25.05.2023 • 5 minút na prečítanie

Letná starostlivosť o pleť: Základné pravidlá, ktoré fungujú

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Leto prináša teplé dni, slnečné lúče a dlhé večery, ktoré nás prirodzene lákajú tráviť viac času vonku a naplno si užívať čaro tejto slnečnej sezóny. No zatiaľ čo sa venujeme obľúbeným aktivitám, naša pokožka čelí viacerým výzvam. Zvýšené vystavenie UV žiareniu, stúpajúce teploty a vlhkosť pleť podrobujú značnej námahe, čo sa môže prejaviť na jej zdraví aj vzhľade. Naučte sa, ako sa starať o pleť v lete.

Ako sa pleť mení s príchodom leta

Aby ste pokožke počas leta poskytli správnu starostlivosť a zvolili tie najvhodnejšie skincare produkty, je dôležité pochopiť, akými zmenami v tomto období prechádza. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Zvýšená produkcia mazu

Kombinácia vyššej teploty a vlhkosti zvykne mazové žľazy stimulovať k produkcii väčšieho množstva mazu. Pleť sa javí viac mastná a lesklá a má výraznejšiu tendenciu k upchávaniu pórov a tvorbe akné.

Pokožke môže chýbať vlhkosť

Horúce počasie, klimatizované priestory a intenzívnejšie potenie môžu spôsobiť, že vaša pokožka rýchlo stratí vlahu, čo vedie k jej dehydratácii. Dehydratovaná pokožka sa prejavuje pocitom pnutia, je drsná a spravidla pôsobí mdlo.

Zmeny pigmentácie

Koža sa pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia bráni zvýšenou tvorbou hnedého pigmentu – melanínu.
Práve tento pigment spôsobuje opálenie. Pokožka však melanín neprodukuje vždy rovnomerne, čo máva za následok jej nesúmerné zafarbenie, tzv. nepravidelnú pigmentáciu.

Tá sa obvykle prejavuje ako pehy, pigmentové škvrny alebo melasma (fľaky tmavej hyperpigmentovanej kože v kombinácii s prebiehajúcimi hormonálnymi zmenami, najmä u žien). 

Zdroj: Freepik.com

Tendencia k tvorbe vrások

Ultrafialové (UV) žiarenie zo slnka narúša spojivové tkanivo v hlbších vrstvách kože – predovšetkým kolagénové a elastínové vlákna, ktoré zabezpečujú jej pevnosť a pružnosť.

Postihnutá koža má hlboké vrásky, ktoré nezmiznú ani pri natiahnutí, a často sa zdá byť zožltnutá, ochabnutá a zhrubnutá. Ide o jeden z typických prejavov predčasného starnutia pokožky spôsobeného nadmerným vystavovaním slnečnému žiareniu.

Zvýšená citlivosť

Kombinácia UV žiarenia a tepla zvykne zapríčiniť to, že vaša pokožka bude citlivejšia a náchylnejšia na podráždenie. Niektorí ľudia počas leta registrujú zvýšené začervenanie, svrbenie alebo alergické reakcie.

Ako postupovať pri zostavovaní letnej „skincare“ rutiny

Poznajte svoju pleť

Predtým, ako sa pustíte do vytvárania svojej letnej skincare rutiny, je dôležité vedieť, aký je typ vašej pleti. Či už máte normálnu, mastnú, suchú, zmiešanú alebo citlivú, najlepšie výsledky získate prispôsobením starostlivosti svojim špecifickým potrebám

Čistenie ako prvý krok k úspechu

Jemný a účinný čistiaci gél alebo pena sú základom každej kozmetickej rutiny. V lete je dôležité vybrať si prípravky na čistenie pleti, ktoré z nej pomôžu odstrániť prebytočný maz a pot bez toho, aby ju vysušili alebo podráždili. 

Na lepšiu kontrolu tvorby mazu a premnoženia nežiaducich baktérii sa vám zídu látky ako kyselina salicylová alebo čajovníkový olej, ktoré sú obzvlášť vhodné pre mastnú pleť.

Ak je ale vaša pleť normálna až suchá, mohol by pre vás byť lepší čistiaci prostriedok napríklad s obsahom kyseliny glykolovej (AHA kyselina).

