16.09.2020 • 8 minút na prečítanie

Odborníčky o akné v dospelosti: Prečo sa tvorí, aká je liečba a čo odstráni stopy po vyrážkach?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Prečo niekomu pomáha opaľovanie a inému sa prejavy zhoršia? Čo robiť ak vám pocit zo športu marí tvorba vyrážok po fyzickej aktivite, kedy by ste sa už určite mali zveriť dermatológovi a ako sa správne starať o pokožku? Rozprávali sme sa s kožnou lekárkou, MUDr. Silviou Andelovou a kozmetičkou Bc. Barborou Karácsony z dermatologickej kliniky v Bratislave-Jarovciach.

Akné je multifaktoriálne ochorenie, pri ktorom vplyvom pohlavných hormónov – androgénov, dochádza k nadprodukcii kožného mazu a k hyperkeratinizácii laicky povedané k nadmernému rohovateniu a k upchávaniu vlasového folikulu. Takto sa vytvoria ideálne podmienky pre množenie baktérií. Vedie to k zápalu aj okolitého tkaniva. Zápal je prítomný už vo včasných štádiách so zvýšeným výskytom bielych krviniek, konkrétne neutrofilov, ktoré pomáhajú baktérie pohltiť a telo ich vylučuje v podobe hnisu, a tiež lymfocytov bojujúcich proti vírusovým infekciám.

Podľa závažnosti stavu akné rozlišujeme viaceré formy:

  • Acne comedonica – mierne akné; vyskytuje sa najviac na tvári ale aj na chrbte.
  • Acne papulopustulosa – mierne až stredne ťažké akné; prítomné sú papuly, pustuly, pokožka býva zapálená a začervenaná.
  • Acne conglobata – ťažká forma akné; hrozí vysoké riziko vzniku pigmentácií a jaziev, najviac sa vyskytuje na tvári, krku a chrbte, prítomné bývajú papuly, pustuly až cysty a podkožné uzly (noduly).
  • Acne fulminans – je najťažšou a z hľadiska výskytu najvzácnejšou formou akné; môže byť sprevádzané teplotami.
Typy vyrážok
ZDROJ:Avector/Shutterstock.com

Keď k vám do ambulancie príde dospelý pacient s problémom s akné, ktorý nikdy predtým nemal, aké sú najčastejšie príčiny? Ktoré faktory prispievajú k jeho tvorbe ?

Predpokladá sa, že akné má aj familiárnu predispozíciu. Podnecovať vznik a zhoršovať jeho príznaky môžu vnútorné faktory, teda aj rôzne závažnejšie ochorenia či užívanie niektorých liekov, a vonkajšie faktory spojené so životným štýlom ako:

  • Strava – potraviny s vyšším glykemickým indexom, nadmerná konzumácia kravského mlieka a mliečnych výrobkov.
  • Užívanie niektorých liekov.
  • Fajčenie.
  • Mechanické dráždenie, nadmerné vytláčanie.
  • Nevhodné oblečenie (nepriedušné, tesné).
  • Niektoré chemické látky pri kontakte s kožou (fluór, chlór, decht).
  • Komedogénne kozmetické výrobky.
  • Reakcia voľných radikálov UV žiarenia s chemickými látkami obsiahnutými v niektorých koz-metických produktoch – príčina takzvaného Malorka akné.

Spomenuli ste aj možné vnútorné faktory. Signálom akých ochorení býva akné?

Akné je sprievodným prejavom niektorých endokrinologických ochorení ako napríklad  PCO syndróm (Syndróm polycystických ovárií), AGS (Androgénny syndróm), Kushingov syndróm, infekčné  (napr. fokálne infekcie v ústnej dutine), parazitárnych či kvasinkových ochorení, ale aj potravinových alergií a intolerancií.

A ktoré liečivá môžu vyvolať takého zápaly na koži?

Častým problémom s nežiaducim účinkom akné sú napríklad kortikosteroidy, ale aj psychofarmaká, lítium, hydantoín, izoniazid, jodidy, bromidy. Opatrní by mali byť ľudia aj s užívaním niektorých vitamínov v podobe doplnkov výživy a určite neprekračovať odporúčanú dennú dávku. Akné sa prejaví najmä pri nadužívaní D, B6 či B12.

Vplyv liekov na pokožku
ZDROJ:siam.pukkato/Shutterstock.com

Čo je pravdy na tvrdení, že akné sa spustí po vysadení hormonálnej antikoncepcie?

Pubertálne akné vzniká v dôsledku zvýšenej produkcie testosterónu v puberte, ktorý  ovplyvňuje a zvyšuje činnosť mazových žliaz. Pri užívaní hormonálnej antikoncepcie sa v tele vylučuje takzvaný SHBG, špecifický proteín viažuci pohlavný hormón. Ten na seba viaže testosterón a dochádza tým k zvýšeniu hladín estrogénu v krvi a k minimalizácii aknóznych prejavov. Vysadenie HAK môže znamenať pre telo veľký šok. Môže preto opätovne dôjsť dysbalancii hormónov, a teda aj k zhoršeniu stavu pleti. Aj rok môže trvať, kým sa ich hladina v krvi ustáli.

