01.10.2021 • 7 minút na prečítanie

Aneuryzma

Aneuryzma je abnormálne vydutie cievy – tepny, spôsobené slabosťou steny zvyčajne tam, kde sa rozvetvuje. Keď krv prechádza cez oslabenú krvnú cievu, krvný tlak spôsobuje, že sa malá oblasť vydúva smerom von ako balónik. Toto vydutie môže prasknúť a spôsobiť vnútorné krvácanie. Aj keď sa aneuryzma môže objaviť v akejkoľvek časti tela, najčastejšie sa vyskytuje v:

  • mozgu,
  • aorte,
  • nohách,
  • slezine.

Príčiny / spúšťače

Aj keď presná príčina vzniku aneuryziem nie je jasná, k tomuto stavu prispievajú určité faktory. Úlohu môže hrať napríklad poškodené tkanivo v tepnách. Tepnám škodí upchatie, napríklad tukové usadeniny. Tieto usadeniny môžu spôsobiť, že srdce pumpuje krv proti väčšiemu odporu, aby ju vytlačilo cez tieto tukové usadeniny. Tento stres môže poškodiť tepny v dôsledku zvýšeného tlaku.

Ateroskleróza

Aterosklerotické ochorenie môže tiež viesť k aneuryzme. Ľudia s aterosklerózou majú v cievach nahromadený plak. Plak je tvrdá látka, ktorá poškodzuje tepny a zabraňuje voľnému prúdeniu krvi. Viac o ateroskleróze sa môžete dočítať aj v našom článku Prečo vzniká ateroskleróza a ako sa prejavuje?.

Vysoký krvný tlak

Vysoký krvný tlak taktiež môže viesť k vzniku aneuryziem. Krvný tlak je sila, vyvíjaná krvou na steny vašich ciev. Najvyšší je v aorte a veľkých tepnách a je vytváraný sťahom – kontrakciou srdcových komôr. Ak sa tlak zvýši nad normálne hodnoty, môže dôjsť k zväčšeniu alebo oslabeniu ciev.

Za normálny krvný tlak u dospelého človeka sa považuje hodnota 120/80 mm Hg alebo nižší.

Výrazne vyšší krvný tlak môže zvýšiť riziko srdcových, cievnych a obehových problémov. Avšak krvný tlak vyšší ako normálny nemusí nutne predstavovať riziko aneuryzmy.

Variácie ochorenia

Vydutina môže mať dva hlavné tvary:

  • fuziformné aneuryzmy – vydúvajú všetky strany cievy,
  • sakulárne aneuryzmy – spôsobujú vydutie iba na jednej strane.

Riziko prasknutia závisí od veľkosti vydutiny. Aneuryzmy sú klasifikované podľa umiestnenia v tele. Aneuryzma sa môže vyskytnúť kdekoľvek, avšak najbežnejšie je to na týchto miestach:

1. Aorta

Aorta je najväčšia tepna nachádzajúca sa v ľudskom tele. Vychádza z ľavej komory srdca a postupuje smerom dole cez hrudnú a brušnú dutinu, kde sa následne rozdvojí a pokračuje do nôh. Aorta je bežným miestom výskytu arteriálnych aneuryziem. Normálny priemer aorty je 2 až 3 centimetre, ale s aneuryzmou sa môže vyduť až na 5 cm.

Najčastejšou aneuryzmou aorty je aortálna abdominálna aneuryzma. Dochádza k nej v časti aorty, ktorá prebieha cez brucho. Takáto aneuryzma sa môže rýchlo stať smrteľnou, ale tí, ktorí prežijú prevoz do nemocnice, majú 50 % šancu na prežitie.

2. Mozog

Aneuryzmy tepien, ktoré zásobujú mozog krvou, sa nazývajú intrakraniálne aneuryzmy.

