Konečne prišla zima a s ňou aj dlho očakávaná lyžovačka. Všetci sa tešíme ako po roku opäť vytiahneme lyže, snowboardy či bežky a zahájime na svahu ďalšiu lyžiarsku sezónu. Zranenia síce nie sú vecou, ktorá nám ako prvá napadne pri slove lyžovačka, no môžu byť jej súčasťou, a vedia celú zimnú dovolenku pekne skomplikovať. V našom článku vám priblížime najčastejšie zranenia, ktoré sa pri zimných športoch môžu vyskytnúť.
Po prečítaní tohto článku budete vedieť:
Lyžovanie ako najobľúbenejší zimný šport môže poskytnúť mnoho zdravotných výhod. Nehovoriac o tom, že je to skvelá zábava. Existuje však mnoho bežných zranení, ktoré sa môžu pri tomto zimnom športe vyskytnúť a ktoré môžu byť obzvlášť nepríjemné. Či už ste skúsený lyžiar alebo začiatočník, predtým ako vyrazíte na svah by ste mali vedieť o rizikách, a úrazoch ktoré môžu ovplyvniť priebeh lyžovačky, a tiež to, čo môžete urobiť, aby ste tieto riziká minimalizovali.
Hoci zranenie na lyžiach sa môže stať komukoľvek, riziko zranenia je vyššie u tých ľudí, ktorí neabsolvovali profesionálny výcvik. Štúdie tiež ukazujú, že vyššiemu riziku sú vystavené osoby vo veku od 35 do 50 rokov a tiež ľudia, ktorí si lyžiarsku výstroj radšej požičiavajú, než vlastnia.
Zjazdovky sú nebezpečné najmä tesne pred obedom, keď sú preplnené a ľudia začínajú pociťovať prvé známky únavy a hladu. Spôsobuje to, že sú menej koncentrovaní na lyžovanie a ľahko stratia pozornosť. Je preto veľmi dôležité nepreceňovať svoje schopnosti, urobiť si prestávku, a tiež nezabúdať na jedlo a pitný režim.
Pozor si treba dávať obzvlášť ku koncu dňa, keď zapadá slnko a klesá teplota ovzdušia. Sneh na svahu je o takomto čase o niečo tvrdší, zlyžovaný a môže byť aj zľadovatený, čím sa stáva samotný terén oveľa náročnejším.
Zimné športy majú za následok rôzne druhy zranení, ktoré postihujú rôzne časti tela. Najbežnejšie sú:
Koleno je najčastejšie postihnutý kĺb, ktorý predstavuje približne 1 zo 4 lyžiarskych zranení. Najčastejšie poškodené časti kolena sú predný skrížený väz a mediálny kolaterálny väz. K zraneniu dochádza ak sa neuvoľní viazanie, ktoré upevňuje lyže k lyžiarkam. Dĺžka lyže potom pôsobí ako páka, ktorá núti koleno krútiť sa, čo môže spôsobiť značné poškodenie kostí a väzov.
Poškodenie mediálneho kolaterálneho väzu stačí väčšinou liečiť nosením ortézy, ktorá obmedzí pohyb v kĺbe, a niekoľko týždňovým kľudovým režimom. Ak sa vám však pri páde natrhne predný skrížený väz, rekonvalescencia bude s veľkou pravdepodobnosťou vyžadovať ortopedický chirurgický zákrok a dlhodobú rehabilitáciu s fyzioterapiou.
Zlomeniny sa môžu vyskytnúť pri zraze lyžiara siným lyžiarom či snowboardistom alebo pri zraze s predmetom. Často ide o zlomeniny na holenných a stehenných kostiach pričom sú bežnejšie u starších lyžiarov, ktorých kosti môžu byť krehkejšie.
Prirodzený inštinkt vystrieť pri páde ruky vystavuje palec a zápästie riziku zranenia. Často sú prvým bodom tela, ktorý absorbuje energiu z pádu. Ak pri páde pristanete na rukách pričom stále držíte lyžiarsku palicu s jej popruhom, je bežné, že utrpíte vyvrtnutie alebo vykĺbenie palca, čo sa hovorovo nazýva lyžiarsky palec.
V najhorších prípadoch môžu byť zranenia rúk na lyžiach komplikovanejšie, ak sa kosti pri nehode rozdrvia. Tento stav často vyžaduje ortopedický chirurgický zákrok s dlhodobou rekonvalescenciou zahŕňajúcou obmedzený pohyb a fyzioterapiu.
