10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Akútny zápal hlávkového výbežku

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Mastoiditída (zápal hlávkového výbežku) je závažná bakteriálna infekcia, ktorá postihuje mastoidnú kosť za uchom. Je najčastejšou komplikáciou akútneho zápalu stredného ucha. Dochádza pri nej ku hnisavému poškodeniu tejto dutiny naplnenej vzduchom. Postihuje najmä deti. Bez liečby sa môže rozširovať a viesť k zápalu mozgových blán, ochrnutiu tvárového alebo očného svalstva v dôsledku zápalu nervu.

Vznik a príčiny

Mastoidná kosť má štruktúru včelieho plástu, ktorý obsahuje vzduchové priestory nazývané mastoidné bunky. Mastoiditída sa môže vyvinúť, ak sa mastoidné bunky infikujú alebo zapália, často po pretrvávajúcej infekcii stredného ucha. Mastoiditídu môže spôsobiť aj cholesteatóm stredného ucha. Ide o abnormálnu kolekciu buniek kože vnútri ucha, ktorá zabraňuje správnemu odvodňovaniu ucha, čo vedie k infekcii.

Príznaky

K príznakom mastoiditídy patrí sčervenanie, citlivosť a bolesť za uchom, opuch za uchom, ktorý môže vyvolať jeho zväčšenie, výtok z ucha, vysoká teplota, podráždenosť a únava, bolesť hlavy, strata sluchu v postihnutom uchu.

Vyhľadať lekársku pomoc je potrebné, ak má pacient akékoľvek príznaky mastoiditídy či infekciu uší, ktorá neustúpila ani po liečbe.

Diagnóza
Všeobecný lekár odkáže naušno-nosovo-krčného odborníka (ORL) kvôli ďalším testom, v rámci ktorých sa zvyčajne vyšetrí krv a ušný maz – zisťuje sa, či je v nich prítomná bakteriálna infekcia. Niektoré deti môžu potrebovať CT vyšetrenie na detailné nasnímanie vnútra lebky.

Liečba

Mastoiditída je závažná infekcia a mala by sa okamžite po stanovení diagnózy liečiť antibiotikami. Môže byť potrebný pobyt v nemocnici, kde antibiotiká podajú pacientovi priamo do žily. V niektorých prípadoch je nutný zákrok určený na vypustenie stredného ucha (myringotómia) a odstránenie časti mastoidnej kosti (mastoidektómia).

Rekonvalescencia po operácii mastoiditídy trvá jeden alebo dva týždne. Asi týždeň je potrebné vyhýbať sa vode v oblasti hlavy a dávať si pozor aj neskôr.

Hoci väčšinu ľudí s mastoiditídou nepostihnú závažné komplikácie, liečba nie je vždy jednoduchá a infekcia sa môže znovu objaviť. Ak je mastoidná kosť vážne infikovaná a nie je odstránená, môže spôsobiť stratu sluchu a zdravotné komplikácie ohrozujúce život.

Prevencia

Najlepší spôsob prevencie mastoiditídy je zabrániť akejkoľvek infekcii uší a liečiť ju antibiotikami. Deti treba držať mimo sekundárneho dymu, pretože pri pohybe v blízkosti fajčiarov dostávajú viac infekcií uší než deti, ktoré nie sú vystavené dymu. Dôležité je dbať na hygienu, aby sa zabránilo šíreniu chrípkových vírusov, a očkovanie detí proti chrípke.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť uchamastoiditídapodráždenosťúnavauši