V akom štádiu je už návšteva dermatológa nevyhnutná?

Pravidelné čistenie pleti je základným a nutným predpokladom pre udržanie čistej a zdravej pokožky. Odbornú pomoc dermatovenerológa je potrebné vyhľadať ak aj napriek pravidelnej starostlivosti dôjde k vzniku akné alebo k výraznému zhoršeniu stavu. Ten môže po zohľadnení anamnestických údajov a klinického stavu pacienta odporučiť aj doplnkové vyšetrenia, odbery či stery.

Akné na krku
ZDROJ:Shutterstock.com

Ktoré účinné látky v liečivách od kožného lekára si dokážu s akné poradiť? Ako pôsobia?

Pri výbere vhodnej liečby u pacienta s akné pristupujeme vždy individuálne. Záleží od rozsahu a stupňa závažnosti ochorenia, no vo všeobecnosti môžeme rozdeliť liečbu na lokálnu, celkovú (systémovú) a doplnkovú.

Aj je treba akné liečiť lokálne, účinný je najmä benzoylperoxid alebo lokálne antibiotiká,  najčastejšie erytromycin, klindamycin, ale aj kyselina azealová, retinoidy, či kombinované prípravky. Doplnkovými liečivami sú chemoterapeutiká, ako je napríklad metronidazol s bakteriostatickými účinkami. Ich výhodou je menšie riziko vzniku rezistencie.

V závažnejších prípadoch už pristupujeme k celkovej liečbe antibiotikami, pri nodulocystickej forme akné alebo po predchádzajúcom zlyhaní antibiotickej liečby zvažujeme i liečbu retinoidmi. Pacientkam s hormonálne podmieneným akné je odporučená hormonálna antikoncepcia.

Čo predstavuje spomínaná doplnková liečba?

Ide o fotodynamickú terapiu, chemický peeling a metódy korektívnej dermatológie. Neoddeliteľnou súčasťou je správny výber vhodnej dermatokozmetiky, teda čistiacich prípravkov na pleť, hydratačných krémov s fluidnejšou textúrou či korekčných make-upov.

Pravidelné návštevy u kozmetičky
ZDROJ:kravik93/Shutterstock.com

Čo znamená cystická forma akné?

Ide o veľmi ťažkú formu akné , prejavy postihujú tvár, hornú polovicu chrbta, paže, ramená. Objavuje sa  hlavne v období puberty vplyvom hormonálnych zmien. Cystické akné je často veľmi bolestivé, jeho následkom môžu vznikať jazvy. Tie vo väčšine prípadov predstavujú pre pacienta značný estetický aj psychický problém. Možnosťou liečby je terapia izotretinoínom indikovaným po zlyhaní celkovej ATB terapie.

Ľudia majú pred retinoidmi rešpekt. Čomu táto liečba zabráni a s čím musia pacienti počítať?  

Izotretinoín patrí do skupiny liekov nazývaných retinoidy, ktoré sú svojou štruktúrou podobné vitamínu A. Izotretinoín je liekom voľby pri liečbe závažných foriem akné, pri ktorom vzniká veľké riziko tvorby trvalých jaziev.

Pri liečbe izotretinoínom nemôžeme zabudnúť na to, že ide o teratogénne liečivo. To znamená, že užívanie počas tehotenstva (celkovo aj lokálne) môže viesť k vrodeným deformáciám plodu. Samozrejme je fakt, že s užívaním sú spojené potencionálne vedľajšie nežiaduce účinky ako suchosť očí a ostatných slizníc, praskanie pier, bolesti kĺbov, depresie, poškodenie pečene, zvýšenie hladiny lipidov a iné.

Časté problémy s akné majú aj športovci. Čo im radíte?

Aktívnym ľuďom najčastejšie spôsobuje zápalové procesy na koži a svrbivé vyrážky nosenie nepriedušného  tesného syntetického oblečenia, podprseniek, prílb a zvýšené potenie a samozrejme užívanie steroidov. Vytvárajú sa hlavne na trupe, ramenách ale aj tvári a krku.

Čistá pleť u športovcov
ZDROJ:Maridav/Shutterstock.com

Dôležitá je  pravidelná hygiena, vyvážená strava, nosenie vzdušného bavlneného oblečenia a samozrejmosťou je pravidelné čistenie pleti. Ak ani tieto opatrenia nepomáhajú, odporúčam odborné vyšetrenie u dermatovenerológa.

Aká je liečba akné, ktoré sa objaví ženám počas tehotenstva?

