Akné (uhrovitosť) je najčastejšie kožné ochorenie v puberte a zároveň jedno z najčastejších chronických ochorení kože. Akné sa vyskytuje takmer kdekoľvek na tele. Najčastejšie sa prejavuje na tvári, chrbte, krku, hrudi a ramenách. Napriek tomu, že akné nie je životunebezpečné, môže byť bolestivé, obzvlášť ak je závažné. Môže tiežvyvolávaťemočné problémy. Ak sa objaví na tvári, môže mať vplyv na sebavedomie a časom spôsobiť trvalé fyzické zjazvenie. Mladí ľudia sú najviac ohrození vývojom akné v priebehu puberty. V tomto období telo prechádza hormonálnymi zmenami, ktoré môžu zapríčiniť tvorenie väčšieho množstva mazu, to vedie k zvýšenému riziku akné. Hormonálne akné spravidla ustupuje alebo sa aspoň zlepšuje dosiahnutím dospelosti.
Prečítajte si tiež: Akné v dospelosti.
Koža má malé otvory, nazývané póry (vývody mazových žliaz), tie tvoria maz, ktorý slúži na zvláčňovanie pokožky. Ak sa ho tvorí príliš veľa, póry sa upchajú baktériami, mŕtvymi kožnými bunkami a nečistotami. Na pokožke sa vytvoria čierne bodky. Keď dôjde k premnoženiu baktérií, póry sa zapália a vzniknú pupence s bielou bodkou alebo malé vriedky.
Na vznik akné môže mať vplyv aj dedičnosť, hormonálna aktivita, stres, podráždenie kože, používanie anabolických prípravkov, nahromadenie odumretých buniek, baktérie v póroch (propionibacterium acnes), používanie amfetamínu, liečiv (lithium, androgen alebo barbiturát), hormóny – androgénny testosterón, dihydrotestosterón (DHT), dehydroepiandrosterón sulfát (DHEAS) a faktor inzulínového rastu 1 (IGF-I).
Ďalej sa na tvorbe akné môže podieľať premnoženie demodexu, drobného roztoča, ktorý žije v mazových a potných žľazách. Jeho prítomnosť je síce ojedinelá, ale určití jedinci sú náchylnejší na jeho premnoženie a mávajú kožné problémy.
Ak sa u človeka vyskytuje akné, zvyčajne je potrebné všímať si biele alebo čierne pupence nazývané komedony. Čierne pupence sa vyskytujú na povrchu kože a biele sú uzavreté tesne pod povrchom pokožky. Hoci sú komedony najčastejším prejavom akné, môžu sa objaviť aj iné typy. Zápalové formy (uvedené nižšie) pravdepodobne zapríčiňujú zjazvenie pokožky.
Papuly
Malé červené pupence spôsobené zápalovými alebo infikovanými vlasovými folikulami.
Pustuly
Sú malé červené pupence, ktoré majú hnis na špičkách.
Uzlíky
Pevné, často bolestivé hrudky pod povrchom pokožky.
Cysty
Veľké kúsky hnisu pod kožou, ktoré sú zvyčajne bolestivé.
Domáca liečba by mala zahŕňať každodenné čistenie pokožky jemným mydlom, ktoré odstraňuje prebytočný olej a nečistoty, používanie špeciálneho mejkapu (noncomedogenic – neupcháva póry), pravidelné umývanie vlasov.
Lokálna liečba spočíva v nanesení špeciálnych preparátov vatičkou na pupenec. Patrí sem aj bodová terapia za pomoci nanotkaniny (prikladá sa na noc, vláknina má póry v rámci niekoľkých desiatok nanometrov a tým neprepustí mikroorganizmy, ale prepúšťa vzduch potrebný na liečbu). Pomôcť môže aj liečba laserom.
Najjednoduchšími a najpoužívanejšími terapeutickými prostriedkami sú externe aplikované látky, bohaté primárne na síru, zinok a bór a sekundárne na ivermektín, pyrethroidy či niacín (nikotinamid). Niacín okrem toho, že je vitamín, má insekticídne účinky. Zasiahnutie demodexu je sťažené tým, že sa nachádza hlbšie v koži, preto sa účinné látky vpravujú do vnútorných vrstiev pokožky pomocou penetrantu. S odumieraním demodexu je spojené premnoženie asociovaných baktérií, to môže viesť k dočasnému zhoršeniu, čo pacienti interpretujú tak, že liek nepomáha a ich stav sa zhoršuje.
Ďalšou z možností liečby akné je fototerapeutická liečba (lumenoterapia). Je to metóda, ktorá podporuje látkovú výmenu buniek v koži a podkoží do hĺbky 3 mm. Svetelná energia sa nakumuluje v kožných bunkách a spustí reakciu, ktorá vedie k zvýšenej tvorbe kolagénu a k zrýchlenému hojeniu.
Z liekov sa využíva benzoylperoxid, považovaný za najefektívnejší a najčastejšie používaný liek. Pomáha odstraňovať prebytočné oleje z pokožky, rovnako odumreté bunky, ktoré upchávajú póry. Môže však zapríčiniť nadmernú suchosť pokožky, pálenie a brnenie. Aplikácii v oblasti pier, nosa a úst, ako aj v oblasti s otvorenými rankami treba venovať zvýšenú pozornosť. Taktiež je dobré vyvarovať sa kontaktu benzoylperoxidu s vlasmi a odevom, pretože môže spôsobiť bielenie. V liečbe by sa malo pokračovať najmenej 4-6 týždňov. Ak nedôjde k zlepšeniu alebo sa akné zhorší, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.
Liečba akné sírou bráni rastu P. acnes a môže pomôcť odstrániť mŕtve kožné bunky a prebytočný olej. Často sa vyskytuje v kombinácii s resorcinolom a sulfacetamidom. Môže spôsobiť suchosť, začervenanie a odlupovanie kože. Jej používanie je často obmedzené pre jej kriedovo žltú farbu a výrazný zápach.
Resorcinol sa používa na odstránenie mŕtvych kožných buniek. Kyselina salicylová znižuje uvoľňovanie buniek vnútri vlasových folikulov, to zabraňuje upchávaniu pórov. Tieto liečivá sa často vyskytujú v prípravkoch na umývanie pokožky, v čistiacich prostriedkoch, v géloch a krémoch. Kyselina salicylová môže spôsobiť pálenie a začervenanie kože.