23.06.2016 • 5 minút na prečítanie

Poznáte ich? Chia. Goji. Kokosový olej.

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Chia semená obsahujú veľké množstvo ľahko využiteľného vápnika, podporujú srdcovú činnosť a koncentráciu. Goji je obrovským zdrojom vitamínu C, až 500-krát väčším ako pomaranč. Zároveň má vysoký obsah aminokyselín. Kokosový olej disponuje antivírusovými a antibakteriálnymi vlastnosťami.

CHIA SEMENÁ

Chia semená (šalvia hispánska) sú čoraz viac skloňované v slovníku zdravo žijúcich ľudí. Malé čierne guľôčky podobné maku majú skvelú pohlcovaciu schopnosť – dokážu nasať až deväťnásobne väčšie množstvo tekutiny, ako je ich hmotnosť a vytvoriť tak úžasnú gélovú konzistenciu. Práve táto vlastnosť je ich obrovským benefitom. S radosťou ju využívajú športovci, ktorí potrebujú zvládnuť intenzívne tréningy a nezostať pri nich dehydrovaní. Gélová konzistencia zabezpečí postupné uvoľňovanie vody a sacharidov do organizmu, čím dochádza k rozumnému hospodáreniu s energiou.

Prečo zaradiť chia do jedálnička?

Chia semienka vďaka vysokému obsahu omega-3 mastných kyselín podporujú srdcovú činnosť a tiež koncentráciu. Obsahujú päťnásobne viac vápnika v porovnaní s mliekom! Navyše vápnik z chia semienok je ľahšie využiteľný v tele ako vápnik z mlieka vďaka prítomnosti bóru, ktorý sa správa ako katalyzátor pri jeho metabolizme a tak napomáha správnemu spracovaniu.

Využitie v kuchyni

Využitie v kuchyni je veľmi variabilné. Dajú sa konzumovať surové, namočiť do vody, mlieka, mliečnych alternatív či čerstvých štiav a vyrobiť si skvelý puding. Je možné ich pomlieť do jogurtov či smoothies, pridávať do pečenia, či posypať nimi akékoľvek jedlo. Denná dávka čistých semienok by nemala prekročiť 15 g, čo je asi 1 polievková lyžica.

Recept

Banánová ovsená kaša s chia a sušenými višňami

Banánová ovsená kaša s chia a sušenými višňami

Suroviny na 2 porcie

8 PL ovsených vločiek, 1 banán, 2 hrnčeky ovseného mlieka, 2 PL chia semienok, 1 PL agáve sirup (nemusí byť), šťava z 1/2 citróna, 1 PL kokosový olej, 2 ČL strúhaný kokos, 2 ČL sušených višní, 2 ČL píniových orieškov, lístok mäty alebo medovky na ozdobu

Postup

Z ovsených vločiek a mlieka si uvaríme kašu. Po uvarení zamiešame do kaše chia semienka, pretlačený banán, citrónovú šťavu, môžeme dosladiť agáve sirupom a premiešame. Dáme do misiek, polejeme kokosovým olejom, posypeme sušenými višňami, kokosom a píniovými orieškami. Ozdobiť môžeme mätovými alebo medovkovými lístkami.

GOJI

Goji alebo kustovnica čínska sa považuje za jeden z najvýživnejších plodov našej planéty. Rastie ako ker s fialkovými kvetmi. Plody majú červenkastú farbu s chuťou medzi brusnicou a šípkou.

To najlepšie z goji

Plody kustovnice čínskej obsahujú veľké množstvo aminokyselín, až 18 druhov. Je v nich zastúpených všetkých 8 najdôležitejších aminokyselín.

Ďalšie prvenstvo z hľadiska rastlinných plodov im patrí za obsah karotenoidov. Beta-karoténu má tento chutný plod viac ako mrkva, dokonca najviac zo všetkých známych rastlín. Obsahuje až 500-krát viac vitamínu C ako pomaranč. Goji je mimoriadne silným pomocníkom v boji proti chorobám. Dokáže rýchlo aktivovať proteíny v imunitnom systéme a antioxidačné zložky, ktoré chránia telo pred poškodením voľnými radikálmi.

Využitie v kuchyni

Goji sa dá konzumovať na rôzne spôsoby. Plody je možné vo forme prášku pridávať do nápojov, môžu sa namočiť do vody a pridať do cereálnych raňajok. Rozmixované sa hodia do rôznych krémov ako súčasť dezertov alebo sa dá nimi ozdobiť akýkoľvek dezert. Neodporúča sa ich kombinovať s mliečnymi výrobkami, pretože táto kombinácia môže mať diuretické (močopudné) účinky. Tiež nie je vhodné konzumovať goji počas zvýšenej teploty, pretože môžu byť živnou pôdou pre baktérie a vírusy. Odporúčaná denná dávka Goji je pre dieťa aj dospelého rovnaká, 30 plodov.

Recept

Čoko hviezdičky s goji krémom v RAW verzii

Čoko hviezdičky s goji krémom v RAW verzii

Suroviny na hviezdičky:

2 hrnčeky strúhaného kokosu, 1 hrnček lúpaných mandlí namočených a usušených, 1/2 hrnčeka konopných semienok, 1/2 hrnčeka ľanových semienok, 1/2 hrnčeka karobu, 12 ks sušených, vopred namočených sliviek, 4 lyžice agáve, 1 lyžička mletého badiánu, 1/4 lyžičky himalájskej soli, brezový cukor na posypanie

Suroviny na goji krém:

1 avokádo, 1/2 hrnčeka sušených vopred namočených plodov goji, 1/2 hrnčeka šťavy z ružového Grapefruitu, 1/2 hrnčeka kešu orieškov vopred namočených a usušených, 4 lyžice agáve, 3 lyžice kokosového oleja

Postup prípravy

Všetky ingrediencie na hviezdičky vložíme do mixéru a vymixujeme na lepkavú konzistenciu. Hmotu rozdelíme na dve rovnaké časti a vtlačíme do dvoch štvorcových foriem silno ku dnu. Necháme v chladničke a pustíme sa do prípravy krému. Všetky ingrediencie na krém vložíme do vysokorýchlostného mixéru a mixujeme, kým dosiahneme krémovú zmes. Zmes nalejeme na 1 z dvoch pripravených foriem a vložíme na 15 minút do mrazničky. Medzitým si z druhej formy povykrajujeme hviezdičky na zakrytie. Po 15 minútach vytiahneme korpus s krémom z mrazničky a vykrajujeme hviezdičky. Na vykrojenú krémovú hviezdičku ukladáme hviezdičku bez krému. Postup opakujeme, kým sa nám neminie zmes. Na záver posypeme vrch mletým brezovým cukrom.

KOKOSOVÝ OLEJ

Kokosový olej je tvorený prevažne z nasýtených tukov (92 %). Až  81 % z celkového množstva tvoria nasýtené kyseliny so stredne dlhým reťazcom. Kokosový olej je ľahko stráviteľný a predstavuje pre organizmus okamžitý zdroj energie. Panenský kokosový olej v bio kvalite (100 %) je vhodný na konzumáciu bez tepelnej úpravy, v malom množstve. Nepoužívajte kokosový olej ako hlavný tuk vo vašej kuchyni.

Najdôležitejšie vlastnosti kokosového oleja

Z hľadiska výživy patrí k najvýznamnejším vlastnostiam vysoký obsah kyseliny laurovej (polovica z celkového obsahu kyselín). Obsahuje ju aj materské mlieko. Vďaka nej sú dojčatá chránené proti vírusom a infekciám. Kyselina laurová sa v tele metabolizuje na látku monolaurín, ktorá dokáže narušiť a zničiť vírusy, baktérie, huby a ďalšie mikroorganizmy. Olej obsahuje 7 % kyseliny kaprylovej, ktorá podporuje antivírusovú a antimikrobiálnu aktivitu tela.

Využitie

Je mimoriadne rozšírený v kozmetickom priemysle. Jeho ukľudňujúce účinky pomáhajú spálenej pokožke. Poslúži ako balzam na popraskané pery, či vysušené ruky, je skvelým pomocníkom pri hojení rán a ekzémov. Mimoriadne obľúbené je jeho používanie vo vlasovej kozmetike. Vlasom vo forme zábalu dodá lesk, vitalitu, odstraňuje lupiny a pôsobí preventívne na rozštiepené končeky.

Praktické rady

Zalepila sa Vášmu dieťatku žuvačka do vlasov? Žiaden problém. Potrite miesto, kde je prilepená kokosovým olejom a masírujte približne 5 minút. Ľahko sa jej zbavíte. Kokosový olej je vhodným pomocníkom aj pri odstránení vší.

Recept

Mini kokosový koláčik v RAW verzii

Mini kokosový koláčik v RAW verzii

Suroviny na 2 porcie

Korpus: 3/4 hrnčeka strúhaného kokosu, 1 ČL kokosového oleja, 2 ČL agáve sirupu, 4 ks sušených ďatlí

Krém: 5 koliesok čerstvého ananásu, 1 PL kokosového oleja, 1 ČL rumovej arómy, 1 ČL agáve sirupu, 2 kopcovité PL kokosovej smotany (hustá usadená hmota v kokosovom mlieku), hrsť vopred namočených a usušených kešu orieškov

Ozdoba: čerstvý ananás

Postup

Z ingrediencií na korpus si rozmixujeme lepkavú zmes, ktorú pritlačíme na spodok silikónových mafinových formičiek. Na vzniknutý korpus položíme kúsok čerstvého ananásu. Suroviny na krém vymixujeme, vylejeme na čerstvý ananás a necháme chladiť 15 minút. Na záver ozdobíme čerstvým ananásom.

Dobrú chuť!

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život