12.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Bolesť kĺbov

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Bolesti kĺbov postihujú väčšinu populácie a ich príčiny môžu byť rôzne.Môžu byť sprievodným javom vážnych ochorení pohybového aparátu, napríklad reumatickej artritídy, ktorá je daná poruchou imunitného systému, alebo osteoartrózy, ktorá je dôsledkom ich prirodzeného opotrebovania. Bolesť kĺbov môže taktiež signalizovať ochorenia pochádzajúce z iných častí ľudského tela.

Vznik a príčiny

Najčastejšie a najvýznamnejšie bolesti kĺbov sú: bolesť bedrového kĺbu, bolesť ramenného kĺbu,bolesť kolenného kĺbu, bolesť pri pohybe.

Diagnostika

Záleží na okolnostiach. Ak je postihnutý jeden kĺb a problémy súvisia s úrazom, pacienta zvyčajne vyšetrí ortopéd. Vyšetrenie zahŕňa fyzikálne vyšetrenie, prípadne RTG vyšetrenie, ultrazvuk, alebo vyšetrenie pomocou magnetickej rezonancie. Ak je v kĺbe prítomná tekutina, je možné ju odsať pomocou vpichu ihly a následne nechať vyšetriť. Náročnejším a invazívnejším vyšetrením je endoskopia kĺbu – tzv. artroskopia. Ak je postihnutých viacero kĺbov súčasne a sú prítomné aj ďalšie príznaky ako napríklad zvýšená teplota, je vhodné vyšetrenie reumatológom. Pri pátraní po autoimunitných chorobách sa zvyčajne robia odbery autoprotilátok z krvi, užitočný je aj reumatoidný faktor. Lekár by mal bolesti kĺbov dôsledne vyšetriť a prísť na ich skutočnú príčinu. Na zváženie je aj rodinná anamnéza a životný štýl pacienta.

Liečba

Vyhľadanie lekárskej pomoci sa odporúča v prípade, ak bolesť vznikla následkom úrazu, sú prítomné horúčky, triaška a začervenanie kĺbu Bolesť sa objavuje vo viacerých kĺboch súčasne, človek je neschopný pohybu a zaťaženia kĺbu, trpí nádorovým ochorením, dochádza k deformácii kĺbu, , objavujú sa poruchy močenia či vyprázdňovania stolice, pričom sú bolesti aj naďalej intenzívne a neustupujú ani po týždni v režime pokoja. Konzervatívne postupy liečby využívajú dočasné znehybnenie končatiny, predpísanie liekov proti bolesti a zápalu, antibiotickú liečbu a rehabilitáciu. V niektorých prípadoch môže byť jediným riešením operačná liečba.

Podlinky:

Bolesť bedrového kĺbu

Bedrový kĺb má vo svojom vnútri za normálnych okolností len malé množstvo kĺbovej tekutiny. Pri jeho ochoreniach a úrazoch sa začne plniť väčším množstvom tekutiny či krvi. To môže kĺbový obal napínať a spôsobovať bolesť. Jeho súčasťou je tiež kĺbová chrupavka a špeciálna chrupavka nazývaná labrum. Chrupavky pohyb kĺbu uľahčujú. Ich poranenie či opotrebovanie môže byť zdrojom bolesti. Pohyb a stabilita (pevnosť) kĺbu sú zabezpečené pomocou okolitých svalov a väzov. Tie sa môžu poškodiť, zapáliť a byť príčinou bolesti, ktorá môže pochádzať aj z okolia. Príkladom je podráždenie niektorých nervov. Pri poranení bedrovej oblasti môže dochádzať k náhlej bolesti. Patria sem napríklad zlomeniny a vykĺbenie bedrového kĺbu, výron v kĺbe či natiahnutie okolitých svalov a väzov.

Bolesť ramenného kĺbu

Bolesť ramena sa vyskytuje v každom veku, u mladších ľudí vzniká skôr preťažením – pracovným alebo športovým. U starších je to hlavne v rámci degeneratívnych zmien, a to nielen samotného kĺbu, ale i svalov pohybujúcich ramenom. Základom je prevencia. Je potrebné vyhýbať sa nadmernej námahe, ale aj pôsobeniu klimatizácie, prievanu, či iným možnostiam prechladnutia rizikových miest. Po vylúčení vonkajších príčin je možné pristúpiť k rehabilitácií, ktorá je základom pre zachovanie pohybu a zabránenie stuhnutiu. Podpornými možnosťami pre úľavu je aj nasadenie analgetík, rázovej vlny, či ultrazvuku, alebo laserovej terapie. Proti bolesti a zápalu pomáha aj obstrek korktikoidmi. Pri neúspechu je nutné operačné riešenie.

Bolesť kolenného kĺbu

Patrí k najzaťažovanejším a najkomplikovanejším kĺbom tela. Pri opuchu kolena je nutné rozlíšiť dve základné veci – či je opuch a výpotok vo vnútri kolena, alebo mimo kolenného kĺbu. Nadmerná tvorba mazu v kolene, ľudovo povedané „voda”, je spôsobená zápalom, zdurením výstelky, jej prekrvením, a tým výraznejšou produkciou mazu. Výpotok a zdurenie výstelky je v celom kolene, preto je tlak a bolesť aj v podkolení. Najčastejšou príčinou je poškodenie chrupavky, ďalej ako súčasť rôznych systémových ochorení – reumatoidná artritída, dna, lupienka atď. Je potrebné vylúčiť infekčnú príčinu opuchu, kde je koleno výrazne teplejšie, bolesť znemožňuje pohyb a celkové príznaky infekcie – teploty, schvátenosť. V tomto prípade je potrebné čo najskôr navštíviť lekára.

Bolesť pri pohybe

V prípade aktívneho športu je vhodné striedanie jednotlivých aktivít, pretože sa tak nezaťažuje len jedna časť tela. Pri behu sú dôležité najmä prostredie, resp. povrch, po ktorom sa behá a správna obuv. Najvhodnejšie je športovanie v prírode. V lekárni sú okrem iného dostupné špeciálne ovínadlá na kolená, pričom ich úlohou je pri tréningu kĺby a kolená dostatočne spevniť.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť bedrového kĺbabolesť kĺbovbolesť pri pohybekĺby