Tehotenské akné vzniká v dôsledku hormonálnej dysbalancie počas gravidity. Pri vzniku je dôležité pravidelné čistenie pleti, samotnú liečbu určí dermatovenerológ podľa rozsahu a stupňa závažnosti. Podávanie topických či celkových retinoidov je však kontraindikované. Akné vzniknuté len počas gravidity zvykne spontánne ustúpiť v priebehu pár mesiacov po pôrode, kým sa hladina hormónov ustáli a dôjde k zlepšeniu.

Pomáha aknóznej pokožke opaľovanie na slnku či v soláriu alebo ide len o prekrývanie nedokonalostí?

Slnečné žiarenie je veľmi dôležitým zdrojom vitamínu D. Pokožka každého človeka môže reagovať na slnečné žiarenie inak. Niektorí  pacienti vravia, že po opaľovaní sa ich stav pokožky zlepšil, iným sa naopak stav pleti zhoršuje. Príčiny vzniku, respektíve zhoršenia akné môžu byť nasledujúce:

  • V dôsledku pôsobenia slnečného žiarenia sa pokožka vysúša. U pacientov s náchylnosťou na vznik akné dochádza z zvýšeniu aktivity mazových žliaz a tým k nadprodukcii kožného séba- mazu. Odumreté kožné bunky upchávajú vlasové folikuly a bránia odtoku mazu.
  • Zvýšeným potením sa vytvárajú optimálne podmienky pre množenie baktérií.
  • Malorca akné – v dôsledku reakcie voľných radikálov UV žiarenia s chemickými látkami obsiahnutými v niektorých kozmetických prípravkoch.
Vplyv slnka na pokožku
ZDROJ:Anna Om/Shutterstock.com

Okrem zhoršenia stavu pleti v zmysle vzniku akné má nadmerné pôsobenie UV žiarenia a  nedostatočná ochrana priamy vplyv na vznik nežiaducich pigmentácii, starnutie pleti (fotoaging), rozvoj slnečnej alergie. V neposlednom rade je treba myslieť na zvýšené riziko vzniku rakoviny kože.

Ako možno eliminovať postakné v podobe pigmentácií i jaziev vznikajúcich po doliečení?

Neoddeliteľnou súčasťou liečby akné sú metódy estetickej a korektívnej dermatológie, ktoré sa tiež využívajú za účelom riešenia následkov vzniknutých po akné. Sú nimi jazvy, pigmentácie,… Medzi tieto metódy radíme chemický peeling, lasery, mikroihličková rádiofrekvencia,  fotodynamická terapia, dermaroller. Efektívnou revitalizačnou terapiou je aj aplikácia vlastnej plazmy, ktorá štartuje regeneračné procesy.

Metódy korektívnej dermatológie
ZDROJ:Evgeniy pavlovski/Shutterstock.com

Ako si medzi nimi vybrať tú najvhodnejšiu a metódu?

Určite vám pomôže osobná konzultácia s dermatológom, ktorý zhodnotí stav vašej pleti a dokáže vám odporučiť efektívne ošetrenie práve pre vás. Najvhodnejším obdobím na riešenie týchto nedokonalostí , ktoré po sebe kožné ochorenie zanechalo, je jeseň a zima. Súčasťou starostlivosti o problematickú pleť je okrem uvedených metód taktiež pravidelná profesionálna kozmetická starostlivosť.

 

Na domácu i profesionálnu starostlivosť o pleť sme sa pýtali kozmetičky so zdravotníckym vzdelaním,  Bc. Barbory Karácsony.

Ktorými najčastejšími chybami si ľudia spôsobujú akné?

Patria sem nedostatočné čistenie pleti, neodborné zasahovanie ,,vytláčanie “ do pokožky, kozmetika nevhodná pre váš typ pleti, nešetrné čistenie– drhnutie, nedostatočná hydratácia, nedostatočný pitný režim ale napríklad aj kozmetické produkty aj v radoch dekoratívnej kozmetiky, ktoré sú po expirácii.

Čistá pleť
ZDROJ:CandyBox/Shutterstock.com

A aké sú najčastejšie pochybenia v starostlivosti o problematickú pokožku?

Rozhodne by som neodporúčala domáce vytláčanie komedónov, pretože môže dôjsť k vzniku jaziev. Takisto ľudia trpiaci akné by mali prispôsobiť svoj životný štýl tak, aby mali dostatok spánku, jedálny lístok bohatý na vitamíny a nefajčili.

Komu už odporučíte vyšetrenie u dermatológa?

Týka sa to predovšetkým klientom s problémami s pleťou, ktoré už nevyrieši ani pravidelná kozmetická starostlivosť. Jedná sa o prípady s ťažšími štádiami kožných ochorení ako akné, rosacea, ekzém.

