10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Boľavé alebo suché pery

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Suché pery sú bežný jav, ktorý najčastejšie spôsobuje počasie, prípadne nedostatočný príjem vody. Ak sa ich liečbazanedbá, následkom môžu byť popraskané pery, prípadnemôžukrvácať. Ošetrenie je nenáročné a pery sa dokážu pomerne rýchlo zotaviť.

Vznik a príčiny

Pery neobsahujú olejové žľazy ako ostatné časti kože, teda sú náchylnejšie na vysychanie a môžu praskať. Negatívny vplyv má viacero faktorov, najčastejšie počasie. Chladný vzduch pery vysúša, škodí aj prudké slnko.

Na pery pôsobí vysušujúco aj časté olizovanie pier, nedostatočný príjem tekutín a užívanie určitých liekov či výživových doplnkov. Ide o retinoidy, lítium, chemoterapeutické lieky a nadmerný príjem vitamínu A. Popraskanými perami sa vyznačujú aj ľudia, ktorí trpia podvýživou.

Vo výnimočných prípadoch môžu popraskané pery signalizovať stav zvaný cheilitída, zápal pery. Spôsobuje ho infekcia a šíri sa až do okolia pier. Tento stav vyžaduje lekársku liečbu.

Príznaky

Suché pery sa prejavujú praskaním jemnej pokožky, trhlinkami, šupinatosťou, jemným krvácaním, prípadne aj opuchom.

Ak sa výrazne vysušené pery s popraskanými miestami napriek starostlivosti nezlepšujú, môže ísť o cheilitídu. V tomto prípade môžu byť pery tmavoružové alebo tmavočervené, majú zhrubnutý povrch, tvoria sa na nich pľuzgiere.

Dehydratácia: Jednou z príčin býva dehydratácia. Jej ďalšie príznaky sú: točenie hlavy, zápcha, znížená produkcia moču, sucho v ústach a bolesť hlavy. V závažných prípadoch môže mať človek, ktorý trpí dehydratáciou, nízky krvný tlak, horúčku, rýchle dýchanie alebo rýchly tep srdca.

Podvýživa: Má mnoho príznakov rovnakých ako dehydratácia. Ďalšie symptómy sú svalová slabosť, rozpadajúce sa zuby, nafúknutý žalúdok, krehkosť kostí. Keďže podvýživa býva spôsobená nedostatkom vitamínov, ohrození sú aj ľudia so závislosťou od alkoholu. Jeho nadmerný príjem narúša vstrebávanie vitamínov. Rovnaké je to v starobe.

Diagnostika

Klasicky popraskané pery väčšinou nevyžadujú návštevu lekára. Príznaky dokáže zhodnotiť sám pacient. Dermatológ je nutný v prípade, že suchosť a narušenáčasť pier neprechádzajú napriek dostatočnej domácej liečbe. V takom prípade lekár skontroluje stav pier, prípadne odoberie ster kvôli mikrobiologickej kontrole, môže vyšetriť krv kvôli infekcii. V niektorých prípadoch sa robí aj test na alergie, aby sa podozrenie na túto príčinu potvrdilo alebo vylúčilo.

Liečba

Vysušené pery sa dajú veľmi ľahko liečiť domácou liečbou. Najskôr treba zabezpečiť, aby pery mali dostatok vlhkosti. To sa dá dosiahnuť balzamom na pery, pitím väčšieho množstva vody, používaním zvlhčovača vzduchu, vyhýbaním sa chladnému počasiu a jeho priamemu vplyvu na pery (pery zakrývať a mastiť), takisto pery chrániť pred prudkým slnkom (krémom s SPF faktorom).

Ak popraskané pery signalizujú diagnózu cheilitída, dermatológ rozhodne o vhodnej liečbe. Najčastejšie ide o zvýšené užívanie vitamínov a užívanie dočasných antibiotík, nasadených podľa konkrétnej príčiny tohto stavu.

Prevencia

Popraskaným perám sa dá efektívne predchádzať dôkladnou starostlivosťou o ústa podľa počasia a dostatočným pitným režimom.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
boľavé alebo suché perycheilitídadehydratáciapery