10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Abdominálna citlivosť

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Abdominálna (brušná) citlivosť je stav sprevádzaný pocitmi citlivosti a bolestivosti v oblasti trupu medzi hrudníkom a panvou, najmä pri tlaku na postihnuté miesto.Vo väčšine prípadov ide o ochorenie tráviacej sústavy, zriedkavejšie môže byť spôsobená infekciami močových ciest. U žien môže ísť aj o zápalové ochorenia vaječníkov a maternice. Medzi časté sprievodné príznaky patrí strata chuti do jedla, pocit nafúknutia a plnosti, nevoľnosť, vracanie, horúčka a poruchy vylučovania stolice.

Vznik a príčiny

Jednotlivé prípady abdominálnej citlivosti bývajú rozmanité z hľadiska príčiny aj závažnosti. Stav samotný je spôsobený podráždením pobrušnice a brušnej steny, najčastejšie zápalovým procesom spôsobeným infekciou alebo mechanickým dráždením. Medzi relatívne bežné, málo závažné príčiny patrí zápcha, poranenie, ale aj vysoká námaha brušných svalov. Tieto prípady obvykle nevyžadujú zdravotnú starostlivosť.

Problém je vo väčšine závažnejších prípadov v tráviacej sústave, hlavne v žlčníku, tenkom čreve a červovitom výbežku slepého čreva (apendix). Tieto stavy sú často závažné a bez lekárskeho zásahu môžu ohrozovať život. Napríklad prasknutie steny tráviacej trubice pri zápale apendixu (apendicitída) alebo žlčníka (cholecystitída) vedú k rozsiahlym komplikáciám vyžadujúcim rozsiahle operácie. Medzi ďalšie príčiny v tráviacej sústave patrí absces v brušnej dutine, nepriechodnosť čriev (ileus), zaškrtenie vyčnievajúcej časti čreva pri prietrži (pruh, hernia). Vo vzácnych prípadoch ide o komplikáciu vrodenej poruchy známej ako Meckelov divertikul.

Okrem toho môžu abdominálnu citlivosť vyvolať infekcie horných močových ciest, u žien i ochorenia maternice a vaječníkov, napríklad hlboký panvový zápal alebo mimomaternicové (ektopické) tehotenstvo.

Liečba

Cieľom liečby je hlavne odstránenie príčiny abdominálneho dráždenia a zmiernenie pretrvávajúcich príznakov a zabránenie vzniku prípadných komplikácií. V závažných prípadoch je nutný chirurgický zákrok a odstránenie poškodeného orgánu (apendix, žlčník) alebo jeho návrat na prirodzené (fyziologické) miesto (v prípade črevnej kľučky v hernii). Bakteriálne infekcie sa riešia cielenou antibiotickou liečbou, podávanou buď samostatne (konzervatívna liečba), alebo v kombinácii s chirurgickým zákrokom – v závažných a zanedbaných prípadoch.

Ako žiť s chorobou

Hoci príznaky abdominálnej citlivosti nie sú vždy spojené s vážnou chorobou vyžadujúcou neodkladnú zdravotnú starostlivosť, riziko je vždy prítomné. Aby sa zabránilo komplikáciám ohrozujúcim život a v prípade silnejšej bolesti, ktorá neprechádza alebo sa dokonca zhoršuje, treba čo najskôr navštíviť lekára. Platí to najmä vtedy, keď bolesť nevznikne pri zatlačení na postihnutú časť brucha, ale až po uvoľnení tlaku. Tento druh bolesti je často spôsobený zápalom pobrušnice (peritonitída), ktorú treba liečiť okamžite.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
abdominálna citlivosťbruchohorúčkanevoľnostpocit plnostitenké črevovracaniezápcha