Anafylaxia je odborný pojem, ktorý opisuje masívnu reakciu imunitného systému na niečo, na čo je človek alergický. Vedie k rýchlemu poklesu tlaku a opuchnutiu dýchacích ciest, preto ide o stav ohrozujúci život a vyžadujúci okamžitú liečbu. Väčšina alergénov (látok, ktoré vyvolávajú alergie) nespustí takú silnú reakciu. U niektorých jedincov je však takáto odpoveď častá. Ide najmä o alergiu na orechy, latex, alergiu na bodnutie hmyzom (najmä včely, osy a sršne) a alergiu na niektoré lieky (penicilín).
Ak niekto trpí alergiami, jeho biele krvinky vyrábajú špeciálne protilátky namierené proti cudzorodým látkam. Tie nie sú pre telo nijako nebezpečné, pričom imunitný systém tieto látky považuje za rovnako nebezpečné ako baktérie či vírusy, preto proti nim bojuje.
Pri niektorých alergénoch je množstvo týchto protilátok aj iných zložiek obrany také veľké, že spôsobujú zmeny v obehovom systéme. Rozťahujú cievy, preto dochádza k poklesu tlaku. Takisto zužujú priemer dýchacích ciest, to môže viesť až k zaduseniu.
Rozvoj príznakov je spravidla veľmi rýchly. Príznaky sa rozvíjajú do niekoľkých minút po kontakte s alergénom. Prvým príznakom anafylaxie býva pocit opúchania jazyka a viečok. Ďalej vzniká úporné svrbenie všade po tele. Opuch dýchacích ciest sa rýchlo zhoršuje a človek môže mať pocit, že sa dusí. Sprievodným príznakom môže byť aj nevoľnosť a vracanie. Pri rozvoji anafylaktického šoku neskôr dochádza k takému výraznému poklesu tlaku, že môže nastať strata vedomia až zastavenie srdca.
Na používanie rôznych testov na diagnostiku anafylaxie väčšinou nie je čas. Kombinácia príznakov a vystavenia alergénu (po jedle, po bodnutí a podobne) stačí na rýchle určenie diagnózy.
Väčšina ľudí s alergiami na rizikové alergény je vybavených injekčným perom s adrenalínom. Ak niekto takým liekom nedisponuje, je nutný okamžitý transport do nemocnice. V nemocnici sa pokračuje v liečbe ďalšími dávkami adrenalínu, ak je to nutné, alebo iných liečiv na podporu krvného obehu a antihistaminík proti alergii.
Ak človek trpí na alergiu naniektoré z rizikových alergénov, vzniku anafylaxie zabráni jedine vyhýbaním sa kontaktu s týmito alergénmi.