Poranenia ramena sú ďalším bežným lyžiarskym zranením, ktoré je spôsobené podobne ako zranenia palca a zápästia. Ak pri páde natiahnete ruky, energia z nárazu prejde rukami a môže spôsobiť vyvrtnutie a vykĺbenie ramena, či dokonca zlomeniny kostí. Zlomená kľúčna kosť je tiež bežným zranením pri páde. Vykĺbenie ramena je liečiteľné aj bez chirurgického zákroku, pretože lekári, vo väčšine prípadov, vedia vrátiť rameno späť do jamky. Ide však o mimoriadne bolestivý zákrok.
Lyžovanie predstavuje aj riziko vážneho poranenia hlavy, tváre a krku. Poranenia hlavy môžu byť smrteľné, a preto je nevyhnutné, aby všetci športovci na svahu nosili ochrannú prilbu. Menšie poranenia hlavy môžu zahŕňať odreniny či rezné rany. Závažnejšie poranenia hlavy však môžu zahŕňať otras mozgu, krvácanie do mozgu či poranenia chrbtice. Zraneniu na svahu je potrebné venovať okamžitú pozornosť kontrolou dýchacích ciest, dýchania a krvného obehu športovca (pulz), pretože mu to môže zachrániť život.
1. Pri akútnych športových úrazoch je potrebné ako prvé postihnuté miesto dobre zafixovať obväzom a dlahou, s cieľom obmedziť ďalší pohyb kĺbu, svalu, väzu či šľachy.
2. Na poranenú oblasť treba vyvinúť tlak, ktorý pomôže minimalizovať rozsah zakrvácania a opuchu. Kompresiu je možné dosiahnuť použitím kompresného obväzu, čo je elastický obväz, ktorý jednoducho prilieha okolo postihnutej končatiny.
3. Aplikácia ľadu na poranenie v akútnej fáze môže výrazne znížiť rozsah poškodenia a to hneď niekoľkými spôsobmi:
4. Ľad sa aplikuje na poranené miesto pomocou vrecka naplneného drveným ľadom, ktorý je zabalený vo vlhkom uteráku. Vlhký uterák je nevyhnutný, pretože vytvára bariéru medzi vrecúškom ľadu a pokožkou a znižuje riziko „popálenia ľadom“. Nenechávajte ľad pôsobiť dlhšie ako 15 minút.
5. Zdvihnutie končatiny umožňuje gravitácii odvádzať tekutinu z poraneného miesta čo vedie k zníženiu opuchu.
6. Odpočinok, bezprostredne po zranení, je dôležitou súčasťou rekonvalescencie. Pacient by mal prestať športovať a nechať zranenú oblasť úplne zahojiť, pretože opakujúce sa drobné zranenia môžu často viesť k vážnejšiemu zraneniu, ktoré športovca vyradí na oveľa dlhšiu dobu.
Čo sa úrazov týka, lyžovanie a snowboardovanie sú považované za rizikové športy, a preto je dôkladná príprava základ. Čím dôkladnejšie sa pripravujete a trénujete techniku, tým je menšia pravdepodobnosť, že sa zraníte. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu predchádzať zraneniam na svahu:
Lyžovanie je fyzicky náročný šport, takže udržiavanie dobrej kondície pred lyžovaním je nevyhnutné na zníženie rizika zranenia.
Ak ste začiatočník alebo ste už niekoľko sezón nelyžovali, určite absolvujte profesionálne lyžiarske kurzy. Pomôžu vám s technikou a môžu vás tiež naučiť, ako správne padať, aby ste znížili riziko zranenia.
Ako pri akomkoľvek cvičení, fyzická námaha so stuhnutými svalmi môže spôsobiť zranenie. Začať deň na jednoduchších zjazdovkách je tiež dobrý nápad, bez ohľadu na to, aké skúsenosti máte.
Ak si požičiavate lyžiarske vybavenie, uistite sa, že vám správne sedí a že vaše lyže majú pre vás správnu dĺžku. Ak máte vlastné vybavenie, uistite sa, že je dobre udržiavané.
Nezanedbávajte nosenie chráničov zápästia, lakťov a kolien, ktoré pomáhajú chrániť kĺby. Lyžiarska prilba je priam nutnosťou, ktorý môže v niektorých prípadoch dokonca aj zachrániť život.
Aj keď je varené víno zo ski baru lákavé, zahreje vás rovnako aj obyčajný čaj. Pitie alkoholu vedie k bezohľadnosti a nehodám na svahu, pretože váš úsudok sa zhoršuje a viac riskujete.
Držte sa oblastí, ktoré sú označené ako bezpečné, a neodbočujte z trate ani do nebezpečného terénu. Majte partnera na lyžovanie a vyhnite sa tomu, aby ste sa ocitli sami.