07.06.2021 • 7 minút na prečítanie

Aromaterapia podporí zdravie detí: Proti kolike, pri raste zúbkov, na upokojenie a zdravé dýchanie

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Ako pomáhajú prírodné silice v starostlivosti o bábätko a ako ich použiť? Ako pomôžu zmierniť najčastejšie detské problémy a prinesú k vám domov viac pokoja? Rozprávali sme sa s aromaterapeutkou s dlhoročnými skúsenosťami, ktorá je tiež mamou piatich detí. Niet preto problému, na ktorý by nepoznala osvedčenú terapiu esenciálnymi olejmi. Dajte šancu prírode!

V článku sa dočítate:

  • Označenie BIO nestačí! Na čo by mali dať mamičky pozor.
  • Od akého veku je možné dávať detičkám esenciálne oleje.
  • Bezpečné pravidlá použitia – s čím a v akom pomere ich riediť.
  • Rady aromaterapeutky na zmiernenie koliky, proti nádche, zapareninám, pri prerezávaní zúbkov, na podporu správneho vývoja svalov a tiež proti bolestiam spojeným s rastom a vývojom kostí.
  • Ako použiť oleje na masáž a kúpeľ – výborný spôsob ako upokojiť bábätko a prehĺbiť puto s matkou.
  • Detičky alergici – ktoré esencie prospejú?
  • Menej návštev u lekára: Máte v detskej izbe optimálnu vlhkosť? A prečo je dôležité to zistiť.

Esenciálne oleje svojou silou nepôsobia iba na mentálnej úrovni a nenavodzujú len psychickú pohodu. Dokážu tiež zmierniť fyzické prejavy tým, že prechádzajú kožou do krvného obehu. Ako prvé by sme určite mali spomenúť samotný výber s dôrazom na kvalitu esenciálnych olejov. Pri používaní olejov u malých detí obzvlášť platí, že treba voliť výrobcov, ktorí strážia kvalitu svojich olejov pravidelným testovaním a zaručujú ich čistotu a obsah účinných látok. Pátrajte! Iba tak bude aromaterapia naozajstnou a účinnou prírodnou medicínou.

,,Vo svete esenciálnych olejov totiž neexistuje regulácia, ktorá by spotrebiteľa chránila tým, že by postihovala nepravdivé tvrdenia na fľaštičkách. Väčšina olejov na trhu dostupné nespĺňa bezpečnostné štandardy, a tak oleje, ktoré sú propagované ako BIO a prírodné, často obsahujú chemické látky, ktoré v nich ostali po nešetrnej destilácii, napríklad za pomoci rozpúšťadiel a látky, ktorými výrobcovia často nadstavujú objem, aby mohli výhodnejšie predať oleje, ktorých kvalitu si zákazník nemá možnosť overiť,” upozorňuje aromaterapeutka Martina Valníčková.

Aj pre tých najmenších, no predčasniatka si musia počkať

Nemusíte sa vôbec obávať používania esenciálnych olejov dokonca aj u novorodencov ak ich správne riedite a v správnom množstve aplikujete. Výnimkou sú však podľa odborníčky predčasne narodené detičky, ktorých koža je ešte veľmi tenká, preto nie je vhodné ich u nich aplikovať vtieraním. 

,,Medzi oleje, ktoré sú vhodné pre deti do jedného roka patria kadidlo, muškát, levanduľa, majorán, pomaranč, citrón a mäta kučeravá (spearmint). Naopak olejmi, ktoré sú pre malé detičky priveľmi silné, priveľmi štipľavé alebo nevhodné sú oregano, tymián, škorica, zázvor, citrónová tráva, klinček a mäta pieporná (peppermint). Použitiu týchto olejov do 1 roka veku dieťatka sa vyhnite!” radí Martina Valníčková. 

