10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Antikoagulačné lieky

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Antikoagulanciá sú lieky, ktoré pomáhajú predchádzať vzniku krvných zrazenín. Podávajú sa pacientom s vysokým rizikom ich vzniku, s cieľom znížiť pravdepodobnosť vážnych stavov, ako je mŕtvica a infarkt myokardu.

Vznik a príčiny

Krvná zrazenina je zátka z trombocytov, zložená z krviniek a ďalších súčastí krvi. Vytvorí sa, aby zastavila krvácanie z rany. Je teda užitočná pri zastavení krvácania, ale môže zablokovať krvné cievy a zastaviť krv prúdiacu do dôležitých orgánov, ako je mozog, srdce alebo pľúca, ak vznikne na nevhodnom mieste.

Liečba

Antikoagulanciá narúšajú proces tvorby krvných zrazenín. Niekedy sa označujú ako lieky na riedenie krvi, aj keď ju vyslovene neriedia. Hoci sa používajú na podobné účely, antikoagulanciá sa líšia od antiagregačných liekov, ako sú nízkodávkové aspiríny a klopidogrel.

Typy antikoagulancií

Najčastejšie predpisovaným antikoagulanciom je warfarín. K dispozícii sú aj nové typy antikoagulancií a stávajú sa čoraz bežnejšími. Warfarín a novšie alternatívy sa užívajú ako tablety alebo kapsuly. Existuje tiež antikoagulant nazývaný heparín, ktorý sa môže podať injekčne. Ďalšie účinné látky antikoagulancií sú rivaroxaban, dabigatran, apixaban a edoxaban.

Užívanie antikoagulancií

Ak krvná zrazenina zablokuje prietok krvi cez cievy, v postihnutej časti tela sa stratí kyslík a prestane fungovať správne. Lekár predpisuje antikoagulačné lieky, ak má pacient zvýšené riziko tvorby zrazenín, ak nimi trpel v minulosti alebo mu diagnostikovali ochorenie, ktoré môže spôsobiť ich tvorbu, napríklad fibrilácia predsiení.

Nasadzujú sa aj po chirurgickom zákroku, ktorý pacient absolvoval krátko predtým, pretože aj čas odpočinku a nečinnosti potrebné na zotavenie zvyšujú riziko zrazenín. Väčšina pacientov užíva tablety alebo kapsuly raz alebo dvakrát denne s vodou alebo jedlom. Dĺžka liečby závisí od príčiny jej nasadenia, v mnohých prípadoch býva celoživotná.

V závislosti od toho, kde sa zrazenina vytvorí, môže viesť k vážnym problémom akomŕtvica alebo prechodný ischemický záchvat,infarkt, hlboká žilová trombóza, pľúcna embólia.

Užívanie antikoagulancií musí byť posúdené, ak sa pacient chystá na operáciu alebo endoskopiu. Užívanie iných liekov môže mať vplyv na ich účinok. Pri užívaní warfarínu sú nutné výrazné obmedzenia v príjme potravy a tekutín.

Vedľajšie účinky

Hlavným vedľajším účinkom užívania antikoagulancií je väčšia náchylnosť na krvácanie, to môže spôsobiť priechod krvi do moču, priechod krvi do stolice alebo čiernu stolicu, tvorbu modrín, dlhotrvajúce krvácanie z nosa, krvácanie ďasien, vracanie alebo vykašliavanie krvi, silné menštruačné krvácanie u žien. Pre väčšinu ľudí prínosy užívania antikoagulancií prevažujú nad rizikom nadštandardného krvácania.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
čierna stolicakrvácanie z nosaliečivámozogpľúcasrdcetrombózavykašliavanie krvi