Šľachy svalov aj samotné svaly sa nachádzajú v tesnej blízkosti kostí. Tento kontakt by ich pri pohyboch neustále dráždil a zraňoval, preto sa v oblastiach kontaktu svalov s kosťami vytvorili špeciálne vačky naplnené synoviálnou tekutinou, ktorá sa normálne nachádza v kĺboch, kde znižuje trenie. Tieto vačky sa odborne nazývajú bursae. Pri preťažovaní svalov a šliach môže dôjsť k poraneniu týchto vačkov a ku vzniku bolestivého zápalu — burzitídy. Tento zápal najčastejšie postihuje ramenný a bedrový kĺb, no postihnutý môže byť každý kĺb, v ktorého okolí sa nachádzajú bursae.
Najčastejšou príčinou burzitídy je preťažovanie príslušnej oblasti opakovanými pohybmi. Typickým príkladom je dvíhanie ťažkého bremena nad hlavu (pri cvikoch s kettlebellmi) alebo dlhodobé kľačanie na kolenách (pri čistení podláh, opravách, záhradkárčení a podobne). Opakujúce sa pohyby sú bežné pri výkone športov, niektorých povolaní alebo pri hre na hudobný nástroj, preto sú tieto činnosti pre vznik zápalu vačkov najrizikovejšie. Vznik burzitídy môžu zapríčiňovať aj poranenia.
Druhou skupinou sú reumatické ochorenia (reumatická artritída, dna). Tieto chronické zápalové ochorenia postihujú všetky časti pohybového aparátu, takže aj bursae. Poslednou častou príčinou je obezita — vysoká hmotnosť najviac zaťažuje bursae v oblasti bedrového kĺba, keďže nesie skoro celú váhu tela.
Hlavným príznakom je bolesť v okolí kĺba, ktorá sa zhoršuje pri pohybe či pri tlaku na postihnuté miesto. Oblasť môže byť začervenaná a opuchnutá. Keďže organizmus sa pre bolesť snaží zabrániť pohybu v postihnutej oblasti, kĺby bývajú stuhnuté. Niekedy je bolesť ostrá a môže vystreľovať do všetkých smerov, často úplne zabráni v pohybe kĺba.
Na určenie diagnózy väčšinou stačí základné ortopedické vyšetrenie končatín, no pre vylúčenie reumatických ochorení je nutné odobrať vzorku krvi. Niekedy je oblasť kĺba vyšetrená ultrazvukom, súčasne možno ihlou odobrať vzorku tekutiny zo zapálených vačkov.
Väčšina prípadov burzitídy odznieva sama po odľahčení kĺba. Pri úpornej bolesti je často nutné podávanie nesteroidných protizápalových liečiv, ktoré sú viazané na lekársky predpis. Ak burzitída neodznieva, pomôžu injekcie kortikosteroidov do oblasti zapálených vačkov.Pri dlhšej nehybnosti kĺba je nutná rehabilitácia, ktorá trvá niekoľko týždňov.
Pri dvíhaní bremien sa treba vzpriamovať z ohnutých kolien, inak sa zaťažujú bursae v okolí bedrového kĺbu. Pri kľačaní je dobré používať mäkký podklad. Namiesto dvíhania bremien rukami je vhodné používať rôzne pomôcky, napríklad vozíky alebo fúriky. Tak sa zníži záťaž na ramenný kĺb. Vhodné sú časté pauzy počas práce alebo pri športovaní.