10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Zlomený, rozštiepený alebo prasknutý zub

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nalomenie či prasknutie zuba sa zvyčajne nepovažuje za vážny stav, pričom ošetrenie poškodeného zuba si nevyžaduje dlhý čas.

Vznik a príčiny

Poškodenie zuba môže spôsobiť napríklad zahryznutie do ľadu alebo tuhej časti potravy, náraz, úraz či rana do tváre. Hoci sklovina, ktorá pokrýva zuby, je najtvrdším neorganickým tkanivom v tele, jej sila má obmedzenia, najmä pri intenzívnom náraze či zacvaknutí sánky.

Príznaky

Človek má pocit cudzorodého telesa v ústach, zub je citlivý, od nervu bolestivý. Pacient cíti bolesť pri žuvaní alebo hryzení. Objavuje sa opuch ďasna okolo postihnutého zuba.

Diagnóza
Röntgenové vyšetrenie nemusí prasknutý zub odhaliť. Zubný lekár ho skontroluje vizuálne. Využíva sa aj zubné farbivo, ktoré môže trhlinu zafarbiť a tak ju následne odhaliť. Lekár sleduje aj prípadný zápal, typický pri identifikácii vertikálnych trhlín, ktoré môžu dráždiť ďasná.

Ak došlo k zlomeniu, kus zuba sa odporúča vložiť do mlieka alebo do slín jeho majiteľa a odniesť ho okamžite k zubnému lekárovi.

Ak zlomenie vytvorilo ostrý alebo zúbkovaný okraj, treba ho zakryť parafínom alebo žuvačkou bez cukru, aby neprišiel do kontaktu s jazykom a vnútrom úst. Ak je zub bolestivý, odporúča sa užiť analgetikum, vypláchnuť si ústa slanou vodou a ak je nevyhnutné konzumovať potravu, tak len v tekutom alebo mäkkom stave a postihnutému miestu sa pri prežúvaní úplne vyhnúť.

Liečba

Liečba zlomeného alebo naštiepeného zuba závisí od miery poškodenia. Ak sa odtrhol malý kúsok skloviny, oprava sa zvyčajne uskutoční v zubnej ambulancii jednorazovo, na počkanie. Ťažšie poškodený alebo zlomený zub môže vyžadovať zdĺhavú a nákladnú liečbu.

Zákrok môže zahŕňať:

  • nalepenie zlomku zuba späť,
  • aplikáciu plomby alebo korunky (kryt, ktorý úplne pokrýva zlomený zub),
  • ošetrenie a vyčistenie koreňového kanálika v zlomenej časti, kde sú aj nervy.

Výplň alebo lepenie

Ak na zbe chýba malý kúsok zubnej skloviny, zubný lekár ho pravdepodobne vyplní. Ak predný zub vidno pri úsmeve, zubár použije postup nazývaný lepenie, ktorý využíva dentálnu živicu.

Zubná čiapka alebo korunka

Ak dôjde k odtrhnutiu veľkého kusa zuba alebo k zubnému kazu, zubár môže odstrániť časť zostávajúceho zuba a zakryť ho korunkou alebo dentálnym uzáverom, ktorý je určený na ochranu zuba a zlepšenie vzhľadu „čiapkou“.

Permanentné korunky

Môžu byť vyrobené z kovu, porcelánu napojeného na kov, zo živice alebo z keramiky. Rôzne typy majú rôzne výhody. Celokovové korunky sú najsilnejšie. Porcelánové a živicové korunky môžu byť zase vizuálne výhodné – sú takmer identické s pôvodným zubom.

Ak sa celá horná časť zuba rozloží, ale koreň je stále neporušený, zubár môže vykonať terapiu koreňového kanálika a na danom mieste umiestniť kolík na vybudovanie novej štruktúry.

Zubné dyhy:Ak je predný zub prasknutý alebo rozštiepaný, zubná dyha mu pomôže znova vyzerať úplne a zdravo. Je to tenká škrupina zubového porcelánu alebo živicového kompozitného materiálu. Pri príprave zubár odstráni z povrchu zuba necelý milimeter skloviny. Časť odošle do zubného laboratória, ktoré vyrobí dyhu. Lekár potrie povrch zuba kvapalinou, aby ho zdrsnil, potom aplikuje cement a dyhu nalepí.

Prevencia

Popraskaným zubom sa dá zabrániť. Je menej pravdepodobné, že silné zuby prasknú, takže je dôležitá kvalitná zubná hygiena. Treba sa vyhýbať žuvaniu tvrdých potravín. Pri kontaktnom športe je vhodné používať ochranu na zuby. Ľuďom, ktorí škrípu zubami sa odporúča ochranu používať aj počas spánku.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť pri žuvanícitlivosť zubazlomeninazuby