Žltačka

Príčiny / spúšťače

Existuje niekoľko možných príčin zožltnutia kože:

-Zápal pečene:tento zápalový stav je spôsobený infekciou, autoimunitným ochorením, extrémnymi stratami krvi, liekmi alebo alkoholom.
-Novorodenecká žltačka:je bežná, keď má dieťa vysokú hladinu bilirubínu v krvi krátko po pôrode.
-Talasémia:ide o dedičnú krvnú poruchu, telo vytvára abnormálnu formu hemoglobínu. Porucha vedie k nadmernej deštrukcii červených krviniek, výsledkom je anémia.
-Rakovina pankreasu:vyskytuje sa, keď bunky pankreasu rastú nekontrolovane. Medzi hlavné príznaky patrí úbytok hmotnosti, svrbenie kože a jej žlté sfarbenie.
-Žltačka typu B:infekcia vírusom hepatitídy B spôsobuje zápal pečene.

  • Deficit glukóza-6-fosfátdehydrogenázy (G6PD):táto genetická abnormalita vedie k nedostatočnému množstvu G6PD v krvi, to spôsobuje, že červené krvinky sa rozpadnú a predčasne zničia, výsledkom je hemolytická anémia.
  • Cirhóza pečene:chronický progredujúci proces, zapríčiňuje porušenie základných štruktúr pečene. Často býva spôsobený ťažkou konzumáciou alkoholu počas dlhého časového obdobia.
    -Žlčové kamene:k ich tvorbe dochádza, keď je vysoká koncentrácia žlče, bilirubínu alebo cholesterolu v tekutine vnútri žlčníka.
    -Rakovina pečene:prejavuje sa bolesťou v bruchu, nadúvaním, ožltnutím kože a chudnutím.
    -Únavová akútna pankreatitída:tento bolestivý zápal pankreasu je najčastejšie spôsobený žlčovými kameňmi alebo nadmerným užívaním alkoholu.

Príznaky a symptómy

Symptómom žltačky je žltozelená pokožka. V závažnejších prípadoch sa zafarbí aj bielko oka do oranžova. Objavuje sa tmavý moč a bledá stolica. Medzi časté príznaky patrí nadmerná únava a vracanie. Niektorí ľudia nesprávne diagnostikujú žltačku, keď majú „iba“ žltú pleť. Ak niekto má žltú kožu, v jeho systéme je len príliš veľa betakaroténu. Betakarotén je antioxidant, ktorý sa nachádza v potravinách, ako je mrkva, tekvica a sladké zemiaky. Nadbytok tohto antioxidačného prvku nie je príčinou žltačky.

Diagnostika

Krvný test môže určiť nielen celkové množstvo bilirubínu v tele, ale aj pomôcť odhaliť indikátory iných ochorení. Ďalšie diagnostické metódy, ktoré sa môžu použiť, sú pečeňové testy, ultrazvuk brucha a biopsia pečene, ktorá zahŕňa odobratie malých vzoriek pečeňového tkaniva na testovanie a mikroskopické vyšetrenie. Závažnosť žltačky novorodencov je vo všeobecnosti diagnostikovaná krvným testom.

Liečba

Žltačka ako taká nie je choroba, ale symptóm niekoľkých základných ochorení. Lieči sa príčina žltačky, nie samotný príznak. Keď sa liečba začne, žltá koža sa vráti do normálneho stavu.

Väčšina prípadov žltačky dojčiat sa vyrieši v priebehu jedného až dvoch týždňov. Modernou liečbou novorodenenckej žltačky je fototerapia, ktorá prebieha buď v nemocnici, alebo v domácnosti a pomáha odstrániť prebytok bilirubínu.

Svetlé vlny, ktoré sa používajú pri fototerapii, absorbuje koža a krv dieťaťa. Svetlo pomáha zmeniť bilirubín na odpad, ktorý telo potom vylúči. Ťažké prípady žltačky sa liečia krvnými transfúziami, aby sa odstránil prebytočný bilirubín.

Prevencia

Je dôležité vyhýbať sa infekcii hepatitídou a nadmernému užívaniu alkoholu, udržiavať si zdravú telesnú hmotnosť a hladinu cholesterolu v tele.