Operatívna dekompresia (uvoľnenie) bedrovej chrbtice je operácia využívaná na liečbu stlačených nervov v dolnej (bedrovej) časti chrbtice, ktoré blokujú napríklad chôdzu alebo cit v nohách. Odporúča sa v tomprípade, ak predošlé chirurgické zákroky nezlepšili u pacienta jeho stav.Cieľom je stlmiť pretrvávajúce bolesti a necitlivosť v nohách, spôsobené tlakom na nervy v chrbtici.
Chrbtica sa skladá z 24 samostatných kostí, nazývaných stavce, ktoré sú spojené do chrbtovej kostry. Medzi stavcami sú ochranné zaoblené tkanivá (disky), ktoré tlmia stavce počas aktivít, ako sú chôdza a beh. Miechový kanál prechádza stredom chrbtice a chráni miechu a nervy.
Dekompresia bedrovej chrbtice sa najčastejšie používa na liečbu degeneratívnych postihnutí chrbtice alebo jej úrazov.
Časté diagnózy sú:
Menej časté sú zápaly chrbtice, ojedinelé nádory dolnej chrbtice.
Ako sa vykonáva zákrok
Pri odporučení operačnej dekompresie bedrovej chrbtice sa zvyčajne zvolí jeden z nasledujúcich postupov:
Laminektómia:Odstránenie kostného oblúka jedného alebo viacerých stavcov na uvoľnenie tlaku na postihnutý nerv.
Discektómia: Odstránenie časti poškodeného chrbtového disku (väziva) a kostného materiálu cez malý rez na koži, aby sa uvoľnil tlak na nerv.
Spinálna fúzia:Spojenie dvoch alebo viacerých stavcov na stabilizáciu a posilnenie chrbtice.
V mnohých prípadoch sa používa kombinácia týchto techník.
Bedrová dekompresia sa zvyčajne vykonáva v celkovej anestézii – pacient je v bezvedomí a necíti žiadnu bolesť. Operácia trvá minimálne hodinu, v závislosti od zložitosti postupu.
Rekonvalescencia
Väčšina pacientov je schopná chodiť bez pomoci v priebehu jedného dňa po operácii. Odporúča sa vyhýbať namáhavým aktivitám, minimálne počas nasledujúcich 6 týždňov. Návrat do práce je možný po 4 až 6 týždňoch od zákroku alebo neskôr, ak zamestnanie zahŕňa dlhé šoférovanie alebo zdvíhanie ťažkých predmetov.
Dekompresná chirurgia môže byť účinnou liečbou pre ľudí so silnou bolesťou spôsobenou stlačenými nervami. Mnoho pacientov zaznamená výrazné zníženie bolesti v oblasti dolnej chrbtice a uľahčenie problematickej chôdze.
Riziká
Hoci bedrová dekompresia je často úspešná, rovnako ako všetky typy chirurgických zákrokov nesie isté riziko komplikácií: