22.07.2019 • 4 minút na prečítanie

Chcete mať šikovné deti? Začnite s nimi cvičiť

CvičenieZdravý život

V tomto článku sa dozviete

Ako vplýva cvičenie na mozog detí? Prejaví sa efekt cvičenia aj na ich výsledkoch v škole?

Svetová zdravotnícka organizácie (WHO) odporúča, ¹ aby sa deti vo veku 5 – 17 rokov hýbali minimálne hodinu denne, a to pri strednej až vysokej intenzite. V minulosti to nebolo ťažké dosiahnuť, keďže deti od rána do večera „lietali” vonku alebo pomáhali rodičom pri práci v záhrade či na poli. 

Dnes však deti omnoho viac sedia a na pohyb majú menej prirodzených príležitostí. Rodičia by sa mali postarať o to, aby malo dieťa dostatok pohybu, a už odmalička mu všepiť pozitívny vzťah k športu. Môže na tom záležať nielen detské zdravie, ale aj výsledky v škole.

Cvičenie zlepšuje detskú pamäť

Vedecká štúdia výskumníkov Moreau, Kirka a Waldieovej ² ukázala, čo robí krátke cvičenie s detským mozgom. Výskumníci analyzovali efekt pravidelného aeróbneho cvičenia na kognitívne funkcie detí, medzi ktoré patria pamäť, rozhodovanie, plánovanie či pozornosť a kontrola. 

Ako sa ukázalo, tieto funkcie je možné zlepšovať prostredníctvom cvičenia, tréningov pozornosti či pamäte. Zvyšuje sa tak rýchlosť spracovania informácii v mozgu. 

Cvičenie prospieva aj detským mozgom.

Ako prebiehal výskum? 

Výskumníci pracovali so vzorkou 318 detí vo veku 7 – 13 rokov. Deti dostali niekoľko úloh, kde museli zapojiť pamäť a kognitívnu kontrolu. Kognitívna kontrola je schopnosť, ktorá nám pomáha robiť rozhodnutia založené na cieľoch. Vyberáme si správanie, ktoré nás k cieľu dovedie, a odmietame to, ktoré je nevhodné. 

Následne boli deti náhodne rozdelené do skupín. Deti z prvej skupiny absolvovali každé ráno počas šiestich týždňov 10-minútový vysoko intenzívny tréning. Druhá skupiny bola kontrolná a deti necvičili. Po skončení tréningu všetky deti opäť absolvovali test na pamäť a kognitívnu kontrolu. 

Zistite viac o rýchlom cvičení

Ako to dopadlo? 

Výskum ³ ukázal, že deti, ktoré boli zaradené do skupiny cvičiacich vysoko intenzívny intervalový tréning, preukázali lepšie výsledky v úlohách zameraných na pamäť a kognitívnu kontrolu. Krátke ale intenzívne cvičenie má teda jasný vplyv na detský mozog.  ⁴

Samozrejme, ak dieťa začne skákať cez švihadlo, plávať či behať, jeho pamäť zrazu nebude dokonalá a neznamená to, že doma budete mať malého Einsteina či Marie Currie. Cvičenie je však nepochybne dôležitou súčasťou vývoja detského mozgu a pohyb je pre zdravie dieťaťa nevyhnutný. 

Vyskúšajte rýchlu HIIT rozcvičku pre deti

Ako ukazujú štatistiky zdravotnej poisťovne Dôvera, ženy po 35 roku života športujú menej ako ženy v skoršom veku. Medzi hlavnú príčinu sa uvádza množstvo každodenných povinností v práci a domácnosti. Neviete si nájsť čas pre seba? Zacvičte si aj s vašimi deťmi! Cvičenie HIIT zvládnete za pár minút. Inšpirujte sa našou rozcvičkou s cvikmi, ktoré zvládnu aj menšie deti. Jednoducho im ich vysvetlíte na príkladoch zvieratiek.

Prečítajte si rozhovor s telovýchovnou lekárkou Alenou Urvayovou o tom, prečo je šport životne dôležitý
  1. Physical activity and young people Photo: P. Desloovere Recommended levels of physical activity for children aged 5 – 17 years
  2. High-intensity training enhances executive function in children in a randomized, placebo-controlled trial
  3. Just 10 Minutes a Day of This Activity Can Boost Your Kid’s Brain Power, Says Science
Redakcia portálu Lekár.sk
CvičenieZdravý život