12.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Bolesť ucha

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Bolesť ucha je nepríjemná bolesť spôsobená zápalom a zdurením zvukovodu alebo stredoušnej dutiny. Tú od zvukovodu oddeľuje tenká väzivová membrána (bubienok). Infekcia sa najčastejšie dostáva do stredoušia Eustachovou trubicou, ktorá spája stredné ucho s nosohltanom a zároveň slúži na jeho drenáž. Infekcia môže trubicu blokovať (napríklad pri nádche), v stredoušnej dutine dôjde k premnoženiu baktérií a vytvárasa hnis, ktorý tlačí na bubienok a vyvolá silné bolesti v uchu a iné nepríjemné príznaky.

Vznik a príčiny

Bolesť ucha spôsobuje zápal vyvolaný vírusmi, baktériami alebo plesňami zvukovodu. Takisto alergie, zápal horných dýchacích ciest a vlhkosť vo zvukovode. Občas môže infekcia vzniknúť po pretrhnutí bubienka úrazom alebo barometrickým tlakom. Podráždenie zvukovodu môžu spôsobovať aj chemikálie (farbenie vlasov), chlórovaná voda pri častých návštevách plaveckého bazéna (takzvané plavecké ucho).

Zápal stredného ucha postihuje najmä deti, ale môže postihnúť aj dospelých. Obyčajne je spôsobený malou infekciou a často sa zlepší za niekoľko dní bez liečby. Akútny zápal musí liečiť lekár. Liečbu a hojenie môže urýchliť vhodný potravinový doplnok.

K perforácii ušného bubienka môže dôjsť úrazom, pričom dochádza k trhlinám alebo úplnému pretrhnutiu bubienka. Spôsobuje ho hluk (nad 120 dB), nedostatočné vyrovnávanie tlaku (let lietadlom), cudzí predmet v uchu (čistenie ucha). Hojenie môže trvať až 2 mesiace.

Príznaky

Tlak alebo svrbenie v uchu, trvalá alebo pulzujúca bolesť v uchu, bolesť ušného lalôčika pri ťahu, zníženie sluchu, zaľahnutie a praskanie v uchu, výtok (krvavý, hnisavý alebo číry), horúčka.

Liečba

Zvyčajne pomôžu obklady, pri zápale zvukovodu teplý, pri zápale stredného ucha studený. Taktiež inhalovanie, užívanie vitamínu C a Echinacey, ušné kvapky, lieky proti bolesti (paracetamol, ibuprofen), antibiotiká.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť uchahorúčkapraskanie v uchuušizápal zvukovodu