10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Akútny zápal štítnej žľazy

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Štítna žľaza sa nachádza na prednej strane krku v oblasti ohryzka. Patrí medzi veľmi dôležité orgány kvôli produkcii hormónov, ktoré pomáhajú regulovať metabolizmus a zohrávajú úlohu pri psychickej a emočnej odpovedi organizmu, ako je strach, stres, potešenie, vzrušenie. Zápal štítnej žľazymôže byť akútny, subakútny a chronický. Prejavuje sa náhlym bolestivým zväčšením štítnej žľazy. Príčinou ochorenia je bakteriálna infekcia. Liečba spočíva v antibiotickej terapii. Prognóza vyliečenia je pri včasnej terapii veľmi dobrá.

Vznik a príčiny

Akútny zápal štítnej žľazy je hnisavé ochorenie, ktorého výskyt je ojedinelý. Je spôsobený baktériami, parazitmi alebo plesňami. Infekcia sa môže šíriť prostredníctvom krvi aj z iných častí tela. Zápal je zložitá obranná reakcia organizmu proti infekcii a vyznačuje sa začervenaním, opuchom, teplotou, bolesťou a stratou funkcie orgánu, ktorý je postihnutý.

Príznaky

Najčastejším príznakom, ktorý sa vyskytuje pri tomto ochorení, je bolestivé zdurenie na prednej strane krku, pričom koža je teplejšia a začervenaná. Ak je postihnutie rozsiahlejšie, vyznačuje sa celkovými zmenami stavu, ako je horúčka či zimnica. V niektorých prípadoch môžu byť postihnuté aj iné štruktúry krku, napríklad lymfatické uzliny. Niekedy môže dôjsť k poškodeniu funkcie štítnej žľazy, ktorá neprodukuje dostatok hormónov, alebo produkuje až príliš veľké množstvo hormónov, ktoré majú vplyv na celý organizmus.

Diagnostika

Diagnózu stanoví lekár na základe anamnézy a klinického vyšetrenia. V anamnéze sa pýta na nedávne prekonané ochorenia a subjektívne pocity pacienta, ktorými vníma ochorenie. Z klinického vyšetrenia sa lekár snaží pohmatom vyšetriť štítnu žľazu, ktorá by mala byť zväčšená a jej okolie začervenané. Odber krvi má význam pre zistenie zápalových markerov (napríklad C reaktívny proteín), ale i pre zistenie hladín hormónov, ktoré môžu byť vplyvom ochorenia zmenené.

Z diagnostických zobrazovacích metód sa používa ultrazvuk, ktorým lekár určuje veľkosť zdurenia štítnej žľazy. Na najpresnejšie, ale aj najradikálnejšie vyšetrenie, ktoré pomáha určiť diagnózu, slúži odber živého tkaniva (biopsia).

Liečba

Liečba sa nastavuje na základe infekcie, ktorá spôsobila ochorenie. Ak infekciu zapríčinili baktérie alebo plesne, nasadzujú sa antibiotiká, prípadne antimykotiká. Lieky odstraňujúce bolesť pomáhajú pri celkových zmenách stavu. Ak je množstvo hnisu, ktorý vznikol na podklade zápalu, príliš veľké, je potrebná drenáž.

Ak liečba antibiotikami nebola úspešná, je potrebné pristúpiť k radikálnejšiemu riešeniu. Tým je chirurgické odstránenie postihnutej časti štítnej žľazy. Operácia je náročná z dôvodu lokalizácie štítnej žľazy, v jej okolí sa nachádza množstvo nervov a životne dôležitých ciev.

Prevencia

Nie sú známe opatrenia zabraňujúce vzniku ochorenia.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
horúčkakrkštítna žľazatyreoiditídazimnica