12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Zvýšená tvorba ušného mazu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ušný kanál produkuje voskovitý olej, nazývaný cerumen, bežnejšie známy ako ušný maz.Chrániuchopred prachom, cudzími časticami a mikroorganizmami a pokožku ušného kanála pred podráždením vodou. Za normálnych okolností sa nadbytočný vosk dostáva von z kanála, prirodzene prechádza do ucha a človek ho vytrie alebo umyje. Ak žľazy vytvárajú viac ušného mazu, ako treba, môže sa ucho zablokovať. Pri čistení sa môže maz zatlačiť hlbšie a spôsobí upchanie. Tento stav je bežným dôvodom dočasnej straty sluchu. Liečba je všeobecne rýchla a bezbolestná.

Vznik a príčiny

Niektorí ľudia sú prirodzene náchylní na produkciu príliš veľa ušného mazu, napriek tomu nadbytočný maz nevedie automaticky k zablokovaniu ucha.

V skutočnosti je najčastejšou príčinou upchatia domáce čistenie. Používanie vatových tyčiniek alebo iných predmetov v ušnom kanáli môže tlačiť maz hlbšie a spôsobiť problém.

Zvýšená tvorba mazu hrozí aj vtedy, keď človek často používa slúchadlá. Môžu neúmyselne zabrániť ušnému mazu vychádzať z ušných kanálov a spôsobiť upchatie.

Príznaky

Vzhľad ušného mazu sa mení od svetložltej farby po tmavohnedú. Ide o bežný stav a tmavšia farba nemusí nevyhnutne znamenať, že dôjde k zablokovaniu ucha.

Symptómy nahromadenia mazu sú: náhla alebo čiastočná strata sluchu, ktorá je zvyčajne dočasná, zvonenie alebo bzučanie v uchu, pocit plnosti v uchu, bolesť ucha.

Nevyčistené nahromadenie ušného mazu môže viesť až k infekcii. Ak človek spozoruje príznaky infekcie, treba vyhľadať lekársku pomoc. Príznaky sú:

  • silná bolesť v uchu
  • bolesť v uchu, ktorá neustupuje
  • vytekanie tekutiny z ucha
  • horúčka
  • kašeľ
  • pretrvávajúca strata sluchu
  • zápach vychádzajúci z ucha
  • závrat

Je dôležité vedieť, že strata sluchu, závrat a bolesti ucha môžu mať aj veľa iných príčin. Až lekárska diagnostika môže určiť, či je problém spôsobený nadmerným ušným mazom, alebo iným zdravotným problémom.

Liečba

Samočistenie nahromadeného ušného mazu môže spôsobiť poškodenie až infekciu. Platí to u dospelých aj u detí, ktorým by tento stav mal skontrolovať lekár, nielen rodičia. Preto treba postupovať opatrne a ak jemné čistenie, napríklad vatovým tampónom, nefunguje, je potrebné navštíviť lekára.

Na zmäkčenie ušného mazu sa používajú kvapky vyrobené na tento účel. Odborníci tiež odporúčajú minerálny olej, peroxid vodíka, karbamid peroxid, detský olej či glycerín.

Ďalší spôsob, ako odstrániť nahromadený ušný maz, je vyplachovanie ucha. Je nutné postupovať podľa presných pokynov a používať produkty na to určené. Pri použití výrobku určeného napríklad na vyplachovanie úst by sa mohol poškodiť bubienok.

Ak človek nedokáže odstrániť maz sám, prípadne je ucho podráždené, je lepšie poradiť sa s lekárom. Ten môže použiť otoskop – prístroj s lupou, aby jasne videl do ucha. Následne sa najčastejšie používa zakrivená kyreta na odstránenie nahromadeného mazu.

V prípade tejto diagnózy je dôležité upozorniť, že ušné sviečky, ktoré sa predávajú ako liečba nahromadenia ušného mazu, nemusia byť bezpečné. Ide o tepelnú aurikulárnu liečbu, ktorá zahŕňa zasunutie trubice z tkaniny potiahnutej včelím voskom alebo parafínom priamo do ucha. Zapálenie spôsobí nasávanie a maz by mal byť vytiahnutý z ušného kanála. Pri nesprávnom postupe hrozia popáleniny ucha a tváre, krvácanie, prekrvené ušné bubienky a zranenia zapríčinené kvapkajúcim voskom.

Prevencia

Ušný maz je prirodzenou súčasťou zdravia. Treba myslieť na jemné čistenie ucha a vyhnúť sa odstraňovaniu mazu predmetmi, ktoré nie sú na to určené. Niekedy môžu aj vatové tampóny alebo tyčinky poškodiť bubienok alebo ušný kanál. Pri nadmernej tvorbe mazu je lekárska pomoc zvyčajne potrebná iba vtedy, ak človek nedokáže maz odstrániť sám a stav sa zhoršuje.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť uchabzučanie v uchuuši