Zdroj: Freepik.com

Peeling ako užitočný pomocník

Zakomponovaním exfoliácie (odstraňovanie vrchnej vrstvy odumretých kožných buniek z povrchu pokožky tváre alebo tela) do vašej bežnej starostlivosti vyčistíte póry a odstránite prebytočnú mastnotu spôsobujúcu akné. 

Dávajte si však pozor na intenzitu. Pokiaľ to totiž s peelingom preženiete, môže zvyšovať náchylnosť pokožky na podráždenie slnečným žiarením a viesť k jej suchosti a citlivosti. 

Exfoliant v sére alebo toneri sa v lete odporúča používať raz alebo dvakrát týždenne. Ak ste spálení od slnka, exfoliáciu vynechajte. 

Antioxidanty – v lete obzvlášť pomôžu

Antioxidanty sú látky, ktoré pomáhajú predchádzať niektorým typom poškodenia buniek tým, že v pokožke neutralizujú voľné radikály. Tie vznikajú ako vedľajší produkt rôznych procesov v tele, no ich množstvo môže prudko stúpnuť vplyvom vonkajších faktorov – napríklad pôsobením UV žiarenia.
Medzi najsilnejšie antioxidanty pre zdravú pleť patrí: vitamín A, C, E, niacínamid, selén a zinok.

  • Vitamín C z nich má v pokožke najväčšie zastúpenie. Jeho lokálne použitie pomáha spomaliť starnutie, rozjasňuje pleť, zjednocuje jej tón a chráni pred UV žiarením. Navyše dopĺňa zásoby vitamínu E.
  • Retinoidy (napr. retinol, derivát vitamínu A) sú obľúbené pri riešení nerovnomerného tónu pleti, pigmentácie a jemných vrások. Nie sú však vhodné pre citlivú alebo suchú pokožku. Nesmú ich používať ani tehotné ženy a pri hormonálnom akné je vhodné poradiť sa s dermatológom.
    Rovnako je pri ich používaní nevyhnutné chrániť pokožku prostredníctvom SPF, keďže zvyšujú citlivosť na slnko.

Do svojej rutiny ich môžete zaviesť v podobe pleťového tonera alebo séra. Aplikovať sa smú ráno aj večer, najlepšie však ráno pred nanesením opaľovacieho krému.

Antioxidanty zo stravy získate najmä z:

  •  ovocia (napr. granátové jablko, jablká, citrusy)
  •  zeleniny (kel, brokolica, cvikla)
  •  bobuľového ovocia (čučoriedky, černice)
  •  nápojov (zelený čaj, káva, červené víno)

Nezanedbávajte hydratáciu

Tak, ako v lete nenosíme hrubé kožuchy, ani naša pleť by nemala trpieť pod vrstvami hutných pleťových krémov na olejovej báze. Tie sú ideálne na zimnú starostlivosť, keďže v horúcich letných mesiacoch môžu zbytočne upchávať póry a zvýrazňovať mastný vzhľad pokožky.

V teplejšom období preto uprednostnite ľahké hydratačné krémy na vodnej báze, ktoré pleť dostatočne zvlhčia, no zároveň ju nezaťažia.

Poobzerajte sa po ingredienciách ako kyselina hyalurónová, aloe vera či glycerín, ktoré pokožku udržia hydratovanú bez upchávania pórov. 

Nezabúdajte ani na hydratáciu zvnútra – príjmom dostatočného množstva tekutín a vyváženej stravy vaša pleť bude žiariť o to jasnejšie.

Menej mejkapu znamená viac pre vašu pleť

Počas horúcich dní predstavuje vrstvenie mejkapu zbytočnú záťaž. Navyše, ak sa potíte, líčenie sa rýchlejšie zotrie a pleť môže pôsobiť mastne či nerovnomerne.

Ideálnym riešením sú tónované hydratačné krémy s SPF minimálne 30, ktoré spájajú potrebnú hydratáciu, ľahké krytie a základnú slnečnú ochranu. Dermatológovia odporúčajú zvoliť skincare produkty, ktoré sú:

  • tónované
  • ľahké a nemastné
  • s obsahom SPF 30 alebo viac 

Doprajte pleti oddych a zjednodušte svoju rannú rutinu. Letné obdobie praje prirodzenosti – vaša pokožka sa vám za to odvďačí.

