12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Alkaptonúria

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Alkaptonúria (AKU), choroba čiernych kostí, je autozomálna recesívna porucha metabolizmu aromatických aminokyselín. Porušená je degradácia tyrozínu, hromadí sa kyselina homogentisová. Pacientom sa mení sfarbenie kostí, šliach a moču. Hromadenie metabolitu vedie k poškodeniu srdcových chlopní, obličiek a kĺbov. Choroba sa prejaví už v detskom veku. Slovensko patrí k štátom s najvyšším výskytom tohto ochorenia na svete.

Vznik a príčiny

Alkaptonúria patrí medzi zriedkavé ochorenia. Ide o dedičnú autozomálne recesívnu poruchu. Porušený je gén pre enzým dioxygenáza. Choroba je podmienená poruchou metabolizmu tyrozínu, čo spôsobuje hromadenie kyseliny homogentisovej. Homogentisát oxiduje na pigment alkaptón – na vzduchu tmavne.

Príznaky

Už u postihnutých novorodencov býva moč tmavnúci na vzduchu a vyskytuje sa tmavý ušný maz. Ďalšie klinické symptómy sa objavujú v neskoršom veku. Príznakom je bolestivosť veľkých kĺbov a bolesť v dolnej polovici chrbtice. Neskôr to vedie k obmedzenej hybnosti (kyfóza). Je to degeneratívny proces, hovoríme o ochronotickej artropatii. U pacientov niekedy býva prítomná sekundárna osteoporóza. Postihnutie šliach sa prejavuje zhrubnutím a náchylnosťou na ruptúru (najčastejšie Achillova šľacha).

Typickým príznakom je sivé sfarbenie sklér a chrupaviek ušných lalôčikov (ochronóza). V pokročilom štádiu dochádza až k deformáciám ušníc. Postihnutý môže byť aj percepčný aparát. Neskôr sa objaví hnedasté alebo modrasté sfarbenie kože (hlavne nos, líca, axilárna a pubická oblasť). Pri očnom vyšetrení lekár zistí usádzanie pigmentu v prednom segmente oka. Neskôr sú pigmentové škvrny viditeľné aj voľným okom.

U každého pacienta trpiaceho na alkaptonúriu môže taktiež postupne dochádzať k poškodeniu srdca. Ide hlavne o regurgitáciu aortálnej, mitrálnej chlopne, kalcifikáciu koronárnych artérií. Prítomná býva aj urolitiáza (výskyt močových kameňov).

Diagnostika

Diagnostika sa opiera o dôkaz kyseliny homogentisovej v moči (u zdravého človeka sa nevyskytuje). RTG zobrazí kalcifikácie v postihnutých miestach (medzistavcové platničky). Charakteristické sú zmeny sfarbenia. K dispozícii je aj genetické vyšetrenie. K lekárovi privedú pacienta zvyčajne poruchy sluchu.

Liečba

Základom liečby sú režimové opatrenia – diéta s obmedzeným príjmom fenylalanínu a tyrozínu. Užívanie vitamínu C a NTBC (inhibítor 4-hydroxyfenylpyruvát dioxygenázy) znižuje vylučovanie homogentisátu močom, vitamín C navyše bráni väzbe kyseliny homogentisovej na spojivo. Ďalej sa využívajú nesteroidné antireumatiká a rehabilitácia. Kauzálna liečba vzhľadom na charakter ochorenia nie je možná.

Ako žiť s chorobou

Pacientov je dôležité poučiť o správnej životospráve a rehabilitácii. Odporúča sa šetriť postihované veľké kĺby a chrbticu, preto je nesmierne dôležitý aj výber zamestnania.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
alkaptonúriadeformácie ušníckĺbykostiobličkyšľachysrdcetmavý moč