12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Cholesteatóm

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Cholesteatóm je abnormálny nerakovinový kožný výrastok, ktorý sa môže vyvinúť v strednej časti ucha za bubienkom. Môže ísť o vrodenú chybu, ale častejšie je spôsobený opakovanými infekciami stredného ucha.

Cholesteatóm sa zväčša vyvíja ako cysta, ktorá „sa zbavuje” starej kože. Keď sa mŕtve kožné bunky nahromadia, výrastok sa zväčšuje a ničí jemné kosti stredného ucha. V tomto stave je ohrozený sluch, rovnováha a funkcie tvárových svalov.

Vznik a príčiny

Jednou z príčin je vrodená chyba. Tento jav je však zriedkavejší. Cholesteatóm je častejšie výsledkom opakovaných infekcií. Príčinou môže byť aj nesprávne fungujúca Eustachova trubica. Vedie od zadnej časti nosa k stredu ucha a umožňuje prúdenie vzduchu cez ucho a vyrovnávanie tlaku. Eustachova trubica nemusí správne fungovať vinou chronickej infekcie stredného ucha, sínusovej infekcie, prechladnutia alebo alergie

Ak nefunguje správne, v strednom uchu môže vzniknúť čiastočný podtlak. Ten spôsobuje, že časť ušného bubienka sa vtiahne do stredného ucha a vytvorí sa cysta, ktorá sa môže zmeniť na cholesteatóm. Výrastok sa následne stáva ešte väčším, pretože sa plní starými kožnými bunkami, tekutinami a iným odpadovým materiálom.

Cholesteatóm sa pomerne často vyskytuje u detí. Zriedkavo sa dieťa môže narodiť s cholesteatómom ako vrodenou chybou. Väčšinou ho zapríčiňuje, že deti opakovane prekonávajú ušné infekcie.

Príznaky

Symptómy spojené s cholesteatómom sa zvyčajne začínajú prejavovať mierne. Silnejú, keď cysta rastie a začína spôsobovať problémy v uchu. Objaví sa pocit tlaku, pridáva sa bolesť v uchu alebo za uchom, postihnuté ucho môže spočiatku vylučovať znečistenú tekutinu. Tlak rastúcej cysty môže dokonca spôsobiť stratu sluchu. Bez liečby dochádza k závratu, paralýze tvárových svalov a trvalej strate sluchu.

Ak sa stav nelieči, k symptómom sa pridávajú komplikácie. Cholesteatóm rastie a odumreté kožné bunky sa hromadia v uchu, vytvárajú tak ideálne prostredie pre baktérie a huby. Následne sa cysta môže nakaziť. To spôsobí zápal a kontinuálne výtoky z uší.

Časom môže cholesteatóm zničiť aj okolitú kosť, poškodiť bubienok, kosti vnútri ucha, kosti v blízkosti mozgu a nervy tváre. Trvalá strata sluchu je výsledkom poškodených kostí. Cysta sa môže dokonca rozšíriť do oblasti tváre a spôsobiť jej slabosť.

Ďalšie možné komplikácie sú: chronická infekcia ucha, opuchnutie vnútorného ucha, paralýza tvárových svalov, meningitída, mozgová infekcia a mozgové abscesy alebo hnis v mozgu.

Diagnostika

Lekár vyšetrí vnútro ucha pomocou otoskopu. Zistí, či sú príznaky znakom rastúcej cysty. Nálezom je viditeľná vrstva kožných buniek alebo masa krvných ciev v uchu.

Ak nie sú príznaky cholesteatómu zjavné, robí sa CT vyšetrenie. Skenovanie umožní, aby lekár videl do vnútra ucha a lebky. Ide o postup, ako lepšie vizualizovať cystu alebo vylúčiť ďalšie možné príčiny príznakov.

Liečba

Jediný spôsob liečby cholesteatómu je jeho chirurgické odstránenie. Cysta sa chirurgicky odstráni, aby sa zabránilo komplikáciám zavineným jej rastom, ktorý sa inak nezastaví. Po diagnostikovaní cholesteatómu je pacientovi zväčša indikovanáantibiotická liečba ušnými kvapkami, aby sa znížil zápal a odvodnilo sa ucho. Následne bude možné lepšie analyzovať rastové vlastnosti cysty a pripraviť plán chirurgického odstránenia.

Chirurgický zákrok je väčšinou ambulantný. Nemocničný pobyt je potrebný len vtedy, ak je cysta veľmi veľká alebo ak sa zistí vážna infekcia. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Po počiatočnom chirurgickom zákroku na odstránenie cysty sa často vyžaduje ďalšia operácia, rekonštrukcia poškodených častí vnútorného ucha.

Niektorí pacienti majú po chirurgickom zákroku dočasný závrat alebo chuťové abnormality. Tieto vedľajšie účinky takmer vždy ustúpia za niekoľkých dní.

Prevencia

Vrodeným cholesteatómom nemožno zabrániť, ale je nutné, aby rodičia o tomto stave vedeli a dali ho hneď liečiť. Predísť možno cholesteatómom, ktoré sa objavia v neskoršom období života. Je dôležité okamžite a dôkladne vyliečiť všetky ušné infekcie a ak sa cholesteatóm vyskytne, čo najskôr ho diagnostikovať a chirurgicky odstrániť, aby sa predišlo komplikáciám.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť uchacholesteatómpocity tlakuslabší sluchstredné ucho