeninu kosti postupujte nasledovne:

  • Udržujte postihnutú osobu v pokoji, ubezpečte sa, že sa nebude hýbať najmä ak máte podozrenie na zlomeninu lebky, chrbtice, rebier, panvy alebo hornej časti nohy.
  • Skontrolujte krvácajúce rany a zastavte krvácanie pevným zatlačením na miesto pomocou čistého obväzu. Ak kosť vyčnieva, zatlačte opatrne na okraje rany a vyčnievajúcej kosti sa nechytajte.
  • Ak je krvácanie pod kontrolou, prekryte ranu čistým obväzom.
  • Nikdy sa nepokúšajte narovnať zlomené kosti.
  • V prípade zlomeniny končatiny by ste mali končatinu znehybniť nad a pod zlomeninou. Do príchodu záchranky môžu ako dlaha poslúžiť napríklad drevené dosky, alebo zložené časopisy.
  • Ak to situácia dovoľuje, môžete na postihnuté miesto aplikovať studený obklad na zmiernenie opuchu a bolesti.

Tým, že nie všetky zlomeniny sa nachádzajú na končatinách, môže byť veľmi ťažké zvládnuť ich iba pomocou zásad prvej pomoci, pretože môžu byť život ohrozujúce. Patria sem hlavne zlomeniny lebky, rebier, alebo stavcov pri traume hrudníka, hlavy, chrbtice, a panvy. Ak máte podozrenie na zlomeniny týchto kostí, neodkladne vyhľadajte lekársku pomoc.

Ako sa môžu zlomeniny prejaviť?

Zlomeniny sa líšia od iných poranení kostry, ako sú napríklad dislokácie, aj keď v niektorých prípadoch ich môže byť ťažké rozlíšiť. Niekedy môže mať pacient viac ako jeden typ zranenia, preto ak máte pochybnosti, zaobchádzajte so zranením, ako keby išlo o zlomeninu.

Príznaky zlomenej kosti môžu byť rôzne, v závislosti od polohy zlomeniny, závažnosti zranenia, veku pacienta ako aj jeho celkového zdravotného stavu. Prvým príznakom zlomeniny je intenzívna bolesť, aj keď zo začiatku ju cítiť nemusíte, pretože organizmus, v reakcii na bolesť a stres, uvoľňuje endorfíny, ktoré pomáhajú krátkodobo bolesť tlmiť.

Okrem bolesti vás však telo zalarmuje aj inými spôsobmi, aby vám dalo najavo, že niečo naozaj nie je v poriadku. Môžete pociťovať chlad, závraty, alebo mdloby. Poranené miesto môže byť opuchnuté, stuhnuté, teplé, podliate a nie je schopné si plniť svoju pôvodnú funkciu.

Aké typy zlomenín kostí existujú?

Zlomeniny kostí sa kategorizujú na základe ich vlastností na:

  • Uzavreté alebo otvorené. Uzavretá, alebo jednoduchá zlomenina je vtedy keď kosť neprepichne kožu pričom pri otvorenej, tiež nazývanej zloženej, zlomenine kosť vyčnieva cez kožu von. Otvorená zlomenina býva sprevádzaná vonkajším krvácaním a je pri nej vyššie riziko vzniku infekcie.
  • Úplne alebo čiastočné. Úplná zlomenina prechádza skrz kosť a rozdeľuje ju na dve a viac častí. Pri čiastočnej zlomenine sa v kosti vytvorí medzera a kosť sa nalomí, ale nie je rozdelená. Čiastočné, úplné, otvorené, či uzavreté zlomeniny môžu byť pomenované špecifickejšie na základe ich charakteru:
  • Stresová zlomenina. Stresové zlomeniny sú drobné praskliny v kosti, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v nosných kostiach dolnej časti nohy a chodidla. Spôsobuje ich opakovane vyvíjaný nadmerný tlak na dolné končatiny.
  • Avulzná zlomenina. Svaly sú ukotvené ku kosti pomocou šliach, čo je typ spojivového tkaniva. Pri silných svalových kontrakciách sa môže stať, že šľacha odtiahne časť kosti. Tento typ zlomeniny je bežnejší v kolenných a ramenných kĺboch.
  • Roztrieštená zlomenina. Kosť je rozbitá na malé kúsky. Tento typ komplikovanej zlomeniny má tendenciu sa hojiť pomalšie.
  • Kompresívna zlomenina. Nastáva, keď sú dve kosti tlačené proti sebe. Často môžu byť týmto typom zlomeniny postihnuté stavce. Vyššiemu riziku sú vystavení najmä u starších ľudí s osteoporózou.
  • Zlomenina typu vŕbového prútika. (Greenstick zlomenina) je malá tenká prasklina v kosti. Vyskytuje sa najmä u detí, pretože ich kosti sú pružnejšie ako kosti dospelých.
  • Šikmá zlomenina. Zlom ide diagonálne cez kosť.
  • Priečna zlomenina. Zlom ide v priamej línii cez kosť.
  • Špirálovitá zlomenina. Zlomenina sa točí okolo kosti.
Autor: VectorMine/Shutterstock

Ako prebieha hojenie zlomenej kosti?

