Lokálna anestéza je použitie lieku nazývaného anestetikum na dočasné znecitlivenie časti tela. Zabraňuje nervom v postihnutej oblastiprenášaťpocity bolesti smerom do mozgu. Používa sa pri menších lekárskych zákrokoch, ako je biopsia kože, extrakcia zubov a podobne. Na rozdiel od celkovej anestézyje človek pri plnom vedomí, tzv. nespí.
Existujú dva hlavné typy lokálnych anestetík, v závislosti od toho, ako sú podávané.
Topické anestetiká: Aplikujú sa priamo na pokožku alebo hlienové membrány, ako je vnútro úst, nosa alebo hrdla. Môžu sa aplikovať i na povrch oka. Topické anestetiká majú formu kvapaliny, krému, gélu, spreja a náplasti. V niektorých prípadoch môže lekár použiť kombináciu lokálnych anestetík kvôli dlhšiemu účinku.
Medzi príklady postupov, pri ktorých sa využíva topická anestéza, patrí aplikovanie alebo odstraňovanie stehov, zavedenie katétra, laserové ošetrenie, operácia katarakty a endoskopia. Topické anestetiká na oči, napríklad benzokaín, môžu tiež pomôcť zvládnuť bolesť zubov, ďasien alebo vredov v ústach, otvorené rany, bolesť hrdla, menšie popáleniny, uhryznutia hmyzom a hemoroidy.
Injekčné anestetiká: Lokálna anestéza sa môže podávať aj injekčne. Používa sa na upokojenie počas procedúr, nie na liečbu bolesti. Postupy, ktorých súčasťou môže byť injekcia lokálneho anestetika, zvyčajne bývajú stomatologickézákroky (napríklad koreňový kanálik), kožná biopsia, odstránenie výrastku pod kožou, hlboké odstraňovanie bradavíc, vloženie kardiostimulátora, diagnostické testy ako bedrová punkcia alebo biopsia kostnej drene a podobne.
Diagnóza
Lekár určuje, aký typ anestézy je vhodný pre pacienta a jeho stav. Vychádza zo základných faktorov – dĺžka konania zákroku, veľkosť a umiestnenie oblasti, ktorá potrebuje zásah, akékoľvek základné zdravotné problémy, ktoré pacient má. Lekár takisto musí byť informovaný, aké lieky pacient užíva.
Pred lokálnou anestézou sa nevyžaduje takmer žiadna príprava. Treba byť len opatrný, ak pacient má otvorené rany v blízkosti postihnutej oblasti, informovať lekára o užívaných liekoch, najmä tých, ktoré zvyšujú riziko krvácania (napríklad aspirín), prípadne o poruche krvácania. Následne sa aplikuje anestéza.
Lokálne anestetikum sa podáva niekoľko minút pred samotným zákrokom. Aj keby pacient nemal cítiť žiadnu bolesť, môže mať pocit tlaku. Umŕtvenie zvyčajne vyprchá do jednej hodiny, ale počas niekoľkých nasledujúcich hodín môže pacient cítiť pretrvávajúcu necitlivosť. Keď odznie, môže sa objaviť brnenie alebo mierne zášklby. Je dôležité aj počas pôsobenia anestézy venovať danej oblasti tela zvýšenú pozornosť, pretože je veľmi ľahké dané miesto náhodne zraniť.
Lokálne anestetiká sú všeobecne bezpečné a zvyčajne nevyvolávajú žiadne vedľajšie účinky. Ak sa však aplikujú nadmerne, prípadne injekciou do žily namiesto tkaniva, môžu vyvolať zvonenie v ušiach, mierne závraty, stuhnutosť, zášklby alebo kovovú chuť v ústach.
Lokálna anestéza je relatívne bezpečný spôsob, ako znecitlivieť malú oblasť tela pred potrebnou lekárskou procedúrou. Môže pomôcť zvládnuť bolesť na koži alebo v ústach a hoci môže príležitostne spôsobiť vedľajšie účinky, zvyčajne sa to deje iba v prípadoch, keď sa použije nadmerná dávka.