10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Stačí pri začervenanom oku teplý obklad a domáca liečba alebo treba vyhľadať odborníka?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Začervenanie očí sa objavuje po tom, ako cievy v oku opuchnú alebo dochádza k ich podráždeniu. Tento stav môže naznačovať prítomnosť viacerých zdravotných problémov. Zvyčajne sú neškodné, no v niektorých prípadoch ide o závažný stav a treba okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Ak sa problém s okom nebudte liečiť, môže dôjsť aj k trvalým následkom poškodenia zraku.

Prečítajte si tiež: Potvory z letného kúpania.

Kedy a prečo začervenanie vzniká?

Najčastejšou príčinou začervenania očí sú zapálené cievy na povrchu oka. Môže za to suchý vzduch, vystavenie slnku, prach, alergické reakcie, prechladnutie, baktérie alebo vírusy či kašeľ.

Namáhanie očí alebo kašeľ môžu spôsobiť špecifický stav, známy ako subkonjunktiválne krvácanie. Ak tento stav nastane, v jednom oku sa môže objaviť krvavá škvrna. 

Medzi závažnejšie príčiny začervenania očí patria infekcie. Môžu sa vyskytnúť v rôznych štruktúrach oka a zvyčajne vedú k ďalším príznakom, ako je bolesť, výtok alebo zmeny videnia. Infekcie, ktoré môžu spôsobiť začervenanie očí, sú:

  • zápal folikulov rias – blefaritída
  • zápal membrány, ktorá je na oku (konjunktivitída)
  • vredy pokrývajúce oko (vredy rohovky)
  • zápal uvea, nazývaný uveitída

Ďalšie stavy, ktoré môžu spôsobiť začervenanie očí, sú:

  • zranenie oka
  • rýchle zvýšenie tlaku oka, ktoré vedie k bolesti (akútny glaukóm)
  • poškriabanie rohovky
  • problémy s krvácaním

Diagnostika

Lekár pri prehliadke potrebuje poznať okolnosti začervenania a všetky príznaky, ktoré pacient pociťuje. Takisto je dôležité poznať zdravotný stav a prípadné aktuálne problémy. Lekár oko vyšetrí a môže použiť soľný roztok na vymytie všetkých dráždivých látok. V závislosti od príčiny vzniku predpíše liečbu, ktorá pomôže zmierniť príznaky, teda uľaví od bolesti a zároveň vylieči infekciu.

Poistenci Dôvery majú v rámci benefitu, ktorý zdravotná poisťovňa prináša, nárok na:

  • skríning zraku zadarmo,
  • odborné vyšetrenie zraku so zľavou 30 %,
  • ďalšie zľavy na rámy okuliarov zľavu na opravu.

Podrobnosti sa dočítate priamo na stránke Dôvera.

Autor:Viktoriia Ablohina/Shutterstock.com

S akými príznakmi treba počítať? 

Keďže hovoríme o červenom oku ako najzákladnejší prejav musíme spomenúť začervenanie jedného alebo oboch očí, zaleží, či sa infekcia rozšírila na obe oči. V oku sa môže objaviť aj krvavá škrvnka, pokiaľ však nie je sprevádzaná silnou bolesťou, zmizne sama do 7 až 10 dní. Ak je váš stav vážnejší môžu sa pridať tieto príznaky:

  • výtok z oka,
  • silná bolesť oka,
  • zmeny vo videní,
  • citlivosť na svetlo.

Ako zistíte či stačí teplý obklad alebo treba vyhľadať odborníka?

Ak je začervenanie očí spôsobené zdravotným stavom, ako je konjunktivitída alebo blefaritída, príznaky sa dajú liečiť v domácom prostredí. Teplé obklady môžu výrazne pomôcť, takisto je dôležité umývať si ruky, vyhýbať sa kozmetike i líčidlám a nadmernému kontaktu s očami.

Ak začervenanie oka sprevádza bolesť alebo zmeny zraku, lekár zrejme predpíše antibiotiká, očné kvapky a domácu starostlivosť. V niektorých prípadoch, keď je oko veľmi podráždené, môže lekár odporučiť nosenie pásky, aby bolo oko chránené pred svetlom.

Väčšina príčin začervenania očí nemá vážne komplikácie. Infekcia, ktorá spôsobuje zmenu videnia, môže mať vplyv na vykonávanie základných úkonov počas dňa. Treba byť obozretný napríklad pri jazde autom.

Vo väčšine prípadov začervenania očí si nevyžaduje lekársku pomoc. K lekárovi je nutné ísť, ak príznaky trvajú dlhšie ako dva dni, človek zaregistruje zmeny vo videní, pociťuje bolesť v oku alebo citlivosť na svetlo, objaví sa výtok z jedného alebo oboch očí. Oko je potrebné nechať dať skontrolovať, ak je po zranení, pridá sa bolesť hlavy, človek začne vidieť biele kruhy okolo svetiel, pocíti nevoľnosť alebo vracia. Infekcie, ktoré sa neliečia, môžu viesť k trvalému poškodeniu očí.

Ako takémuto zápalu predísť?

Najlepšou prevenciou začervenania očí je práve správna hygiena a vyhýbanie sa ich podráždeniu. V prípade, že človek prišiel do styku s niekým, kto má infekciu oka, je nutné dôkladne si umyť ruky. Ak má človek kontaktné šošovky, mal by si ich pravidelne meniť a čistiť. Ženám sa odporúča každodenné odličovanie očí. Prvou pomocou v prípade podráždenia je vypláchnutie čistou vodou.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť okačervené očicitlivosť oka na svetlorohovkavredy