10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Arytmia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Problémy so srdcovým rytmom alebo rýchlosťou (srdcové arytmie) sa vyskytujú vtedy, keď elektrické impulzy, ktoré koordinujú tlkot srdca, nefungujú správne. To spôsobuje, že srdce bije príliš rýchlo, príliš pomaly alebo nepravidelne. Srdcové arytmie môžu byť neškodné, no môžu aj ohroziť život.

Príznaky

Srdcovéarytmie pacienti pociťujú ako vynechávanie pravidelného pulzu alebo búšenie srdca, ale mnohí ich ani nevnímajú. Medzi najčastejšie príznaky patrí bolesť v hrudi, dýchavičnosť, závrat, potenie a mdloby (synkopa).

Vznik a príčiny

Zdravé srdce má normálnu pokojovú tepovú frekvenciu 60 až 100 úderov za minútu. Za zmenu normálneho tlkotu srdca môžu zmeny štruktúry srdca, napríklad kardiomyopatia,blokované tepny v srdci (ochorenie koronárnych artérií), vysoký krvný tlak, chyby srdcových chlopní, nadmerný stres, kofeín, nikotín, alkohol, príliš aktívna alebo neaktívna štítna žľaza, nedostatok draslíka a horčíka.

Diagnóza
Medzi vyšetrenia, ktoré vedú k odhaleniu arytmie, patrí elektrokardiogram (EKG). Počas EKG sú na tele pacienta senzory (elektródy), ktoré zisťujú elektrickú aktivitu srdca. Holter monitor je prenosné EKG. Dá sa nosiť denne aj dlhší čas. Vytvára srdcový záznam počas každodennej činnosti i počas spánku v priebehu 24 hodín.

Prístroj nosí pacient pri sebe v malom puzdre. Echokardiografia je neinvazívny test, používa zvukové vlny na vytváranie snímok o veľkosti, štruktúre a pohybe srdca. Niektoré druhy arytmie sa dajú presne diagnostikovať len elektrofyziologickým vyšetrením, zavedením elektród cez veľké cievy do srdca.

Typy arytmií

Podľa miesta vzniku rozlišujeme predsieňovú a komorovú arytmiu, podľa srdcovej frekvencie tachykardiu a bradykardiu.

Tachykardia: rýchly srdcový tep, pokojovej tepovej frekvencie vyššej ako 100 úderov za minútu.

Bradykardia: pomalý srdcový tep, pokojovej srdcovej frekvencie menej ako 60 úderov za minútu.

Extrasystoly: nadbytočné srdcové sťahy.

Fibrilácia predsiení: prejavuje sa ako nepravidelný pulz.

Komorová fibrilácia: zastavuje krvný obeh, vzniká ako komplikácia srdcového infarktu.

Liečba

Pri rýchlom srdcovom tepe stačí zadržať dych, začať aj nasilu kašľať alebo ponoriť hlavu do ľadovej vody. Tieto manévre ovplyvňujú nervový systém, ktorý riadi srdcový tep, to často spôsobí spomalenie srdcovej frekvencie. Nefungujú pri všetkých typoch arytmie.

Dobre liečiteľnou príčinou je zníženie koncentrácie draslíka v krvi. Väčšinou sa začína liekmi, ako sú antiarytmiká. Ďalšie možnosti sú rôzne metódy kardiostimulácie, riadenie činnosti srdca elektrickými impulzmi z kardiostimulátora. Liečba môže byť dočasná alebo trvalá, implantovaným kardiostimulátorom.

Z ďalších účinných metód je katétrová ablácia. Do tesnej blízkosti miesta vzniku arytmie sa uloží ablačný katéter. Elektródy na špičkách katétra miesto zohrejú alebo extrémne ochladia tak, aby prestalo viesť elektrické vzruchy. Rizikovým pacientom sa do tela implantuje defibrilátor. V prípade závažnej arytmie dokáže simulovať elektrický šok.

Prevencia

Dôležité je viesť zdravý život, ktorý neškodí srdcu ani krvnému tlaku. Zdravý životný štýl zahŕňa konzumáciu zdravej stravy, zvýšenie fyzickej aktivity, vyhýbanie sa fajčeniu. Ďalej je dôležité udržiavať si zdravú hmotnosť, obmedziť alebo vylúčiť kofeín a alkohol, znížiť stres, pretože intenzívny stres a hnev môžu spôsobiť problémy práve so srdcovým rytmom. Nutné je aj obmedziť užívanie liekov, ktoré nie sú na predpis. Niektoré lieky proti kašľu obsahujú stimulanty, ktoré môžu vyvolať rýchly srdcový tep.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
arytmiabolesť na hrudibúšenie srdcadýchavičnosťmdlobypoteniesrdcetachykardiazávrať