Opaľovací krém – denná dávka ochrany

Opaľovací krém je základný pilier každodennej starostlivosti o pleť. Škodlivé UV lúče slnka môžu viesť k spáleniu pokožky a zvýšenému riziku rakoviny kože.
Vyššie číslo SPF znamená vyššiu úroveň ochrany. Pri výbere opaľovacích prípravkov preto preferujte širokospektrálne opaľovacie krémy s SPF 30 alebo vyšším, ideálne SPF 50 – vašu pokožku ochráni pred UVA aj UVB lúčmi.

Typy opaľovacích krémov

  • Chemické opaľovacie krémy fungujú na princípe absorbovania UV žiarenia. To sa následne mení na teplo prostredníctvom chemickej reakcie, čo zabráni jeho škodlivému účinku.
  • Fyzikálne opaľovacie krémy (tiež nazývané minerálne) pôsobia ako ochranný štít – UV lúče buď odrážajú, alebo rozptyľujú ešte predtým, než sa dostanú k pokožke. Tieto produkty obsahujú účinné látky ako oxid zinočnatý (zinc oxide) alebo oxid titaničitý (titanium dioxide).

Chemické opaľovacie krémy sa zvyčajne ľahšie rozotierajú a vstrebávajú do pokožky v porovnaní s fyzikálnymi (minerálnymi) filtrami. Tie sú však šetrnejšie k citlivej koži, preto ak máte jemnú pleť alebo často reagujete na kozmetické produkty, minerálny opaľovací krém môže byť pre vás vhodnejšou voľbou.

Zdroj: Freepik.com

Dávate si dostatok opaľovacieho krému?

Majte na pamäti, že príliš tenká vrstva opaľovacieho krému môže výrazne znížiť jeho ochranný účinok. Aby ste si boli istí, že použijete dostatok produktu, môžete sa riadiť pravidlom dvoch prstov.

Metóda spočíva v nanesení dvoch čiar krému s SPF na celý ukazovák a prostredník. Toto množstvo postačí na pokrytie tváre a krku. Nezabúdajte však opaľovací krém aplikovať aj na ďalšie často prehliadané miesta, napríklad na uši

Ako často treba nanášať opaľovací krém?

Vo všeobecnosti platí, že ochrannú vrstvu by ste mali obnoviť každé dve hodiny. Zložky opaľovacích krémov sa totiž môžu pri vystavení slnečnému žiareniu znehodnotiť, čo znižuje ich schopnosť účinne absorbovať a blokovať UV žiarenie. Aplikáciu treba opakovať ešte častejšie pri nadmernom potení, fyzických aktivitách alebo pri plávaní.

Myslite aj na pery

Vedeli ste, že pery sú veľmi citlivé na UV žiarenie? Chýba im totiž melanín, kvôli čomu sú náchylnejšie na spálenie, rakovinu kože, predčasné zvráskavenie a suchosť. Týmto stavom môžete predísť pravidelným natieraním opaľovacieho krému aj na oblasť pier. Ak ich máte citlivé, odporúča sa zaobstarať ochranný balzam na pery s SPF 30 a viac.

Užitočné rady na záver

  • Krém s SPF používajte aj počas oblačných alebo chladnejších dní, pretože slnečné žiarenie môže poškodzovať pokožku aj vtedy, keď slnko nie je viditeľné.
  • Kontrolujte dátum spotreby – výrobok má zvyčajne trvanlivosť približne tri roky a dokonca kratšiu, ak bol vystavený vysokým teplotám.
  • Pravidelne si pokožku kontrolujte. Všímajte si akékoľvek zmeny na materských znamienkach či pehách. Sledujte tiež vznik nových kožných útvarov – neprehliadnite ani horšie dostupné miesta, ako sú chrbát, zadná časť nôh či pokožka hlavy. Okrem samovyšetrenia je dôležité absolvovať aj pravidelné prehliadky u vášho lekára alebo dermatológa.

Autor článku

Redakcia portálu lekar.sk
Zdravý život
bolesť pokožkycitlivosť na slnečné žiareniekožamelanómsuchá pokožka

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje