Apendicitída je zápal slepého čreva (apendixu). Patrí medzi tzv. náhle príhody brušné. Sú to ochorenia, ktoré sa prejavujú rýchlo vzniknutou bolesťou brucha a často si vyžadujú chirurgickú liečbu. Slepé črevo je prstovitý výbežok hrubého čreva, ktorý sa nachádza vpravo v dolnej časti brucha. Apendicitída spôsobuje bolesť, ktorá sa obvykle začína v pravom podbruškua môže sa často sústreďovať tiež okolo pupka alebo sa presúvať . Ak sa stav nelieči, vzniká riziko komplikácií. V najhoršom prípade sa slepé črevo pretrhne a to môže mať pre človeka až smrteľné následky.
Presná príčina vzniku zápalu nie je známa. Niektorí odborníci veria, že jeho obštrukcia (upchatie) stolicou uľahčuje množenie baktérií, ktoré spôsobia zápal. Slepé črevo opuchne a naplní sa hnisom. Vo vážnych prípadoch, ktoré zostanú neliečené, môže apendix prasknúť. To má za následok vyliatie črevného obsahu do brušnej dutiny. Zápal sa začne šíriť do okolia a môže spôsobiť zlyhanie orgánov, či dokonca smrť.
V iných neliečených prípadoch sa môže hnis ohraničovať do vačku okolo slepého čreva. Takýto stav býva veľmi bolestivý a je nutné ho chirurgicky vypustiť. Zápal slepého čreva postihuje ľudí všetkých vekových kategórií, ale najčastejšie bývajú ohrození ľudia vo veku od 10. do 30. rokov života.
loha slepého čreva v tele nie je presne známa. Predpokladá sa, že môže napomáhať imunite. Napriek tomu bez neho môžeme žiť bez zjavných negatívnych dôsledkov.
Apendicitída typicky začína ako bolesť v pravom podbrušku. Niekedy sa objaví v oblasti pupka, a až neskôr sa premiestňuje do podbruška. Zhoršuje sa pri chôdzi, prípadne kašli. K bolesti sa často pridáva nevoľnosť, zvracanie a niekedy aj hnačky. V iných prípadoch sa môžu pohyby čreva naopak spomaľovať. To sa prejaví nafúknutím brucha kvôli zastaveniu odchodu plynov a stolice. O niečo vzácnejšie sa môže zápal slepého čreva prezentovať ako bolesť chrbta, problémami pri močení a silnými kŕčmi brucha.
Obraz ochorenia môže byť teda veľmi rôzny. Z toho dôvodu by mala byť vždy každá silnejšia bolesť brucha vyšetrená lekárom. Jedine tak je možné vyhnúť sa následným nebezpečným komplikáciám.
Ak sa vyskytujú uvedené príznaky, je nevyhnutné čo najrýchlejšie vyhľadanie lekárskej pomoci. Dôležité je nekonzumovať jedlo a nápoje ústami ani užiť lieky proti bolesti. Tie môžu zvyšovať riziko prasknutia slepého čreva.
Diagnostiku robí lekár na základe prítomnosti príznakov a vyšetrenia brucha. Zapálený apendix sa zvykne zobraziť pomocou ultrazvuku a CT vyšetrenia. Nápomocné je tiež otestovanie krvnej vzorky na prítomnosť zápalových ukazovateľov.
Liečba apendicitídy je založená na chirurgickom odstránení slepého čreva. V prípade prítomnosti hnisavého vačku je nutné najskôr odstrániť hnis a až potom operovať.