Návšteva dermatológa
ZDROJ:Shutterstock.com

Aký význam majú jednotlivé kozmetické terapie?

Aj keď sa o pleť poctivo staráte každý deň, problematická pleť si vyžaduje aspoň raz do mesiaca profesionálne kozmetické ošetrenie. Základným pilierom profesionálnej starostlivosti je hĺbkové mechanické čistenie. Ošetrením dokážeme pleť šetrne vyčistiť do hĺbky. V kozmetickej praxi používame produkty, ktoré sú koncentrované a účinné.

Ďalej doplnková LED terapia účinkuje vďaka pôsobeniu svetla do určitej hĺbky. Pri liečbe akné najčastejšie používame  modré a červené žiarenie. Opäť sa vraciame už k trošku zabudnutej ozónovej terapii, ktorá je však veľmi účinná, má protizápalový účinok a výborne dezinfikuje po ošetrení. Vďaka nej zabránime zapaľovaniu po ošetrení. Pomocou týchto metód dokážeme dosiahnuť dlhodobé zlepšenie vzhľadu a stavu pleti.

LED terapia
ZDROJ:Dragon Images/Shutterstock.com

Aké produkty zvoliť pri potrebe eliminovať prejavy problematickej pokožky a zároveň známky starnutia?

Pri liečbe akné je nutne zohľadniť vek pacienta, inú liečbu vyžaduje pubertálne akné, odlišný prístup naopak akné dospelého. Hlavnú rolu hrá primeraná každodenná starostlivosť. Je nutné vyhnúť sa všetkým látkam, ktoré môžu pleť vysušiť a pleťovým vodám s obsahom alkoholu. Cieleným vysušovaním iba vyprovokujete tvorbu ďalšieho mazu.

Pomôžu séra s obsahom rôznych kyselín tlmiacich zápalové procesy?

Sérum patrí k doplnkovej starostlivosti o pleť. Obsahuje koncentrované zložky a výrazne znásobuje účinok krémov. Zložky ako kyselina salicylová, kyselina azealová, kyselina glykolová majú protizápalové účinky. O správnom výbere je dôležité poradiť sa s profesionálom, pretože nie každá zložka je vhodná na daný typ akné a môže dokonca spôsobiť zhoršenie stavu pleti.

Kyseliny v kozmetike
ZDROJ:Seasontime/Shutterstock.com

Voľba make-upu pri akné – postačí sledovať označenie nekomedogénny?

Určite by som neodporúčala make-up z drogérie vzhľadom na nekvalitné pigmenty, ktoré môžu spôsobiť vznik komedónov. Make-up z lekárne s prívlastkom nekomedogénny je určite dobrá voľba. Treba však sledovať stav pleti, teda či sa jeho používaním nadmerne nezanáša.

Čo hovoríte na boom v čistení pomocou čierneho uhlia, čierne zlupovacie masky a detox produkty?

Žiaden z týchto produktov nedokáže vyčistiť pleť do hĺbky. Opticky môžeme nadobudnúť pocit, že je čistejšia, avšak komedóny sú stále uložené v hĺbke, po čase sa môžu zapáliť a vznikne akné.

Maska na tvár
ZDROJ:nizas/Shutterstock.com

Čo pomôže stiahnuť rozšírené póry?

Tak ako hrá genetická výbava veľkú rolu pri vzniku akné, takisto aj veľkosť pórov je vecou genetiky. Štruktúru pleti možno upraviť pravidelnou exfoliáciou.

Na čo si dať pozor pri domácej exfoliácii?

Odumreté bunky odstraňujeme najčastejšie mechanickou cestou, pomocou peelingu. Mali by sme s nim zaobchádzať veľmi opatrne. U citlivej pokožky s kuperózou by som sa mu odporúčala úplne vyhnúť. Ak už peeling používate, vyberajte si jemný, s malými čiastočkami a pleť s ním jemne masírujte. Rozhodne nedrhnite. Exfoliácia na chemickej báze patrí do rúk kozmetičky, vo vysokých percentách do rúk lekára.

Ako sa starať o pleť pod rúškom – ako bojovať proti upchávaniu a tvorbe zápalov ak ho niekto musí nosiť niekoľko hodín v práci?

Rúško meňte každé 2 hodiny, perte na minimálne 60-tich stupňoch a dôležité je ho i prežehliť, aby ste zničili baktérie. Pleť si počas dňa umývajte jemným pleťovým gélom, nepoužívajte make-up. Pravidelne sa zverte kozmetičke, aby ste predchádzali upchávaniu pórov.

Ďakujeme pekne za rozhovor.

 

Od pondelka budúceho týždňa na našej facebookovej stránke Lekár.sk bude prebiehať súťaž o kozmetiku od značky Beauté Pacifique. Pokiaľ aj vás trápia problémy s pleťou, neváhajte a zapojte sa do súťaže.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia