27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Aj lieky proti bolesti môžu byť nebezpečné

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Poznáte to, raz vás bolí hlava, inokedy zub či kĺby. Niekedy nemáte čas, ani chuť skúmať príčiny choroby a siahnete po najjednoduchšom prostriedku – účinnom lieku na bolesť. Analgetiká alebo lieky, ktoré zmierňujú alebo odstraňujú pocit bolesti, skutočne pomôžu ako pri akútnych, tak aj pri chronických ochoreniach. Avšak aj pri nich platí zlaté pravidlo, všetko s mierou.

Každý nový liek, ktorý začnete užívať, zvyšuje riziko možných nežiaducich účinkov a liekových či potravinových interakcií. Treba byť opatrný najmä v prípade, ak máte chronické ochorenie a pravidelne užívate určité lieky. O ochorení i liekoch, ktoré vám predpísal iný špecialista, by váš lekár i lekárnik mali vedieť. Pokiaľ sa vám niečo nezdá, radšej sa poraďte.

Rizikoví pacienti. Patríte k nim?

Obzvlášť opatrní pri užívaní voľnopredajných liekov proti bolesti by mali byť:

  • pacienti s chorým srdcom alebo cievami alebo tí, čo už prekonali infarkt alebo cievnu mozgovú príhodu (nazývanú aj mŕtvica alebo porážka)
  • fajčiari
  • ľudia s vysokým cholesterolom a krvným tlakom
  • diabetici
  • pacienti s viacerými závažnými ochoreniami
  • deti a starší ľudia (65 a viac rokov)
  • samoliečitelia, ktorí si kupujú lieky proti bolesti bez lekárskeho predpisu.

Aké sú základné pravidlá?

Lieky proti horúčke a bolesti užívajte maximálne 3 dni. Ak vaše ťažkosti neustúpia, navštívte radšej svojho lekára. Náhle a nezvyčajné bolesti ihneď konzultujte so svojím ošetrujúcim lekárom, nikdy neviete, či potlačením bolesti neprehliadnete symptóm vážnej choroby.

Všímajte si nielen názov lieku, ale aj účinnú látku. Lieky s rôznym názvom môžu obsahovať to isté liečivo, a teda sa môžete pokojne predávkovať.

Počas užívania liekov proti bolesti nikdy nekonzumujte alkohol. Zapite ich dostatočným množstvom čistej vody. Pokiaľ užívate liek na predpis, nikdy ho nedajte niekomu inému, aj keby mal rovnaké ťažkosti ako vy.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesťzávislosť