04.07.2019 • 5 minút na prečítanie

Zúžená predkožka – fimóza a parafimóza

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Predkožka (prepucium) je súčasťou pohlavného údu. Tvorí kožnú ochranu žaluďa.Vnestoporenom stave údu pokrýva jeho väčšiu časť. Pri erekcii ustupuje a žaluď obnažuje.Fimóza je zúženie predkožkového vaku, ktoré znemožňuje úplné pretiahnutie predkožky cez žaluď. O fimóze hovoríme, ak existuje nepomer medzi veľkosťou žaluďa a tesnosťou predkožky.

Vznik a príčiny

Pri narodení jedinca mužského pohlavia vnútorná strana predkožky a žaluď mužského pohlavného údu sú úplne spojené. Oddeľujú sa postupne až po pôrode, pričom k úplnému oddeleniu môže dôjsť až počas prvého roka života. Po narodení je teda fimóza normálny jav, ktorý nie je patologický. Pri pozorovaní pohlavného údu novorodenca teda predkožku nemožno pretiahnuť cez žaluď. Dôvodom je fakt, že predkožka chráni vyústenie močovej rúry a povrch žaluďa pred mechanickým poškodením a ochraňuje vyvíjajúce sa pohlavné orgány pred dráždivým účinkom moču. Rodičia a lekári musia rešpektovať prirodzený vývoj uvoľňovania predkožky. Pri násilných pokusoch o jej stiahnutie hrozí poškodenie tkanív, ktoré môže vyústiť do straty citlivosti pohlavného údu. Po dosiahnutí prvého roku života už predkožku možno pretiahnuť cez žaluď 50 percentám chlapcov a do ukončenia druhého roka približne 80 percentám. Fimóza postihuje 8 percent šesť- až sedem ročných chlapcov a dokonca 1 percento 16- až 18-ročných mužov. Vyskytuje sa aj parafimóza – pri násilnom pretiahnutí predkožky môže dôjsť k jej uviaznutiu v krčku žaluďa.

Po dovŕšení vyššieho veku je fimóza patologická. Príčinou zúženia predkožky môžu byť časté zápaly a infekcie aj násilné pokusy o uvoľnenie predkožky v skorom detskom veku, ktoré spôsobujú vznik jaziev. Zjazvené tkanivo potom ovplyvňuje pružnosť predkožky, to jej bráni v pretiahnutí cez povrch žaluďa. Ďalšou príčinou je vek. Po dosiahnutí vysokého veku koža stráca elasticitu, výsledkom je zúženie predkožky. Rizikovým faktorom je aj nižší počet erekcií. Samostatnou kategóriou je patologická fimóza. Je dôsledkom infekcie, zápalu alebo zjazvenia, ktorým predchádzalo podráždenie.

Niektoré ochorenia prinášajú zvýšené riziko komplikácií, ako je balanitída (mykotická infekcia v okolí penisu). Medzi takéto ochorenia patrí napríklad cukrovka. Symptómy zahŕňajú sčervenanie, svrbenie a opuch, ktoré môžu spôsobiť napätie predkožky. Balanitída môže tiež spôsobiť bolesť pri močení.

Balanitídu môžu zapríčiniť i niektoré sexuálne prenosné infekcie, napríklad genitálny herpes, kvapavka a syfilis. Menej často fimózu spôsobujú ochorenia kože, ako lichen planus, svrbivá kožná porucha, prejavujúca sa lesklými hrbolčekmi na penise. Lichen sclerosus je ďalšia z príčin. Prejavuje sa vznikom bielych škvŕn na predkožke a žaludi. Ekzém ako príčina fimózy spôsobuje tvorbu suchých škvŕn. Niekedy je fimóza spôsobená psoriázou v dôsledku abnormálnej produkcie kožných buniek.

Neliečená alebo nekorigovaná fimóza je jedným z hlavných rizikových faktorov vzniku rakoviny penisu.

Príznaky

Fimóza sa prejavuje typickým problémom – predkožku nemožno pretiahnuť cez povrch žaluďa, prípadne sa to dá urobiť veľmi bolestivo. Ak aj muž predkožku cez žaluď pretiahne, tá môže uviaznuť pod dolným okrajom žaluďa a nebude možné pretiahnuť ju v opačnom smere. Pri fimóze sa môže objaviť nafúknutie predkožky. To spôsobuje bolesť, krvácanie a obmedzenie intenzity prúdu moču pri močení. Častou komplikáciou je diskomfort pri pohlavnom styku. Muži s fimózou pri erekcii trpia bolestivosťou a znížením prežívania sexuálneho dráždenia. Fimóza je tiež častou príčinou infekcií močových ciest. K ich symptómom patrí krv v moči, bolesť alebo pálenie pri močení, nutkanie na močenie, aj keď je močový mechúr prázdny, a bolesť alebo tlak v dolnej časti brucha alebo chrbta.

Diagnostika

Fimózu najčastejšie diagnostikuje urológ prostredníctvom aspektívneho vyšetrenia (pohľadom) a palpácie (pohmatom).

Liečba

Možnosti liečby fimózy závisia od jej príčiny a závažnosti. Niekedy nie je potrebné žiadne ošetrenie. V prípade fimózy, ktorá postihuje deti, je dôležité, aby do 2. až 3. roku veku nebola predkožka preťahovaná násilne a zabránilo sa tak vzniku jaziev. Vo vyššom veku sa v celkovej anestézevykonáva chirurgický zákrok, ktorý rozrušuje zlepené vrstvy predkožky. V prípade fimózy postihujúcej dospelých mužov sa realizuje chirurgický zákrok, cirkumcíza, teda obriezka. Počas operácie lekár predkožku odreže, čím obnaží žaluď penisu. Zákrok sa môže vykonať v miestnom znecitlivení, prípadne v úplnej anestéze. V prípade konzervatívnej liečby fimózy sa na predkožku aplikujú masti obsahujúce kortikoidy, ktoré uvoľňujú kožu. Pri liečbe infekcií ovplyvňujúcich predkožku môže lekár indikovať antibiotiká, ako je erytromycín (Ilotycín), alebo antifungálne lieky, napríklad mikonazol (Lotrimin AF).

Prevencia

Prevenciou je pravidelné a šetrné sťahovanie predkožky a pri akýchkoľvek zmenách je dôležitá vždy konzultácia s odborníkom.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
balanitídabolesť podbruškakrv v močinemožnosť pretiahnuť predkožkupenis