Malé množstvo jednorazového krvácania z konečníka zvyčajne nemusí predstav ovať vážny problém. Ak však symptóm pretrváva alebo má intenzívny charakter, hrozí riziko závažného ochorenia a je nevyhnutná lekárska kontrola a liečba.
Krv, ktorá prichádza z vyššieho zažívacieho traktu ako je pažerák alebo žalúdok, sa môže zmeniť na čiernu stolicu, ktorá sa nazýva „meléna“. Ako krv prechádza telom a interaguje s enzýmami v tráviacom procese, mení sa z červenej na čiernu. To sťažuje jej rozpoznanie v stolici.
Červená krv v stolici (hematochézia) zvyčajne vzniká v nižšom zažívacom trakte, v konečníku alebo v hrubom čreve. Krv z nižšej časti gastrointestinálneho systému je menej vystavená tráviacemu procesu, a preto si môže udržať červenú farbu.
Väčšina prípadov čiernej stolice pochádza z konzumácie čiernych potravín alebo vitamínových doplnkov so železom. Najčastejším stavom spôsobujúcim čiernu stolicu je krvácajúci vred. Krvácanie konečníka však môže byť aj príznakom rakoviny hrubého čreva. Ide o jediný typ rakoviny, ktorý sa dá diagnostikovať ešte pred jej priamym vznikom, preto včasná diagnostika môže výrazne uľahčiť liečbu.
Najčastejšie príčiny čiernej stolice:
Najčastejšie ochorenia spôsobujúce čiernu stolicu:
Bežné príznaky krvácania konečníka:
Malé množstvo jednorazového krvácania často zmizne prirodzeným spôsobom a vyšetrenie ani liečba nie sú potrebné.
Všeobecný alebo odborný lekár vyšetrí konečník prstami v rukavici. Môže požiadať o vzorku stolice na testovanie. Krv v stolici zmapujú špeciálne testy.
Lekársku pomoc je potrebné vyhľadať v prípade týchto príznakoch:
Okamžitú zdravotnícku pomoc či tiesňovú linku treba použiť pri:
Predchádzať vzniku čiernej stolice sú z hľadiska prevencie účinné spôsoby, ako napríklad: