10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Bolesť pharyngu / hltana

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Bolesť pharyngu je odborný názov pre bolesť pociťovanú v oblasti hltana (angl. pharyngu). Bežne býva sprievodným príznakom mnohých ochorení. Bolesť sa často zhoršuje pri prehĺtaní jedla, vody alebo aj vlastných slín. Doposiaľ neexistuje žiaden účinný liečebný postup, ktorý by dokázal bolesť vždy odstrániť. Za touto bolesťou môže stáť množstvo rôznych príčin, pričom v niektorých prípadoch bolesť zmizne sama v priebehu niekoľkých dní. Existujú vážnejšie chorobné stavy, ktoré táto bolesť sprevádza a mali by byť varovným signálom pre vyhľadanie lekárskej pomoci a nastavením následnej liečby.

Vznik a príčiny

Príznaky sprevádzajúce bolesť hrdla môžu byť rôzne. Závisia od príčiny, ktoré ich spôsobujú. K najčastejším dôvodom bolestí pharyngu (hltana) patria:

Infekčná pharyngitída

Je zápalové ochorenie sliznice hltana. Najčastejšie býva spôsobená vírusovými ochoreniami horných dýchacích ciest, ako je prechladnutie alebo chrípka. Vo vzácnejších prípadoch ju môžu spôsobovať aj baktérie. Prejavuje sa bolesťou hltana, začervenaním hrdla, kašľom, zachrípnutým hlasom a zvýšenou teplotou. Zvyčajne ustupuje po niekoľkých dňoch.

Laryngitída

Je zápalové ochorenie hrtana (larynx). Hrtan je súčasťou horných dýchacích ciest a sú v ňom umiestnené hlasivky. Charakteristickým prejavom laryngitídy sú zmeny hlasu – chrapľavý či tichý hlas a suchý kašeľ. Okrem toho je laryngitída sprevádzaná častými bolesťami hrdla, ktoré môžu napodobňovať bolesť hltana. Príčiny laryngitídy môžu byť infekčné a neinfekčné. Najčastejším infekčným pôvodcom sú vírusy. Tie spôsobujú väčšinou len mierne príznaky a odznievajú samy. Typickou neinfekčnou príčinou akútnej laryngitídy je preťaženie hlasiviek (napr. krik, spev).

Tonzilitída

Je zápal krčných mandlí, ktorý spôsobujú baktérie a vírusy. Mandle opuchnú, môžu sa plniť hnisom a často výrazne bolia.

Reflux

Je návrat kyslého žalúdočného obsahu do pažeráka. Niekedy sa dostane až do hltana a úst. Bolesť býva pri refluxe pálčivá a môže ju sprevádzať kyslosť v ústach. Ak sa opakuje dlhodobo, môže spôsobovať zápal hltana a jeho dlhodobú bolestivosť.

Fajčenie

Dym vdychovaný pri fajčení dráždi aj hltan, to sa môže okrem iného prejaviť jeho bolesťou.

Poruchy štítnej žľazy

Štítna žľaza je orgán, ktorý je uložený na krku pred hrtanom. Niekedy sa môže pri zápale, nádoroch a iných poruchách zväčšovať a tlačiť na okolité orgány čoho následkom môže byť bolesť v hltane a obťažné prehĺtanie.

Ostatné

Pitie príliš studených alebo horúcich nápojov môže tiež zapríčiňovať dráždenie hltana. To má niekedy za následok prechodnú bolesť pri prehĺtaní. Môžu ju však spôsobovať aj nádorové ochorenia. Podozrivá je v tomto prípade najmä dlhotrvajúca bolesť bez inej zjavnej príčiny.

Liečba

Odbornú lekársku pomoc sa odporúča vyhľadať v prípade bolesti hltana, ak nie je jasný pôvod bolestí, bráni príjmu potravy, bolesti sa pravidelne opakujú, trvá dlhšie ako 2 týždne, sú prítomné horúčky (nad 38 °C), krčné mandle sú zväčšené a hnisavé, sprevádza ju nevysvetliteľný úbytok hmotnosti, v oblasti krku sú podozrivé hrčky či výstupky.

Pri liečbe bolesti hltana je najviac dôležité liečiť príčinu, ktorá ju spôsobuje. S jej diagnostikou a následnou terapiou môže pomôcť lekár. Prehĺtanie uľahčuje požívanie mäkkej či tekutej stravy. V niektorých prípadoch umožňujú dočasnú úľavu od bolesti spreje do hrdla, ktoré ho znecitlivejú. Okrem toho je dôležité vyhýbať sa pitiu alkoholu a fajčeniu. Tie môžu hltan podráždiť ešte viac a bolesť zhoršovať.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hrdlahltankašeľ