10.06.2021 • 8 minút na prečítanie

Plánujete dieťa? Rady a typy ako sa čo najlepšie pripraviť na tehotenstvo

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ak sa snažíte s partnerom o dieťa alebo len o tom uvažujete, nikdy nie je priskoro sa začať na tehotenstvo pripravovať. Predkoncepčné zdravie predkoncepčná starostlivosť sa zameriavajú na veci, ktoré môžete urobiť pred plánovaným tehotenstvom alebo medzi jednotlivými tehotenstvami, aby ste zvýšili šance na zdravé dieťa. U niektorých žien trvá príprava tela na tehotenstvo niekoľko mesiacov. U iných to však môže trvať dlhšie.

Či už plánujete prvé, druhé alebo x-té dieťa, nasledujúce kroky Vám pomôžu pripraviť sa na čo najzdravšie tehotenstvo a taktiež zvýšiť šance na skoré počatie.

V tomto článku sa dozviete:

  • ako pripraviť na tehotenstvo svoje telo,
  • čo Vášmu telu dopriať a naopak akým látkam sa treba vyvarovať,
  • prečo nezanedbať nielen svoje telo ale aj mentálne zdravie.

Prvé dôležité kroky

Ak chcete otehotnieť, budete musieť ukončiť všetky formy antikoncepcie, ktoré používate. Otehotnieť môžete hneď po vysadení niektorých typov antikoncepcie, ako sú napríklad antikoncepčné pilulky. Mnoho žien v skutočnosti dostane svoju prvú menštruáciu do dvoch týždňov od ich vysadenia. Keď Vám začne menštruácia, začnú ňou prvé pokusy o otehotnenie. Niektoré ženy otehotnejú hneď, iným to však trvá niekoľko mesiacov (až rokov).

Či už ste antikoncepciu užívali alebo nie, teraz je ten správny čas na to, aby ste si zapisovali svoj menštruačný cyklus. Zúženie okna, kedy ste najplodnejšia, Vám pomôže rýchlejšie otehotnieť.

Začnite jednoduchým zaznamenávaním, kedy menštruácia začína a končí, aby ste videli, ako sa mení dĺžka vášho cyklu z mesiaca na mesiac. Môžete si tiež všimnúť niečo ako nepravidelné krvácanie či špinenie. Priemerná dĺžka menštruačného cyklu je okolo 28 dní, ale môže sa pohybovať od 21 do 35 dní a stále spadá do normálneho a zdravého rozsahu. Existuje veľa aplikácií, ktoré Vám pomôžu so sledovaním a vyhodnotením plodných období (ovulácie).

Antikoncepcia
Autor: JPC-PROD/Shutterstock.com

Navštívte svojho lekára

Váš lekár bude chcieť prediskutovať Váš zdravotný stav a všetky zdravotné ťažkosti, ktoré v súčasnosti máte a ktoré by mohli ovplyvniť tehotenstvo. Porozprávate sa tiež o akýchkoľvek predchádzajúcich problémoch s tehotenstvom, liekoch, ktoré momentálne užívate, očkovaniach, ktoré by ste mohli potrebovať a o krokoch, ktoré môžete podniknúť pred otehotnením, aby ste zabránili vzniku určitých vrodených chýb.

Zdravotný stav

Ak v súčasnosti máte nejaké zdravotné ťažkosti, uistite sa, že sú pod kontrolou a sú liečené. Niektoré z týchto stavov zahŕňajú:

  • pohlavne prenosné choroby,
  • cukrovku,
  • ochorenia štítnej žľazy,
  • vysoký krvný tlak a iné.

Lieky

Užívanie určitých liekov počas tehotenstva môže spôsobiť vážne vrodené chyby. Patria sem niektoré lieky na predpis a voľnopredajné lieky, doplnky výživy alebo byliny (je dôležité dať si pozor aj na bežné bylinky, ktoré používame v kuchyni – množstvo z nich je teratogénnych, či dokonca môžu vyvolať potrat). Ak plánujete tehotenstvo, mali by ste sa s lekárom pred otehotnením poradiť a uistiť sa, že užívate iba tie lieky, ktoré sú nevyhnutné

Očkovanie

Niektoré očkovania sa odporúčajú pred otehotnením, počas tehotenstva alebo hneď po pôrode. Správne očkovanie v správnom čase Vám môže pomôcť udržať zdravie a ochrániť Vaše dieťa pred vážnym ochorením alebo celoživotnými zdravotnými problémami. 

Rodinná anamnéza

Možno si to neuvedomujete, ale srdcová chyba Vašej sestry alebo kosáčikovitá anémia Vášho bratranca môžu mať vplyv aj na Vaše dieťa – môžu byť dedičné. Tieto informácie o rodinnej anamnéze je nutné prekonzultovať so svojím lekárom.

Medzi ďalšie dôvody, pre ktoré ľudia navštevujú genetické poradenstvo, patria spontánne potraty, úmrtie dojčiat, problémy s otehotnením (neplodnosť) alebo vrodené chyby, ku ktorým došlo počas predchádzajúceho tehotenstva.

