Mnoho rodičov sa mylne domnieva, že mliečnemu chrupu netreba venovať príliš veľkú pozornosť. Je dôležité, aby dieťatko navštívilo stomatológa už po prerezaní zubov. Ak začne vzájomný vzťah dieťatka s lekárom bezbolestne, pravdepodobne aj následné ošetrenia prebehnú bez zbytočnej traumy.
Každý rodič chce, aby jeho dieťatko bolo zdravé a spokojné, k čomu neodmysliteľne patrí zdravý úsmev plný bielych zúbkov. Bohužiaľ, o starostlivosti o mliečny chrup sa píše málo, prípadne stále pretrváva názor, že mliečnej dentícii netreba venovať až takú pozornosť. Tento názor je mylný.
Pokiaľ na mliečnom zube vznikne kaz, postupne deštruuje zubný nerv a hnisavé zvyšky tohto nervu sa hromadia pod koreňmi mliečneho zuba, kde čaká jeho trvalý nástupca (obrázok č. 1).
obrázok č. 1 Trvalé zuby nastupujú namiesto mliečnych
Dieťatko opuchne, má bolesti a navštívi zubára prvýkrát s akútnym problémom, čo veľmi naruší spoluprácu a spôsobí dieťatku zbytočne traumatický zážitok. Neošetrené kazy majú za následok rozpadnutie zuba a jeho následnú extrakciu, čo je nasledované nežiaducim posunom zubov a nemožnosťou prerezania trvalých nástupcov.
Vznik zubného kazu je možné zhrnúť do jednoduchej rovnice, z ktorej sa dajú odvodiť všetky zásady prevencie jeho vzniku. V mikrobiálnom povlaku na povrchu zubov žijú mikroorganizmy, ktoré dokážu spracovať cukry v potrave na kyseliny a tie následne narušia povrch zuba.
Logicky sa preto v prevencii zubného kazu uplatňujú dva základné piliere, a to odstraňovanie povlaku a správna výživa.
POVLAK + CUKOR ›› KYSELINA ››› KAZ
Platí základné pravidlo, že čistý zub sa nekazí. Z uvedenej schémy je zrejmé, že pokiaľ na zube nie je prítomný povlak, t. j. nie sú na ňom prítomné baktérie schopné premeniť cukry z potravy na kyseliny, zubný kaz nevznikne.
Čím skôr sa u bábätka začne s pravidelnou hygienou, tým je väčší predpoklad, že sa s týmto úkonom stotožní a bude ho akceptovať ako pravidelnú súčasť ranných a večerných rituálov. Zuby musí čistiť a neskôr minimálne dočisťovať rodič do 10 rokov, pričom hygiena detí rôznych vekových kategórií je odlišná.
U dojčiat je odstránenie povlaku z prvých zúbkov veľmi dôležité, nakoľko prijímajú potravu často a v malých dávkach, a teda sú v ústnej dutine takmer stále prítomné nejaké sacharidy na spracovanie baktériami. Nakoľko malé deti ťažko spolupracujú a len veľmi zriedka vydržia mať otvorené ústa na čistenie kefkou, treba túto prácu rodičom čo najviac uľahčiť.
V praxi sa najlepšie osvedčujú gázové štvorce, ktorými sa dá povlak veľmi rýchlo a efektívne narušiť. Následne sa povlak odplaví slinou, vodou, alebo inou tekutinou, ktorú dieťa prijme.
U detí predškolského veku sa postupne prejde na čistenie kefkou. Hoci sa tešia obľube detské kefky rôznych značiek, každá hlavica detskej kefky je stále veľmi veľká na malý mliečny zúbok. Ideálnym nástrojom pre rodiča je preto klasická jednozväzková „single“ kefka (obrázok č. 2), ktorou sa každý zub očistí zvlášť. Výhodou je, že na to netreba pastu ani vodu, preto môže zuby rodič očistiť aj v obývačke počas sledovania rozprávky.
obrázok č. 2 Jednozväzková kefka
Keď deti prídu do veku, že si chcú zuby čistiť samy, treba im to umožniť, zároveň však stále dočisťovať dospelou osobou. Rodičia nenechajú deti, aby si samy umyli vlasy, ale mylne sa domnievajú, že zuby si vedia samy očistiť už v ranom veku. Osvedčuje sa kompromis, že ráno si dieťa umyje zuby samo detskou kefkou a pastou a večer ich umyje rodič jednozväzkovou kefkou.
U malých prváčikov sa ako prvé trvalé zuby prerežú šestky, t. j. prvé trvalé stoličky. S ich prerezaním sa uzavrú medzery medzi mliečnymi zubami a vzniká príležitosť pre nový druh kazu – medzizubný.
Z tohto dôvodu je vhodné začať v tomto veku s používaním prostriedkov medzizubnej hygieny. U detí je najvhodnejším prostriedkom tzv. šablička (obrázok č. 3), čiže niť natiahnutá na špeciálny nosič, ktorým sa rodič ľahko dostane do úst dieťaťa a prečistí medzizubné priestory.
Obrázok č. 3 Šablička na čistenie medzizubných priestorov
Na záver treba konštatovať, že najviac sa rodič naučí o hygiene mliečnych zúbkov od zubného lekára. Uvádza sa, že stomatológa je vhodné navštíviť už po prerezaní prvých zúbkov.
Ideálne je, ak rodič privedie svoje dieťa na svoju vlastnú preventívnu prehliadku, t.j. prehliadku dospelého. Vtedy sa malý pacient zoznámi s lekárom a asistentkou, sleduje ako sa rodičovi skontroluje chrup a zafixuje si, že sa u zubného lekára nedeje nič traumatické. Nie je nevyhnutné, aby takto malé dojča sadalo do kresla, ak sa na to necíti. Podstatné je, že sa postupne zoznámi s lekárom a rodičovi sa dostane potrebná inštruktáž.
Vo veku 2 až 3 rokov je čas na jeho vlastnú preventívnu prehliadku. Je vhodné si vybrať stomatológa, ktorý má k deťom vzťah a počas ošetrenia používa osobitný prístup a terminológiu. Keď rodič aj lekár vysvetlia malému pacientovi priebeh prehliadky „jeho rečou“, pre väčšinu detí je prehliadka veľmi príjemným a zábavným zážitkom a z lekára sa stane ich kamarát.
Ak takto bezbolestne a v pokoji začne vzájomný vzťah dieťatka s lekárom, je veľký predpoklad, že aj následné ošetrenie vo vyššom veku prebehne v pokoji a bez zbytočnej traumy. A o to predovšetkým každému rodičovi ide.