11.03.2025 • 10 minút na prečítanie

ADHD

Pod pojmom ADHD si mnohí z nás predstavia najmä hyperaktívne správanie. V skutočnosti ide o komplexnejšiu poruchu, ktorá dokáže výrazne ovplyvniť život človeka v každej sfére.

Ochorenie v číslach

Koľko ľudí trpí poruchou pozornosti? 

Počet ľudí s ADHD na Slovensku každý rok narastá. V súčasnosti ide dokonca o jednu z najčastejších neurovývinových porúch. Asi u 40 – 45 % detských pacientov ADHD pretrváva až do dospelosti.  

Počet detí a dospelých s ADHD na Slovensku

Presný počet ľudí s ADHD na Slovensku nepoznáme. Je to aj preto, že u mnohých pacientov nie je toto ochorenie diagnostikované. Medzinárodné štúdie však naznačujú, že dospelí s ADHD tvoria približne 2 až 5 % dospelej slovenskej populácie.

U školopovinných detí je toto číslo približne dvojnásobné, teda 5 až 7 %. Ide o svetový priemer. Zo štatistík vyplýva, že chlapci trpia ADHD ochorením častejšie než dievčatá.

2 až 5 % dospelých Slovákov má ADHD
5 až 7 % školopovinných detí má ADHD

Variácie ochorenia

Existujú 3 hlavné typy ADHD. Rozdeľujú sa na základe príznakov, ktoré u daného pacienta prevládajú.

1. Nepozorný typ – pre pacientov s týmto typom ADHD – poruchy pozornosti s hyperaktivitou –, sú typické problémy ako nesústredenosť či časté zabúdanie.

2. Hyperaktívno-impulzívny typ – tento typ ADHD sa prejavuje nepokojom, ťažkosťami so sebaovládaním a impulzívnym správaním. Pre pacientov je typické, že často prerušujú iných a konajú bez premyslenia následkov svojich činov.

3. Kombinovaný typ – táto forma ADHD je spomedzi všetkých najčastejšia. Ako už z názvu vyplýva, kombinovaný typ spája príznaky oboch vyššie spomenutých typov.

Neznamená to však, že ADHD nemôže vyzerať inak. Závisí od veku, pohlavia, ale aj od prostredia, v ktorom človek žije.

Príznaky a symptómy

Príznaky a prejavy ADHD

Prvé prejavy ADHD väčšinou nastúpia skôr, než dieťa dosiahne vek 7 rokov. U každého človeka s ADHD sa tieto príznaky objavujú v rôznej intenzite a v rôznych kombináciách. 

Existujú 3 hlavné prejavy ADHD:

Nepozornosť

  • časté strácanie osobných vecí (telefón, kľúče, školské pomôcky, okuliare, atď.)
  • zábudlivosť (zabudnutie na úlohy či povinnosti)
  • rozptýlenie a krátka pozornosť 

Hyperaktivita

  • nepokoj
  • striedanie aktivít po krátkej dobe
  • potreba neustále sa hýbať (skákať, behať,…)
  • nadmerné rozprávanie

Impulzivita

  • robenie unáhlených a nepremyslených rozhodnutí
  • netrpezlivosť
  • skákanie do reči alebo prerušovanie činnosti iných

Paralýza – kombinácia prejavov

Kombinácia vyššie uvedených príznakov poruchy pozornosti s hyperaktivitou môže viesť k vzniku takzvanej ADHD paralýzy. Ide o stav, pri ktorom človek nedokáže začať alebo dokončiť nejakú úlohu. Nejde pritom o lenivosť. Človek by danú činnosť chcel spraviť alebo dokončiť, ale fyzicky nemôže

U ľudí s ADHD sa toto „zamrznutie“ vyskytuje pomerne často.

chlapec s ADHD
Zdroj: Freepik.com

Príčiny / spúšťače 

Ako ADHD vzniká? 

Presná príčina alebo konkrétny spúšťač vzniku ADHD doposiaľ nie je známy. Pravdepodobne ide o kombináciu viacerých rizikových faktorov

Patrí medzi ne:

  • Genetická predispozícia – výskyt ochorenia u blízkeho člena rodiny (rodič, súrodenec) zvyšuje šancu na rozvoj ADHD u dieťaťa o približne 50 %.
  • Pohlavie – ADHD sa vyskytuje u chlapcov asi 3-krát častejšie než u dievčat.
  • Prostredie – ak dieťa vyrastá v prostredí, v ktorom príde do kontaktu s pesticídmi alebo chemikáliami, riziko rozvoja ADHD narastá.
  • Sociálne prostredie – sociálne prostredie, v ktorom dieťa vyrastá, síce nie je priamym spúšťačom ADHD, môže však zhoršiť jeho prejavy.

Liečba, prevencia, kontrola

Liečba ADHD 

Liečba ADHD vyžaduje spoluprácu s viacerými odborníkmi. Pri podozrení na ADHD je to v prvom rade lekár – psychiater, ktorého úlohou je diagnostika a výber vhodnej medikamentóznej liečby. Ďalším odborníkom je psychológ, ktorý vedie terapiu.

Veľmi dôležitá je spolupráca pacienta, ktorý sám chce zmenu a dbá na zdravý životný štýl (zdravá strava, dostatok spánku a fyzickej aktivity). Kombináciou jednotlivých typov liečby je možné dostať ADHD pod kontrolu.

Prevencia ADHD

Keďže nepoznáme presnú príčinu vzniku ADHD, neexistujú preventívne opatrenia, ktoré s istotou zabezpečia, že nevznikne. Minimalizovať riziko môžeme elimináciou niektorých rizikových faktorov, napríklad zabezpečiť dieťaťu zdravé prostredie, v ktorom vyrastá.

Praktické informácie

Ako ľahšie žiť s ADHD – praktické rady

1. Organizovanie dní – spísanie jednotlivých denných úloh do zoznamu vám môže pomôcť získať prehľad o tom, čo vás v daný deň či počas dlhšieho časového obdobia čaká.

2. Rozdelenie úloh na menšie časti – väčšie zadania si skúste rozdeliť do menších celkov, ktoré budú ľahšie zvládnuteľné. Vždy, keď strácate pozornosť, prerušte činnosť a dajte si pauzu alebo ju skúste vystriedať nejakou inou aktivitou. Aby ste mali menší problém vrátiť sa k pôvodnej úlohe, skúste si pomôcť časovačom. Keď uplynie stanovený čas, budete vedieť, že prestávka skončila a máte pokračovať.

3. Odstránenie „rozptyľovačov“ – pri práci či učení odložte všetko, čo s danou činnosťou nesúvisí (napríklad telefón). Ak vás rozptyľujú zvuky, existujú slúchadlá, ktoré dokážu blokovať vonkajšie zvukové fenomény.

Strava

Dokáže strava pomôcť pri ADHD? 

Vyvážená strava s vysokým podielom čerstvej zeleniny i ovocia a s obmedzením nadmernej konzumácie cukru a kofeínu (ktoré zhoršujú príznaky ADHD), pomáha udržať príznaky ADHD pod kontrolou.

Autorom textu je: Redakcia portálu Lekár.sk