Očkovanie
Autor: Prostock-studio/Shutterstock.com

Zdravá strava a správne vitamíny

Veľa vitamínov a minerálov, ktoré potrebujete, môžete získať aj zdravou a vyváženou stravou. Jedzte radšej doma pripravené jedlá namiesto vopred spracovaných. Ak to Váš rozpočet dovoľuje, môžete do svojej stravy začleniť viac organického ovocia a zeleniny, aby ste obmedzili vystavenie toxínom.

Tehotenstvo zdaňuje výživové zásoby tela. Doprajte si dávku multivitamínov na doplnenie tých chýbajúcich. Prenatálne vitamíny sú špeciálne formulované tak, aby poskytli telu počas tehotenstva to, čo potrebuje.

Okrem prenatálnych vitamínov budete možno potrebovať ako doplnok kyselinu listovú, aby ste zabránili poruchám neurálnej trubice počas začiatku tehotenstva. Uistite sa, že užívate najmenej 400 až 800 mikrogramov kyseliny listovej denne. Veľa voľnopredajných prenatálnych vitamínov už toto množstvo obsahuje. Nezabudnite skontrolovať štítok. 

Zdravá strava a kyselina listová
Autor: photka/Shutterstock.com 

Čomu sa pred tehotenstvom, ale aj počas neho vyvarovať?

Fajčenie, pitie alkoholu a užívanie určitých liekov môžu počas tehotenstva spôsobiť žene a jej dieťaťu mnoho problémov, napríklad predčasný pôrod, vrodené chyby či smrť dieťaťa.

Ak sa snažíte otehotnieť a nemôžete prestať piť, fajčiť alebo užívať drogy, vyhľadajte pomoc –kontaktujte svojho lekára alebo miestne centrum na liečbu závislostí.

Vyhnite sa pôsobeniu škodlivých chemikálií, kontaminantov životného prostredia a iných toxických látok, ako sú syntetické chemikálie, kovy, hnojivá, postreky proti škodcom, výkaly mačiek alebo hlodavcov. Tieto látky môžu poškodiť reprodukčný systém mužov i žien. Vystavenie sa čo i len malému množstvu počas tehotenstva, dojčenia, detstva alebo puberty môže viesť k vzniku rôznych chorôb. Naučte sa, ako chrániť seba a svojich blízkych pred toxickými látkami v práci aj doma.

Tehotná žena fajčí
Autor: Prostock-studio/Shutterstock.com

Dosiahnite a udržujte si zdravú hmotnosť

Ľudia s nadváhou alebo obezitou majú vyššie riziko mnohých závažných stavov, vrátane komplikácií počas tehotenstva, srdcových chorôb, cukrovky typu 2 a niektorých druhov rakoviny (endometria, prsníkov a hrubého čreva).

Ak máte podváhu, nadváhu alebo obezitu, poraďte sa so svojím lekárom o spôsoboch dosiahnutia a udržania si zdravej hmotnosti pred otehotnením. Pomôcť Vám môže aj vypočítanie Vášho BMI (body mass index). Treba však mať na pamäti, že BMI je len orientačná hodnota a využíva sa pre normálne, stredné typy postáv (u športovcov s množstvom svalovej hmoty, či u veľmi vysokých ľudí môže byť zavádzajúca).

Kľúčom k dosiahnutiu a udržaniu zdravej hmotnosti nie sú krátkodobé zmeny stravovania. Ide o životný štýl, ktorý zahŕňa nielen zdravé stravovanie, ale aj pravidelnú fyzickú aktivitu. Snažte sa urobiť aspoň 8000 krokov denne a zaraďte do svojho týždňového plánu aj inú pohybovú aktivitu – bicykel, beh, jógu alebo iné cvičenie. Pohyb je, samozrejme, dobré udržiavať aj počas tehotenstva – avšak s mierou. Určite Vám neublíži chôdza, plávanie, cvičenie s fit loptou či tehotenská jóga. Mnohé tehotenské či predpôrodné kurzy ponúkajú cvičenia, ktoré Vás udržia v dobrej kondícii, zabezpečia primerané priberanie a navyše pomôžu pripraviť sa na samotný pôrod.

Tehotenská joga
Autor: YAKOBCHUK VIACHESLAV/Shutterstock.com

Duševné zdravie

Duševné zdravie je to, ako myslíme, cítime a konáme. Aby bolo čo najlepšie, musíte mať zo svojho života dobrý pocit a vážiť si samú seba. Každý sa niekedy cíti, znepokojený, smutný alebo vystresovaný. Ak však tieto pocity dlhodobo neustupujú a zasahujú do Vášho každodenného života, vyhľadajte odbornú pomoc.

Prvým krokom k dobrému mentálnemu zdraviu je dopriatie si zdravého spánku (minimálne 7-8 hodín denne) a zredukovanie stresu. Zvládaniu stresu môže pomôcť práve pohybová aktivita, ale napríklad aj doplnenie horčíka. Ak plánujete otehotnieť a viete konkrétne, čo Vám dlhodobý stres spôsobuje (napr. veľa práce) bude dobré sa týmto činnostiam vyhýbať alebo ich aspoň obmedziť.

Akonáhle ste tehotná, nezabudnite dodržať všetky svoje nové zdravé návyky a počas tehotenstva pravidelne navštevujte svojho lekára kvôli prenatálnej starostlivosti.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

Planning for Pregnancy

A 30-Day Guide to Prepare Your Body for Pregnancy

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
maternicatehotenstvo