Reparácia zlomenej kosti je dlhodobý proces, ktorý začína už v priebehu niekoľkých hodín od zranenia a prebieha v nasledovných štádiách:

Štádium zápalu

Keď sa kosť zlomí, telo vyšle signály pre imunitné bunky, aby prišli do poranenej oblasti. Niektoré z týchto buniek spôsobia v poranenej oblasti zápal, ktorý sa prejavuje začervenaním, opuchom a bolestivosťou. Imunitné bunky tiež pracujú ako zberače odpadu, zbavujú sa malých kúskov odštiepených kostí a zabíjajú všetky baktérie. Ostatné bunky, červené krvinky a doštičky, ktoré prichádzajú do oblasti počas tohto štádia, tvoria okolo zlomenej kosti hematóm (krvnú zrazeninu), ktorá predstavuje prvé premostenie medzi kúskami zlomenej kosti.

Štádium reparácie kosti

Reparačná fáza začína približne do týždňa od zranenia. V tejto fáze prestupujú do miesta zlomeniny kolagénové vlákna a tvorí sa mäkký kalus (druh mäkkej kosti). Mäkký kalus nahrádza krvnú zrazeninu, vytvorenú v štádiu zápalu a drží kosť pohromade, avšak nie je dostatočne pevný na to, aby sa postihnutá časť tela dala použiť. Preto musí mať pacient postihnutú časť v sadre, ktorá zabráni tomu, aby sa mäkký kalus počas pohybu zlomil. Počas nasledujúcich týždňov sa mäkký kalus mení na tvrdý pomocou buniek osteoblastov , ktoré pracujú na formovaní novej kosti.

Štádium prestavby kosti

Toto posledné štádium začína približne 6 týždňov po zlomení a zahŕňa finálne dolaďovanie kosti. Bunky nazývané osteoklasty rozbijú kostné tkanivo, ktoré sa v procese reparácie vytvorilo naviac, aby novo vytvorená kosť nemala žiadne hrbolčeky a aby vyzerala ako pred zranením.

Diagnostika a liečba zlomenín kostí

Na diagnostiku zlomenín sa podľa závažnosti používajú zobrazovacie vyšetrenia ako röntgen, CT, alebo magnetická rezonancia. Čo sa liečby týka, zlomené kosti sa hoja v podstate samé. Cieľom lekárskeho ošetrenia je hlavne uistiť sa, že sú kosti správne zarovnané a že je postihnuté miesto adekvátne spevnené. V závislosti od toho, kde sa zlomenina nachádza a ako je závažná, liečba môže zahŕňať:

  • Spevnenie postihnutého miesta dlahou, alebo sadrou,
  • Chirurgický zákrok, pri ktorom môžu byť vložené implantáty na spevnenie kostí,
  • Lieky na úľavu od bolesti,
  • Rehabilitáciu.

Ako sa starať o zlomeninu

Priemerná rekonvalescencia zlomeniny trvá 6-8 týždňov, ale môže sa líšiť v závislosti od kosti, typu zlomeniny, veku a celkového zdravotného stavu. Počas tohto obdobia sa odporúča:

  • Rehabilitácia – opatrne precvičujte postihnutú končatinu tak ako vám ukázali rehabilitační asistenti,
  • Vyhnite sa zdvíhaniu ťažkých vecí a akejkoľvek prílišnej fyzickej námahe,
  • Ak vás koža pod sadrou svrbí, nepichajte si nič medzi sadru a končatinu. Namiesto toho skúste použiť fén a fúkajte si pod sadru studený vzduch.
  • Udržujte si sadru v suchu. Pri sprchovaní si ju zabaľte do plastového vrecka a prilepte si ju priamo na pokožku, aby sa vám na ňu a pod ňu nedostala voda.
  • Ak pocítite opuch, zmodranie, stratu pohyblivosti prstov, mravčenie alebo zvýšenú bolesť ihneď navštívte lekára.