Prasknutá aneuryzma mozgu môže byť smrteľná už do 24 hodín. 40 % mozgových aneuryziem je smrteľných a tí, ktorí prežijú, môžu však mať z toho vyplývajúce neurologické postihnutie.

Prasknuté mozgové aneuryzmy sú najčastejšou príčinou mŕtvice známej ako subarachnoidálne krvácanie.Aneuryzmy v mozgu môžu mať akúkoľvek veľkosť. Často sa tvoria v cievach, ktoré ležia hlboko v mozgu. Tiež nemusia vykazovať žiadne príznaky, a tak možno ani neviete, že aneuryzmu máte.

3. Ostatné oblasti

Aneuryzmu môžete mať aj v tepne za kolenom, v slezine alebo v črevách.

Aortálna brušná aneuryzma
Autor: SciePro/Shutterstock.com

Príznaky a symptómy

Príznaky aneuryzmy sa líšia podľa typu a miesta. Je dôležité vedieť, že aneuryzmy, ktoré sa vyskytujú v tele či mozgu, spravidla nevykazujú žiadne príznaky, kým neprasknú.

Aneuryzmy, ktoré sa vyskytujú v blízkosti povrchu tela, však môžu vykazovať príznaky opuchu a bolesti. Medzi príznaky prasknutých aneuryziem kdekoľvek v tele patrí:

  • krvácanie,
  • zvýšený srdcový tep,
  • bolesť,
  • závraty.

Vážne komplikácie aneuryzmy môžu spôsobiť smrť, ak nedostanete okamžitú zdravotnú starostlivosť.

Komplikácie

Typ aneuryzmy, ktorý vás môže postihnúť, závisí od konkrétnych rizikových faktorov. Muži majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku aneuryzmy než ženy. Vyššiemu riziku sú vystavení aj ľudia starší ako 60 rokov. Ďalšie faktory môžu zahŕňať:

  • stravu s vysokým obsahom tukov a cholesterolu,
  • rodinná anamnéza srdcových chorôb vrátane srdcového infarktu,
  • fajčenie,
  • obezitu,
  • tehotenstvo.

Diagnostika

Diagnostické nástroje používané na nájdenie poškodenia tepien často závisia od lokalizácie problému.

CT a ultrazvuk sú bežnými metódami používanými na diagnostiku alebo nájdenie nepravidelností krvných ciev. CT prístroj používa röntgenové lúče na vyšetrenie vnútra vášho tela. Váš lekár tak môže vidieť stav ciev, ako aj prípadné blokády, vydutiny a slabé miesta, ktoré sa môžu nachádzať v ich vnútri.

Liečba

Liečba spravidla závisí od umiestnenia a typu aneuryzmy. Napríklad slabá oblasť cievy na hrudníku a bruchu môže vyžadovať chirurgický zákrok.

Ďalšie liečebné postupy môžu zahŕňať lieky na vysoký krvný tlak či vysoký cholesterol. Na zníženie krvného tlaku môžu byť predpísané aj niektoré typy beta-blokátorov. Zníženie krvného tlaku tak môže zabrániť prasknutiu aneuryzmy.

Prevencia

Zdravá výživa obsahujúca dostatok ovocia, celozrnných produktov a zeleniny môže zabrániť tvorbe aneuryzmy. Mäso a hydina s nízkym obsahom nasýtených tukov a cholesterolu sú tiež dobrou možnosťou príjmu bielkovín. Prospešné sú aj nízkotučné mliečne výrobky.

Pravidelné cvičenie, najmä kardio, môže podporiť zdravý krvný obeh a prietok krvi srdcom i tepnami.

Ak fajčíte tabakové výrobky, teraz je čas s tým prestať. Vylúčenie tabaku môže znížiť riziko vzniku aneuryzmy.

Dôležitou súčasťou prevencie sú aj pravidelné prehliadky u svojho lekára.

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

Overview – Brain aneurysm

Causes and treatments of aneurysm

Aneurysm

Redakcia portálu Lekár.sk