10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Bolesť zubov

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Bolesť zubov sa prejavuje ako bolesť v zube alebo v jeho okolí. Spôsobuje ju zubný kaz, absces, zlomenina zuba, poškodenie výplne,obrúsenie povrchu zubov alebo infekcia ďasien. Bolesť zubov nie je pohlavne špecifická a vyskytuje sa vo všetkých vekových kategóriách. Býva ostrá, bodavá. Niekedy je podmienená kontaktom zubov, prípadne kontaktom s teplou, so studenou, s kyslou, so slanou alebo sladkou potravinou. V niektorých prípadoch je sprevádzaná krvácaním, bolesťou ucha a zvýšením telesnej teploty.

Vznik a príčiny

Bolesť je nepríjemný až neznesiteľný pocit vyvolaný dráždením či patologickou činnosťou nervových štruktúr. Závisí od stavu vedomia a je vnímaná individuálne. Zubný kaz je u väčšiny detí a dospelých hlavnou príčinou bolesti zubov. Kaz je infekčné ochorenie tvrdých zubných tkanív (sklovina, dentín, cement). Vzniká za predpokladu prítomnosti vnímavého zubného tkaniva, mikroorganizmov (streptokoky a laktobacily), metabolizujúcich cukrov z potravy a dostatočného množstva substrátu. Baktérie žijúce v ústach predstavujú mikroflóru, ktorá metabolizuje cukry a škroby obsiahnuté v potravinách. Tieto baktérie vytvárajú povlak, ktorý sa drží na povrchu zubov. Kyseliny produkované baktériami v zubnom povlaku spôsobujú porušenie vonkajšej časti zuba – zubnej skloviny. Ak sa plak včas neodstráni, rozvíja sa zubný kaz. Prvým príznakom poškodenia zubnej skloviny môže byť bolesť pri konzumácii sladkých, studených alebo horúcich jedál. Zubný kaz sa niekedy manifestuje v podobe bodového hnedého alebo bieleho zafarbenia na zube. Bolesť zuba je viazaná na rozširovanie kazu do oblasti dentínu, ktorý je, na rozdiel od skloviny, inervovaný. Táto bolesť odznie, keď prestane pôsobiť podnet, ktorý ju vyvolal. Bolesť kariézneho zuba je klasickou ukážkou obrannej funkcie bolesti.

Ďalšie príčiny bolesti zubov sú: uviaznutie zvyškov potravy v priestore medzi zubami, zápal alebo infekcia v koreňovom kanáliku zuba alebo v okolí ďasna, ale i trauma zuba vrátane zranenia alebo nadmerného obrúsenia zubov, náhla zlomenina zuba alebo jeho koreňa, rozpad zuba v priebehu starnutia. Ochorenie parodontu je najčastejšie dôsledkom infekcie. Súvisí so zlou hygienou a s progresiou a komplikáciami neošetreného zubného kazu. Ochorenie parodontu na druhej strane často veľmi dlho nebolí a ak áno, spravidla ho charakterizuje bolesť na zhryz a na poklep. Zápalové ochorenia ďasien podmienené zubným plakom sú najčastejším zápalom v ľudskom organizme. Prejavuje sa zdurením a začervenaním ďasien a krvácaním pri čistení zubov. Plakom podmienená gingivitída nebolí, naopak, veľmi bolestivý býva zápal medzizubnej papily v dôsledku traumatizácie (napríklad špáradlo zalomené medzi zubami, nesprávne zhotovená výplň). Veľmi bolestivá je tiež ulcerózna gingivitída. Častou príčinou bolesti býva i erupcia zubov, teda postupné prerezávanie zubov z kostného tkaniva sánky a čeľuste cez mäkké štruktúry ďasna. V niektorých prípadoch je bolesť dôsledkom infekcie v dutinách, ktoré sú súčasťou kostry lebky. Príčinou bolesti bývajú aj vrodené vývojové chyby tvorby skloviny a dentínu. Správna identifikácia a liečba zubných infekcií je dôležitá, aby sa zabránilo jej rozšíreniu do iných častí tváre a lebky, prípadne do krvného obehu.

Príznaky

Symptómy bolesti zubov môžu zahŕňať bolesť zubov, ktorá môže byť ostrá, pulzujúca alebo konštantná. U niektorých ľudí dochádza k bolesti len vtedy, keď sa na zub aplikuje tlak. K ďalším príznakom patrí opuch okolo zuba, horúčka alebo bolesť hlavy, prípadne vznik hnisavého ložiska a výtoku.

Diagnostika

Bolesť zuba je dôvodom návštevy stomatologickej ambulancie. Lekár na základe prehliadky zubov a tkanív v ústnej dutine odhalí príčinu bolesti. Niekedy pri diagnostike využíva RTG vyšetrenie, ktoré odhalí postihnuté kostné štruktúry, prípadne infekcie v dutinách a zubných kanálikoch.

Liečba

Zvládnutie bolesti je súčasťou každého ošetrenia zubov. Okrem celkovej anestézy, ktorej indikácia by mala byť veľmi uvážlivá, existuje rad postupov, ktoré zmierňujú bolesť a odstraňujú strach až fóbiu zo zubného ošetrenia. Využívajú sa kombinácie analgézie a zníženie úrovne vedomia (analgosedácie). Častá je kombinácia benzodiazepínov s podanímlokálnej anestézy v mieste ošetrenia. Po zákroku môže lekár indikovať perorálne analgetiká.

Prevencia

Z hľadiska zachovania zubného zdravia sa odporúča preventívna stomatologická prehliadka dvakrát ročne.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť zubovcitlivosť zubazubný kazzuby