Čo môžete očakávať po odstránení sadry?

Po odstránení sadry nie je nezvyčajné niekoľko dní pociťovať bolesť, opuch a stuhnutosť kĺbu. Pripravte sa tiež na to, že svaly na končatine môžu byť menšie, ochabnuté a pokožka bude bledá, suchá a šupinatá. Nemusíte sa však obávať, správnym cvičením a hydratáciou sa postupom času dostane do normálu.

Autor: Puwadol Jaturawutthichai/Shutterstock

K akým komplikáciám môže zlomenina kosti viesť?

Zlomeniny môžu spôsobiť rad komplikácii, aj keď vážne komplikácie sa vyskytujú málokedy. Riziko závažných komplikácií sa zvyšuje pri natrhnutí kože alebo pri poškodení ciev či nervov. Niektoré komplikácie, ako je poškodenie krvných ciev a nervov, kompartment syndróm, tuková embólia a infekcie sa vyskytujú už počas prvých hodín alebo dní po úraze. Iné komplikácie ako napríklad problémy s kĺbmi a hojením sa vyvinú až časom.

  • Poškodenie ciev. Mnohé zlomeniny spôsobujú viditeľné krvácanie okolo poranenia. Zriedkavo je však krvácanie či už vnútorné, alebo vonkajšie dostatočne masívne na to, aby spôsobilo život ohrozujúci pokles krvného tlaku – šok. Niektoré zlomeniny môžu tiež viesť k prerušeniu zásobovania oblasti krvou, v závislosti od lokácie zlomeniny to môže byť napríklad horná, alebo dolná končatina. Ak sa do tkanív dostáva málo okysličenej krvi môže dôjsť k ich odumretiu.
  • Poškodenie nervov. Pri niektorých zlomeninách môžu byť nervy natiahnuté, pomliaždené alebo rozdrvené. Tieto zranenia sa zvyčajne hoja samé niekoľko týždňov, mesiacov až rokov, v závislosti od závažnosti poranenia. Niektoré nervové poranenia sa nemusia nikdy úplne zahojiť. Zriedkavo bývajú nervy roztrhnuté ostrými úlomkami kostí. Natrhnuté nervy sa samé nezahoja, na ch reparáciu je potrebný chirurgický zákrok.
  • Pľúcna embólia. Pľúcna embólia je najčastejšou ťažkou komplikáciou vážnych zlomenín bedrovej kosti a panvy. Vyskytuje sa vtedy, keď sa krvná zrazenina vytvorená v žile oddelí, vycestuje do pľúc a tam zablokuje tepnu. Pľúcna embólia je oveľa menej častá, keď je zlomená dolná časť nohy a je veľmi zriedkavá, pri zlomenine ruky. Pľúcnu embóliu môže zapríčiniť aj tuková embólia, ktorá sa môže vyskytnúť pri zlomenine dlhých kostí (napríklad stehenná kosť), pri ktorých sa uvoľní tuk z kostnej drene. Tuk môže rovnako ako krvná zrazenina poputovať do pľúc a upchať dôležitú cievu.
  • Kompartment syndróm. Môže sa zriedkavo rozvinúť, keď zranené svaly pri zlomenine ruky alebo nohy veľmi opuchnú. Pretože opuch vyvíja tlak na blízke krvné cievy, prietok krvi do poranenej končatiny sa zníži alebo úplne zablokuje. V dôsledku toho sa tkanivá v končatine môžu poškodiť alebo odumrieť.
  • Infekcia. Ak pri zlomení kosti dôjde k pretrhnutiu kože rana sa môže infikovať pričom infekcia sa môže rozšíriť aj do kosti, tzv. osteomyelitída, ktorá sa ťažko lieči.
  • Problémy s kĺbmi. Zlomeniny, ktoré zasahujú do kĺbu, zvyčajne poškodzujú chrupku na koncoch kostí v kĺbe. Za normálnych okolností toto hladké, pevné a ochranné tkanivo umožňuje kĺbom hladký pohyb. Poškodená chrupka má tendenciu zjazvovať sa, čo spôsobuje osteoartrózu, ktorá vedie k stuhnutiu kĺbov a obmedzuje ich rozsah pohybu. Koleno, lakeť a rameno sú obzvlášť pravdepodobné, že po úraze stuhnú, najmä u starších ľudí.

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:

First aid bone fractures

Brek bone what happens

Bone fractures

Understanding fractures

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
úrazzlomeninazranenia