Vedeli ste, že aj detské zúbky niekedy potrebujú ošetrenie zubárom? Keď zubný kaz napadne mliečny zub, vie sa rozšíriť veľmi rýchlo a ohroziť zubný nerv. V takom prípade je najlepším riešením endodoncia alebo ošetrenie zubných kanálikov, ktoré zúbky zachráni pred bolesťou a infekciou. Nemusíte sa však báť, ošetrenie koreňových kanálikov prebieha u detí oveľa ľahšie ako u dospelých.
Mliečny chrup sa od toho trvalého v mnohom líši. Na rozdiel od trvalých zubov, ktoré majú mohutnú stenu tvrdých zubných tkanív chrániacich nerv, má mliečny zub tenšie vrstvy zubnej skloviny a dentínu a veľkú dreňovú dutinu v pomere k veľkosti samotných zubov.
Táto štruktúra ho robí zraniteľnejším voči vzniku a šíreniu zubného kazu, ktorý sa môže rýchlejšie dostať do drene, čo je vnútorná časť zuba obsahujúca nervy a cievy. Okrem toho majú detské zuby vyššie krvné zásobenie, kvôli čomu sa infekcie ľahšie šíria cez koreňový kanálik a potenciálne ovplyvňujú vývoj trvalého chrupu. To je dôvod, prečo je včasný zásah nevyhnutný na zabránenie infekcií a vážnemu rozkladu zuba.
U kazov, ktoré ohrozujú zubný nerv, sú možnosti liečby nasledovné:
1. Endodontické ošetrenie
Ide o najlepšie riešenie, ktoré pozostáva z vybratia celého nervu alebo jeho časti, prečistenia a následného možného uzavretia zuba plombou.
2. Extrakcia zuba (trhanie mliečneho zubu)
Pred zaradením trvalých šestiek (okolo 6. roku) toto riešenie nie je vhodné, keďže po vybratí zúbka vznikne medzera a trvalá šestka sa prereže v jej mieste alebo posunie susedné zuby. Pre zaradenie zvyšných trvalých zubov následne nezostane miesto. Ak už musí byť extrakcia vykonaná, malo by po nej nasledovať zavedenie medzerníka, ktorý bude držať miesto trvalému zúbku.
Po zaradení trvalých šestiek je toto riešenie v poriadku, ale z dôvodu prítomnosti ešte nerozpustených koreňov mliečnych zubov je extrakcia často komplikovaná a vzhľadom na trhanie zahŕňa, samozrejme, aj psychickú nepohodu dieťaťa.
Pri rozhodovaní medzi extrakciou a endodontickým ošetrením je potrebné riadiť sa vekom dieťaťa, jeho schopnosťou spolupracovať, stavom zuba a predpokladom, kedy bude vymenený za stály.
Detská endodoncia sa zaoberá liečbou zubnej drene vnútri zuba, čo je tkanivo obsahujúce nervy a cievy. Cieľom endodontického ošetrenia, bežne známeho aj ako liečba koreňových kanálikov, je zachrániť poškodené alebo infikované mliečne zuby odstránením postihnutej drene, čistením a dezinfekciou kanálikov a utesnením zuba, aby sa zabránilo ďalšej infekcii. Súčasťou detskej endodoncie je pulpotómia a pulpektómia.
Pulpotómia je metóda používaná na liečbu zubného kazu alebo infekcie, ktorá sa dostala do drene detského zúbka, ale nerozšírila sa ku koreňom. Pri pulpotómii sa infikovaná alebo poškodená časť drene (horná časť zuba) odstráni, zatiaľ čo zdravé dreňové tkanivo v koreňoch zostane nedotknuté. Po odstránení poškodenej drene sa do kanálikov aplikuje podložka z bioaktívneho materiálu, ktorá urýchli zhojenie a zabráni ďalšej infekcii.
Pulpotómia tak pomáha zachovať štruktúru a funkciu zuba a umožňuje mu zostať na mieste, kým prirodzene nevypadne, čo je kľúčové pre udržanie správneho rozostupu a zarovnania dospelého chrupu.
Pulpektómia je postup, ktorý sa používa na úplné odstránenie poškodeného dreňového tkaniva z korunkovej aj koreňovej časti detského zuba. Toto ošetrenie je potrebné, keď sa infekcia alebo kaz rozšíri do koreňových kanálikov.
Pri pulpektómii sa starostlivo odstráni všetko tkanivo drene, koreňové kanáliky sa dôkladne vyčistia a dezinfikujú a potom vyplnia antibakteriálnou látkou. Nakoniec je zub spravidla obnovený pomocou korunky, aby pomohla pri žuvaní a reči a aby bola zároveň zachovaná jeho štruktúra a funkcia a podporená správna vzdialenosť medzi dospelými zubami.
Endodoncia u detí nemusí byť potrebná len v prípade ťažkého zubného kazu, ale aj v iných situáciách, keď je ohrozená dreň detského zúbka. Môže ísť o stavy, medzi ktoré patria:
Traumatické zubné poranenia
Nehody, pády alebo športové zranenia môžu viesť k zlomeninám, zápalu zubnej drene alebo dokonca k jej nekróze (odumretiu), čo si na záchranu zuba vyžaduje endodontické ošetrenie.
Vývojové anomálie zubov
Stavy ako dentinogenesis imperfecta, teda geneticky podmienená porucha vývoja tkanív zuba, alebo amelogenesis imperfecta, čo je dedičné ochorenie zubov ovplyvňujúce štruktúru, zloženie a množstvo tvoriacej sa zubnej skloviny, môžu oslabiť chrup, následkom čoho je zubná dreň náchylnejšia na infekciu.
Zápal alebo infekcia drene
Zápal drene nesúvisiaci s kazom, niekedy spôsobený neliečeným ochorením ďasien alebo abscesmi, môže vyžadovať zásah, aby sa predišlo ďalším komplikáciám.
Vnútorná resorpcia
Stav, keď bunky tela začnú rozkladať vnútornú štruktúru zuba, čo sa niekedy môže vyskytnúť u detí a vyžaduje si endodontické ošetrenie na zastavenie progresie.
Hyperplastická pulpitída (polyp pulpy)
Chronická zápalová reakcia, pri ktorej tkanivo drene nadmerne rastie, často v dôsledku traumy alebo infekcie, a môže vyžadovať čiastočné odstránenie drene na zmiernenie príznakov.
Tieto situácie poukazujú na širšiu potrebu endodontickej starostlivosti u detí, ktorá presahuje liečbu zubných kazov, aby sa zabezpečil zdravý vývoj a funkcia detských zubov.
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje