21.10.2021 • 7 minút na prečítanie

Keď slepé črevo volá o pomoc

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Viete ako sa popasovať s bolesťami slepého čreva? A ako definovať príznaky, ktoré vám vysiela? So zápalom apendixu sa popasovali doktori v seriály Nemocnica, ktorý v pravidelnom čase vysiela televízia JOJ.

V článku sa dočítate:

  • Čo je to slepé črevo.
  • Aké má funkcie a úlohy.
  • Ako ho vnímali v minulosti.
  • Aké ochorenia súvisia so slepým črevom.
  • Pojem apendix.
  • Čo je apendicitída a aké sú príčiny jej vzniku.

Slepé črevo

Slepé črevo malo v minulosti nie jednoznačné vysvetlenie, čo sa týka jeho funkcií a úlohy v tele. Kedysi totiž odborníci tvrdili, že je to nepotrebný a zbytočný orgán v tele človeka, a aj po jeho prípadnom odstránení nebude mať jeho absencia vplyv na zdravotný stav.

Odborníci zastávali teóriu, že ide o zakrpatený zvyšok slepého čreva, ktorý sa vyskytoval u predchodcov človeka. Darwin dokonca tvrdil, že je to orgán praľudí, ktorý sa zmenšil, kvôli konzumácii ľahšie stráviteľných jedál.

V súčasnosti, na základe štúdií, je dokázané, že ľudia bez slepého čreva sú omnoho náchylnejší na zápal hrubého čreva než tí, ktorí slepé črevo majú.

Slepé črevo možno považovať za sklad baktérií, ktoré sa podieľajú na obnove črevnej flóry. Má tiež dôležité postavenie pri imunitných otázkach a slúži aj ako regulátor pri vniknutí mikroorganizmov, čo priamo súvisí s B a T-lymfocytmi.

Apendix
Autor: Kateryna Kon/Shutterstock.com

Slepé črevo spája časť tenkého čreva s hrubým črevom a nachádza sa v pravej bedrovej časti ľudského tela. Na jeho konci je červovitý výbežok, nazývaný apendix, ktorý môže dosahovať dĺžku od 2 do 20 centimetrov. Apendix je umiestnený približne v pravej dolnej časti brucha a môže sa nachádzať j za hrubým črevom.

Apendicitída

Zápal slepého čreva sa radí medzi náhle brušné príhody a postihuje predovšetkým deti a mladistvých, približne len 5% populácie. Ide o takzvané uzavretie výbežku (apendixu), premnoženiu črevných baktérií, čo vedie k zápalu.

Dominantným príznakom je tupá bolesť, vystreľujúca zo stredu brucha, okolo pupka. Keď sa zápal rozširuje a ďalej postupuje, bolesť prechádza do pravej dolnej časti brucha. Sprievodnými znakmi sú zväčša strata chuti do jedla, zvýšená teplota, nevoľnosť, zvracanie, zrýchlený pulz a tiež častá potreba močiť.

Zápal môže mať niekoľko štádií, podľa závažnosti. Čím vyšší stupeň, tým vyššia miera závažnosti. V prvom a druhom štádiu poväčšine nie je potrebné chirurgicky zakročiť, hlavným prejavom je opuch, sčervenanie červovitého prívesku. V ďalšom štádiu sa môže vyskytnúť už aj hnis, prípadne akési poškodenie tkaniva, ktoré je potrebné chirurgicky zoperovať. Za najzávažnejšie štádium sa považuje prasknutie apendixu a vyliatie jeho obsahu do brušnej dutiny.

V minulosti sa liečil zápal slepého čreva aj antibiotikami, avšak išlo len o potlačenie určitých príznakov a bolestí, ktoré mohli viesť až k chronickému zápalu. Ten mohol vytvoriť reakcie a zrasty, ktoré dokonca spôsobovali, a aj v súčasnosti aj neplodnosť u žien. Celkovo pri zistenej a diagnostikovanej apendicitíde je nutný operačný zákrok.

Apendektómia

Apendektómia je odstránenie slepého čreva a vykonáva sa buď otvorenou cestou, klasickou operáciou, alebo môžu doktori zvoliť aj laparoskopickou metódou. Práve táto metóda je modernejšia a pre pacienta šetrnejšia. Po laparoskopickom zákroku sa rana zahojí do šiestich dní a približne do troch týždňov od operácie je pacient schopný plnohodnotne fungovať.

Zotavenie po klasickej operácii je dlhšie, a trvá približne šesť týždňov, kým sa brušná dutina úplne zahojí.

Po zákroku je potrebné držať sa rád a odporúčaní lekára, konzumovať len ľahko stráviteľné pokrmy, napríklad kaše, polievky…

Najobávanejšou komplikáciou je prasknutie apendixu a zápal podbrušnice. Okrem toho sa môže vyskytnúť aj rozšírenie zápalu na okolité orgány a tkanivá, a následná tvorba abscesov, teda miest s nahromadeným hnisom.

Podobné príznaky s apendicitídou majú nasledovné ochorenia:

  • Cronova choroba
  • Zápal tenkého čreva
  • Rakovina hrubého čreva
  • Divertikulóza
  • Žlčníková kolika
  • Zápal žlčníka
  • Zápal pankreasu
  • Obličková kolika
  • Zápal čriev a sliznice žalúdka
  • Kamene v močovode
  • Infekcia v močovom ústrojenstve.

Príčiny vzniku apendicitídy sú badateľné v zlej životospráve, pri nadmernom užívaní antibiotík… Avšak presná príčina sa nedá definovať. V konečnom dôsledku ide o zanesenie apendixu črevnými kameňmi. K zápalu môže dôjsť aj vtedy, ak sa v ňom zaseknú cudzie predmety, akými sú napríklad kôstky, jadierka z ovocia a ďalšie iné.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
apendixbolesť v podbruškuhnačkanevoľnostvracaniezápal slepého čreva