10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Akútne poranenie obličky

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Akútne poranenie obličky (AKI) je náhle poškodenie,pri ktoromobličky prestanú správne fungovať, v rozsahu od menšej straty funkcie až po celkové zlyhanie. AKI môže byť aj jednou z komplikácií pri inej vážnej chorobe. Nevzniká následkom fyzického nárazu do obličiek, ako naznačuje názov diagnózy.

Vznik a príčiny

Väčšina prípadov AKI je spôsobená znížením prietoku krvi do obličiek, zvyčajne u pacienta s diagnostikou iného ochorenia.

Znížený prietok krvi v obličkách vyvoláva:

  • nízky objem krvi v tele (po krvácaní, nadmernom vracaní, hnačke alebo ťažkej dehydratácii)
  • znížený objem krvi v srdci (v dôsledku zlyhania srdca či pečene alebo sepsy)
  • problém s krvnými cievami (zápal a upchatie krvných ciev v obličkách – zriedkavý stav nazývaný vaskulitída)
  • reakcia na niektoré lieky (ktoré môžu ovplyvniť prívod krvi do obličiek alebo nezvyčajné reakcie v samotnej obličke)
  • reakcia na infekciu
  • reakcia na kontrastné látky (kvapalné farbivo použité v niektorých typoch röntgenových lúčov)
  • problém s obličkami ako je glomerulonefritída (autoimunitný zápal glomerulov)

Znížený prietok krvi v obličkách môže vzniknúť aj v dôsledku blokády ovplyvňujúcej odvodnenie obličiek, vyvolanej zväčšenou prostatou, nádorom v panve – tumorom vaječníkov alebo močového mechúra – a obličkovými kameňmi.

Príznaky

V počiatočných štádiách AKI nemusí vykazovať žiadne príznaky. Jediným varovným signálom môže byť malý objem moču. Tento symptóm však nevykazuje len AKI.

Akútne zranenie obličky tiež môže vyvolať náhle príznaky ako nevoľnosť a vracanie, dehydratáciu, zmätok, vysoký krvný tlak, bolesť brucha, mierne bolesti chrbta, edém (nahromadenie tekutiny v niektorej časti tela).

Dokonca aj vtedy, ak nie je na úrovni zlyhania obličiek, musí byť AKI liečené seriózne. Má vplyv na celé telo, mení spôsob, ako naň účinkujú niektoré lieky. Môže spôsobiť zhoršenie niektorých ďalších ochorení. AKI sa líši od chronického ochorenia obličiek, pri ktorom obličky strácajú funkciu postupne počas dlhého časového obdobia.

Liečba

Zásadné dôvody vyšetrenia na AKI:

  • chronické ochorenie obličiek
  • ochorenia močového systému
  • náhle alebo zhoršujúce sa zmeny močenia
  • príznaky choroby postihujúcej obličky a iné orgány

Je dôležité, aby bol nález AKI včas detegovaný a aby sa liečil okamžite. Úlohou obličiek totiž je filtrovanie – odstraňovanie škodlivých látok a vody z krvi (ako moču cez močový mechúr), čistenie krvi, udržiavanie dobrého stavu kostí, regulácia krvného tlaku, stimulácia kostnej drene na výrobu krvi.

Bez rýchlej liečby sa v tele zhromažďujú abnormálne úrovne solí a chemických látok, čo ovplyvňuje správnu funkciu iných orgánov. Ak obličky úplne prestanú fungovať, stav môže vyžadovať dočasnú podporu zariadením na dialýzu, bez liečenia vedie k smrti. Liečba závisí od základnej príčiny a rozsahu ochorenia. Všeobecní lekári môžu liečiť mierne prípady u pacientov, ktorých stav ešte nevyžaduje hospitalizáciu.

Súčasťou liečby sú nasledujúce postupy:

  • zastavenie užívania akýchkoľvek liekov, ktoré môžu vyvolávať alebo zhoršovať stav AKI
  • liečenie akýchkoľvek základných infekcií
  • dodržiavanie nariadeného príjmu tekutín, aby sa zabránilo dehydratácii
  • vykonávanie krvných testov na sledovanie hladín kreatinínu a soli – na kontrolu zotavovania
  • ak nie je jasná príčina alebo ak existuje podozrenie na závažnejšiu príčinu, odkázanie na urológa alebo na nefrológa (špecialistu na obličky)

Okamžitú hospitalizáciu vyžaduje blokáda moču alebo iná závažná choroba pacienta, riziko upchania močovej sústavy – napríklad pre ochorenie prostaty – a akútne zhoršenie priebehu močenia.

Väčšina pacientov, ktorí sa zotavia z AKI, sa dostane na veľmi podobnú úroveň funkcie obličiek, akú mali predtým, alebo na normálnu funkciu obličiek. U niektorých sa rozvinie chronická choroba obličiek.

Prevencia

Stav pacientov, ktorým hrozí AKI, by mal lekár sledovať pravidelnými krvnými testami, v prípade zhoršenia treba skúšať nové medikamentózne liečby. Je tiež užitočné pravidelne sledovať objem moču. Akékoľvek varovné príznaky, ako je vracanie alebo obmedzené množstvo moču, si vyžadujú okamžité vyšetrenie na AKI a liečbu. Ak hrozí dehydratácia, môže byť nasadená infúzia. Akýkoľvek liek, ktorý môže zhoršiť stav obličiek, alebo priamo ich poškodiť, musí byť aspoň dočasne vysadený.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť bruchadehydratácianevoľnostobličkyporanenie obličkyvracanie