Spontánny potrat je udalosť, ktorá vedie k strate plodu pred 20. týždňom tehotenstva. Spravidla nastane počas prvého trimestra alebo počas prvých troch mesiacov tehotenstva. Potraty sa môžu diať z rôznych zdravotných dôvodov, z ktorých mnohé nemá žena pod kontrolou. Poznanie rizikových faktorov, znakov a príčin Vám však môže pomôcť lepšie ho pochopiť a získať potrebnú podporu alebo ošetrenie.
V tomto článku sa dozviete:
Príznaky potratu sa líšia v závislosti od štádia tehotenstva. V niektorých prípadoch sa to môže stať tak rýchlo, že pred potratom možno ani nebudete vedieť, že ste tehotná.
Tu uvádzame niektoré z najčastejších príznakov potratu:
Okamžite zavolajte lekárovi, ak sa u vás počas tehotenstva vyskytne niektorý z týchto príznakov. Avšak, je tiež možné, že tieto príznaky sa vyskytnú aj bez potratu. Váš lekár však bude chcieť vykonať testy, aby sa ubezpečil, že je všetko v poriadku.
Aj keď existujú faktory, ktoré zvyšujú riziko potratu, spravidla to nie je výsledkom niečoho, čo ste urobili alebo neurobili. Ak máte ťažkosti s udržaním tehotenstva, Váš lekár môže skontrolovať niektoré známe príčiny potratu.
Počas tehotenstva dodáva Vaše telovyvíjajúcemu sa plodu hormóny a živiny. To pomáha Vášmu plodu rásť. Väčšina potratov prebehne v prvom trimestri z dôvodu, že plod sa nevyvíja normálne.
Chromozómy obsahujú gény. U vyvíjajúceho sa plodu prispieva jednou sadou chromozómov matka (23) a druhou otec (23).
Príklady chromozomálnych abnormalít zahŕňajú:
Chyby sa môžu vyskytnúť aj náhodne, keď sa bunky embrya rozdelia, alebo v dôsledku poškodeného vajíčka alebo spermie. K potratu môžu viesť aj pomerne časté problémy s placentou a jej vývojom.
S vývojom plodu môžu interferovať aj rôzne zdravotné podmienky a návyky životného štýlu. Cvičenie a pohlavný styk však nie sú príčinou potratov. Plod neovplyňuje ani práca, pokiaľ nie ste vystavená škodlivým chemikáliám alebo žiareniu.
Medzi stavy, ktoré môžu interferovať s vývojom plodu, patrí:
Pred užívaním akýchkoľvek liekov sa vždy poraďte so svojím lekárom, aby ste sa ubezpečili, že užívanie lieku počas tehotenstva je bezpečné a neuškodí ani Vám ani plodu.
Mnohokrát sa môže stať, že dôjde k potratu, skôr ako sa dozviete, že ste tehotná. Rovnako ako v prípade menštruácie, niektoré príznaky potratu zahŕňajú krvácanie a kŕče.
Ako teda zistiť, či máte menštruáciu alebo potrat? Pri pokuse o rozlíšenie medzi menštruáciou a potratom je potrebné vziať do úvahy niekoľko faktorov:
Ak silno krvácate alebo si myslíte, že ste potratili, mali by ste sa určite obrátiť na svojho lekára.
Väčšina potratov prebehne počas prvého trimestra – prvých 12 týždňov tehotenstva. Najvyššie riziko potratu počas je práve v prvých týždňoch tehotenstva. Akonáhle však tehotenstvo dosiahne 6 týždňov, toto riziko klesá.
Medzi 13. a 20. týždňom tehotenstva sa riziko potratu ešte zníži. Je však dôležité mať na pamäti, že riziko potratu sa potom veľmi nemení, pretože komplikácie môžu nastať kedykoľvek v tehotenstve.
Spontánny potrat v ranom tehotenstve je bežný. Končí tak asi 10% známych tehotenstiev. Príčina potratu však niekedy zostane neznáma, no približne 50% potratov tvoria problémy s chormozomálnymi abnormalitami.
Riziko potratu určite stúpa s vekom – vo veku 35 rokov je to 20%. Vo veku 40 rokov stúpa na 40% a vo veku 45 rokov a vyššom toto riziko predstavuje až 80%.
Potrat určite nevyhnutne neznamená, že už nebudete môcť mať dieťa. Približne iba 1% žien má tri alebo viac potratov.