Feniklový esenciálny olej
Autor: Halil ibrahim mescioglu/Shutterstock.com

Účinky nahradia jemnejšie

Aromaterapeutka radí uvedené nevhodné oleje nahradiť jemnejšími variantmi. Peppermint vymeňte detičkám za spearmint, teda mätu piepornú za kučeravú. Tá bábätko nebude štípať v nošteku. Pri použití jednej až dvoch kvapiek v difuzéri je bezpečný aj pre tie najmenšie detičky. Spearmint dezinfikuje vzduch v miestnosti a pomáha lepšie dýchať, o čom si povieme viac v závere tohto článku. Zázvor je vynikajúci na podporu trávenia, no aj tento je pre naše malé ratolesti príliš štipľavý. Namiesto neho vám pomôže fenikel. Poznáte ho určite vo forme čaju, no aj túto bylinku nájdete v ešte účinnejšej forme olejčeka. S trávením môže pomôcť aj citrón.

Bezpečné pravidlá a rozdiely v použití olejov pre dospelých a deti

Začnime od dospelých. Esenciálne oleje riedime v prípade, ak ich chceme použiť na väčšiu plochu tela. ,,Napríklad na redukciu celulitídy, alebo v prípade celotelových zmesí na ošetrenie pokožky napríklad po sprchovaní. Platí, že na čím väčšiu plochu natierame, tým viac riedime. V tomto prípade by sme do 100 mililitrov napríklad mandľového, argánového, jojobového, kokosového alebo iného mastného oleja pridali 20 až 30 kvapiek esenciálnych olejov. Ak oleje nanášame bodovo, napríklad na liečbu akné, určité druhy olejov, napríklad čajovník, levanduľu alebo kadidlo nemusíme riediť. V prípade štipľavých olejov riedime pol na pol. Jediný prípad, kedy jeden z najštipľavejších olejov – oregano neriedime vôbec, je ak ho chceme použiť na elimináciu bradavíc,´´ vymenúva spôsob riedenia silíc terapeutka. 

Starším deťom od 2 rokov pridávame 1 až 2 kvapky esenciálneho oleja do čajovej lyžičky mastného oleja.
Novorodencom a dojčatám kvapku esenciálneho oleja riedime v lyžici podkladového oleja.

Záchrana pri najbežnejších detských boliestkach: Ktorý olej a ako použiť?

Keď teda zvolíme vhodný olej a správne dávkovanie, môže nám aromaterapia pomôcť pri riešení rôznych detských neduhov.

Prerezávanie zúbkov
Autor: Natalia Lebedinskaia/Shutterstock.com

Aromaterapeutka odporúča niekoľko efektívnych a overených receptov z prírody, ktoré vás zbavia plaču a nepohody pri najbežnejších detských starostiach:

  • Na zmiernenie prejavov koliky u bábätka a na podporu trávenia: Do 2 polievkových lyžíc mandľového, alebo kokosového oleja kvapneme jednu kvapku levandule, kvapku muškátu a kvapku mäty kučeravej (spearmint). Zmiešame a jemne ňou masírujeme bruško a chrbátik bábätka.
  • Pri nádche môžeme použiť po jednej kvapke kadidlového a citrónového oleja v dvoch lyžiciach podkladového oleja (mandľový, kokosový), prípadne môžeme zvoliť kombináciu čajovníkového oleja a levandule s podkladom. Takúto zmes natierame na hrudník a na krk 3x denne.
  • V prípade plienkových zaparenín pomáha zmes harmančekového a levanduľového oleja v dvoch lyžiciach kokosového oleja, z ktorej si trochu odoberieme a natrieme na zadoček a nožičky. Harmanček aj levanduľa podporujú hojenie a dezinfekciu pokožky. Môžeme používať pri každom prebaľovaní.
  • Pri prerezávaní zúbkov pomáha zmes podkladového oleja s jednou kvapkou klinčeka a kvapkou levandule. Túto zmes nanášame priamo na bolestivé miesto, prípadne na líčko ponad zúbok, ktorý sa prerezáva.Na podporu správneho vývoja svalov a tiež proti bolestiam spojeným s rastom a vývojom kostí môžeme použiť olej zo sibírskej jedle a rozmarínu, tiež riedené v podkladovom oleji. Túto zmes natierame na končatiny, kde sú bolesti, teda tam, kde chceme podporiť správny rozvoj svalov.

