Chronický alebo akútny zápal výstelky dýchacích ciest v pľúcach. Každý z týchto dvoch typov má iné príčiny aj inú liečbu.Bronchitída patrí k najčastejším ochoreniam dýchacej sústavy.
Akútnu bronchitídu spôsobujú vírusy alebo baktérie. Viac ohrozenými skupinami sú starší ľudia, deti a ľudia s chorobou srdca a astmou. Akútny typ do desiatich dní bežne zmizne. Naopak, chronická bronchitída má dlhodobý priebeh alebo sa často vracia. Vzniká dlhotrvajúcim dráždením dýchacích ciest. Najčastejším dôvodom je fajčenie, prach a znečistené ovzdušie.
Akútnu bronchitídu spoznáme podľa dráždivého kašľa a bolesti za hrudnou kosťou. Väčšinou sa začína ako bežné nachladnutie alebo chrípka so škriabaním v krku. Neskôr sa pridá suchý kašeľ, ktorý sa počas choroby mení na vlhký, pacient vykašliava žltozelené hlieny. Akútnu bronchitídu často sprevádza teplota, únava, celková slabosť a bolesť hlavy. Niekedy sa môžu pridať dýchacie problémy. V ojedinelých prípadoch ochorenie prechádza do chronickej bronchitídy, ktorá sa prejavuje trvalým kašľom s vykašliavaním žltozeleného hlienu v období aspoň troch mesiacov v roku dva roky za sebou. Často sa považuje za bežný fajčiarsky kašeľ, ale môže viesť k vážnym komplikáciám, ako je CHOPN (chronická obštrukčná pľúcna choroba). Tá môže viesť až k invalidite.
V prípade akútneho zápalu priedušiek neexistuje prevencia. Riziko chronického zápalu priedušiek však možno zmierniť tým, že človek nefajčí.
Odborníci odporúčajú používať ionizátor a zvlhčovače v miestnostiach, v ktorých sa chorý zdržiava. Dôležité je prijímať veľa tekutín v podobe bylinných čajov, polievok a obyčajnej vody. Treba sa vyhýbať potravinám, ktoré spôsobujú produkciu hlienov, ako sú mliečne výrobky, sladené ovocie, cukor a biela múka. Príliš vhodné nie sú ani potraviny spôsobujúce zvýšenú plynatosť – kapusta, fazuľa, karfiol a teplé pečivo. Pri bronchitíde majú chorí často problémy s dýchaním, preto by sa mali vyhýbať aj potravinám, ktoré treba dlho prežúvať.
Ak sa u niekoho niekoľkokrát zopakoval zápal priedušiek, nemal by chodiť do zafajčených miestností a používať aerosolové výrobky (spreje, dezodoranty, laky). Počas chrípkových epidémií treba obmedziť pobyt vonku a na verejných priestranstvách, čo najmenej vychádzať von pri zhoršenej kvalite ovzdušia. Dôležité je každú akútnu respiračnú chorobu náležite vyliečiť. Akútna bronchitída môže prejsť do chronickej formy. Chronická bronchitída môže spôsobiť poškodenie priedušiek a pľúc, ktoré v ojedinelých prípadoch môžu spôsobiť zlyhanie srdca, dýchavičnosť alebo zápal pľúc.