Väčšina potratov je spôsobená prirodzenými a neodvrátiteľnými príčinami. Niektoré rizikové faktory však môžu zvýšiť šance na spontánny potrat. Patrí sem:
Ako sme už spomínali vyšší vek môže tiež ovplyvniť riziko spontánneho potratu. Ženy staršie ako 35 rokov majú vyššie riziko potratu ako ženy mladšie. Toto riziko sa rastúcim vekom iba zvyšuje.
Jeden potrat, avšak,nezvyšuje riziko ďalšieho potratu. Väčšina žien obvykle dieťa donosí v poriadku. Opakované potraty sú v skutočnosti dosť zriedkavé.
Poznáme mnoho rôznych druhov potratov. V závislosti od Vašich príznakov a štádia tehotenstva lekár diagnostikuje Váš stav ako jeden z nasledujúcich:
Dvojčatá sa zvyčajne vyskytujú, keď sa oplodnia dve vajíčka namiesto jedného. Môže sa tiež stať, že sa jedno oplodnené vajíčko rozdelí na dve samostatné embryá.
Prirodzene existujú ďalšie úvahy, ohľadom viacpočetného tehotenstva. Mať viac plodov v maternici môže mať vplyv na rast a vývoj. Ženy, ktoré čakajú dvojčatá (alebo trojčatá…), môžu mať väčšiu pravdepodobnosť komplikácií, ako je predčasný pôrod , preeklampsia alebo potrat.
Typ potratu, ktorý sa nazýva syndróm miznúceho dvojčaťa nastáva, keď u ženy, u ktorej bolo predtým určené tehotenstvo s dvojčatami, sa zistí iba jeden plod. V mnohých prípadoch sa zmiznuté dvojča reabsorbuje do placenty. Niekedy sa to však stane tak skoro v tehotenstve, že ani len nezistíte, že ste pôvodne dvojčatá čakali.
Nie všetkým potratom sa dá zabrániť. Môžete však podniknúť kroky, ktoré Vám pomôžu udržať zdravé tehotenstvo. Tu je niekoľko odporúčaní:
Pamätajte, že potrat nutne neznamená, že v budúcnosti už viac nepočnete dieťa. Väčšina žien, ktoré potratia, má neskôr zdravé tehotenstvo.
Liečba potrebná po potrate môže závisieť od typu potratu, ktorý ste prežili. Ak vo Vašom tele nezostalo žiadne tehotenské tkanivo (úplný potrat), nie je potrebné žiadne ošetrenie.
Ak sa vo Vašom tele stále nachádza nejaké tkanivo, existuje niekoľko rôznych možností liečby:
Riziko komplikácií pri ktorejkoľvek z týchto možností liečby je veľmi malé. Samozrejme je najlepšie sa poradiť so svojím lekárom, ktorá z nich je pre Vás najlepšia.
Zotavenie Vášho tela bude závisieť od toho, ako pokročilé bolo Vaše tehotenstvo pred potratom. Po potrate sa môžu u Vás vyskytnúť príznaky ako špinenie a nepríjemné pocity v bruchu.
Aj keď tehotenské hormóny môžu po potrate pretrvávať niekoľko mesiacov v krvi, mali by ste mať normálnu menštruáciu znova o štyri až šesť týždňov. Vyhýbajte sa pohlavnému styku alebo používaniu tampónov najmenej dva týždne po spontánnom potrate.
Je normálne, že po potrate zažijete širokú škálu emócií. Môžu sa tiež vyskytnúť príznaky ako problémy so spánkom, nedostatok energie a častý plač.
Nájdite si čas pre seba. Smútok a trúchlenie je prirodzené, no ak je to potrebné, požiadajte o pomoc. Môžete tiež zvážiť nasledujúce:
Po potrate je dobré počkať, kým budete fyzicky aj emocionálne pripravená, skôr ako sa pokúsite znova otehotnieť. Taktiež je vhodné požiadať lekára o radu alebo pomôcť s vypracovaním plánu koncepcie. Mnoho lekárov odporúča počkať po potrate najmenej 3 mesiace, aby sa znížila pravdepodobnosť ďalšieho potratu.
Potrat je zvyčajne iba jednorazový. Ak ste však zažili dva alebo viac po sebe idúcich potratov, lekár Vám odporučí vyšetrenie, aby sa zistilo, čo ich mohlo spôsobiť. Môžu to byť:
Pri písaní tohto článku boli použiré tieto zdroje:
Interpregnancy Interval After Pregnancy Loss and Risk of Repeat Miscarriage