Ako použiť oleje na masáž a ktoré drobcom pridať do kúpeľa?

,,Ak používame oleje na celotelovú masáž, tak oleje riedime ešte intenzívnejšie, a to jednu až dve kvapky esenciálnych olejov do troch až štyroch lyžíc podkladu. Takto nariedený olejček natierame na celé telo, vyhýbame sa očiam ušiam a slizniciam. Kúpele s esenciálnymi olejmi sú výborným spôsobom ako upokojiť bábätko a prehĺbiť puto medzi mamičkou a dieťatkom. Môžete použiť levanduľový, harmančekový, muškátový alebo kadidlový olej,´´ odporúča odborníčka na prírodnú liečbu a radí, aby ste oleje nekvapkali priamo do vody. Ostali by totiž plávať na hladine. Pridajte jednu až dve kvapky vybraného esenciálneho oleja do polovice hrnčeka soli do kúpeľa, pridajte do vody a premiešajte.

Kúpeľ aromaterapia
Caption

Pre detičky alergikov

Na podporu dýchania, ale tiež na všeobecné zmiernenie alergických prejavov sa najviac osvedčila kombinácia levandule a citrónu. U detí starších ako dva roky používame trojkombináciu levanduľa, citrón, peppermint. Čisté testované oleje neobsahujú pele ani iné alergény a nespôsobujú alergické reakcie.

Pre zdravé dýchacie cesty. Zvlhčujete?

Nielen v boji proti alergiám či astme ale pre zdravšie dýchanie všeobecne môžete prispieť kúpou čističky vzduchu. Veď práve zápaly slizníc horných dýchacích ciest sú najčastejšími ochoreniami u detí. Skomplikovať sa môžu postupom infekcie do ďalších orgánov. Zdrojom sú vírusy a baktérie, ktoré dokáže čistička vzduchu v optimálnej a regulovanej teplote a vlhkosti vzduchu hravo pohltiť a zlikvidovať. Preto si najskôr zadovážte vlhkomer, ktorý vám napovie, aké prostredie doma máte. Až potom investujte do jeho čistenia. Vírusy a roztoče totiž milujú suchý vzduch. Odporúčaná hodnota vlhkosti v interiéri je medzi 45 až 50%. Ak vám klesá pod 40, neváhajte s kúpou zvlhčovača, znížite si počet návštev u lekára! Trpia vysušené sliznice, ktoré sa nedokážu efektívne zbavovať mikróbov, imunita je oslabená a organizmus náchylnejší na infekcie a ochorenia dýchacích ciest. Vďaka zvlhčovaču budú členovia vašej rodinky aj veselší. Suchý vzduch totiž môže spôsobovať nervozitu.

Suchý vzduch a zvlhčovač vzduchu
Autor: New Africa/Shutterstock.com

A čo je skvelé, do väčšiny zvlhčovačov vzduchu môžete pridať aj pár kvapiek esenciálneho oleja, a tak si navyše vyčarujete príjemnú a s kvalitnou silicou aj prírodnú aromaterapiu. Pre zdravé prostredie doma určite upustite od chemických osviežovačov vzduchu. Aromaterapeutka Martina Valníčková odporúča do detskej izby na prečistenie vzduchu a podporu dýchania kvapkať zmes olejov s čajovníkom, citrónom a mätou. Z jednodruhových olejov skúste pomaranč, citrón, alebo spearmint.

Na trhu sú aj výkonné takzvané práčky vzduchu, ktoré kombinujú obe tieto zariadenia – stačí vám teda jedno na čistenie aj zvlhčovanie a výrobcovia si dávajú záležať aj na tom, aby vyzerali ako elegantný doplnok. Naopak, v nadmerne vlhkom vzduchu sa darí plesniam. Pokiaľ bývate v takomto prostredí, zadovážte si odvlhčovač.

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život
alergiabolesť zubovnádchazdravý životný štýl