Chrasta je ochranný obal pokožky, ktorý sa vytvára po jej poškodení. Pri poranení kože sa vytvára krvná zrazenina , ktorá nakoniec stvrdne do ochrannej “kôry”. Tkanivo sa následne regeneruje a postupne vytláča chrastu, aby sa na danom mieste vytvoril priestor pre rast novej kože. Liečba môže trvať niekoľko dní až týždňov, v závislosti od závažnosti poranenia.
Chrasty sú prirodzenou súčasťou hojenia, ale môžu byť niekedy svojím vzhľadom odpudzujúce, prípadne obťažujúce. Zatiaľ čo ich hojenie prebieha prirodzeným spôsobom, domáce ošetrenie môže pomôcť urýchliť zotavenie poranenia. Ak chrasty nemení veľkosť alebo ak miesto rany vykazuje známky infekcie, je nutné navštíviť lekára.
Chrasty sa tvoria ako obrana organizmu proti infekcii a tiež strate krvi. Pri narušeniu kože sa krvné doštičky začnú zrážať, aby tak zastavili krvácanie a zabránili vytekaniu prebytočnej krvi. Keď krv alebo rana zaschnú, vytvorí sa tvrdá vrstva chrasty.
Okrem bežných škrabancov alebo porezaní môže chrasta vzniknúť v dôsledku:
Symptómom vytvorenia chrasty je zmenená štruktúra kože, ktorá je v mieste poranenia stvrdnutá a nepružná. Miesto v jej okolí môže byť mierne začervenané alebo svrbivé. Pokiaľ mal človek ranu chirurgicky zašívanú, okolo miesta stehov môže byť viditeľný aj mierny opuch.
Zhoršené príznaky môžu signalizovať, že došlo k infekcii. Tá sa prejavuje:
Chrasta sa často hojí sama, ale proces hojenia môže niekedy trvať dlhšie, ak je rana závažnejšia. Existuje niekoľko spôsobov, ako urýchliť hojenie chrasty. Neodlupovať chrastu a udržiavať ju čistú. Škriabanie a odlupovanie chrasty spôsobuje nové zranenie a spomaľuje proces jej obnovy. Takisto hrozí vyššie riziko infekcie.