10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Cystoskopia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Cystoskopiou nazývame endoskopické vyšetrenie močovej trubice a močového mechúra. Táto metóda sa v urológii (mužskej aj ženskej) používa veľmi často, umožňuje v reálnom čase vyšetriť sliznicu a obsah močových ciest, močového mechúra a trubice. Väčšinou ide o ambulantné vyšetrenie, takže nie je potrebná hospitalizácia.

    Kedy je cystoskopia potrebná?

    Ak niekto trpí opakovanými infekciami močových ciest, zväčšenou prostatou alebo spozoroval vo svojom moči krv, urológ mu určite odporučí cystoskopiu. Patrí medzi základné diagnostické metódy pri diagnostike nádorov močového mechúra, kde je dokonca uprednostňovaná pred zobrazovacími metódami typu CT a magnetickej rezonancie. Cystoskopia však môže byť aj liečebnou metódou, prostredníctvom špeciálnych nástrojov možno odstrániť nezhubné nádory z povrchu sliznice močového mechúra.

    Ako cystoskopia prebieha?

    Pacienta v polohe na chrbte požiadajú o položenie nôh do „kozy”. Do močovej rúry mu zavedú tenkú trubicu, ktorá má na konci kameru a zdroj svetla. Nie je nutná celková anestézia, používa sa špeciálny gél s anestetikom, ktorý lokálne znecitliví sliznicu močovej trubice. Táto trubica je pomaly zavedená až do dutiny močového mechúra, kde lekár vyšetrí kamerou celú jeho sliznicu. Urológ následne vpraví do močového mechúra fyziologický roztok, aby došlo k napnutiu a lepšej vizualizácii steny.

    Ak je to potrebné, môže byť pomocou špeciálneho nástroja odobratá vzorka sliznice močového mechúra na histologické vyšetrenie. Počas tohto kroku pacient môže pociťovať nutkanie na močenie. Vo väčšine prípadovtoto vyšetrenie nie je bolestivé, ale môže byť značne nepríjemné, keďže ide o manipuláciu s intímnymi partiami tela.

    Aké sú riziká?

    Cystoskopia je veľmi bezpečná metóda, existuje však malé riziko prederavenia steny močovej trubice alebo močového mechúra. Takisto môže sliznica krátko po vyšetrení dočasne krvácať a určitý čas po vyšetrení môže byť potrebné zavedenie močového katétra.

    Je treba sa pripraviť na operáciu?

    Ak bude pred vyšetrením potrebná príprava, pacienta na ňu včas upozornia. Väčšinou ide o užívanie antibiotík pred výkonom a po ňom, hlavne ak sú príčinou vyšetrenia opakované močové infekcie. Pred vyšetrením pacienta požiadajú o vymočenie, s ním však musí počkať až na čas po príchode do ambulancie, keďže môže byť potrebná vzorka moču.

    Čo možno očakávať po výkone?

    Pálenie pri močení, prítomnosť krvi v moči a časté močenie pár dní po zákroku sú bežné príznaky, no horúce zábaly a väčší príjem tekutín niekoľko dní po cystoskopii môžu prispieť k úľave. Ak tieto príznaky pretrvávajú viac ako 3 dni, je potrebné kontaktovať urológa.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    časté infekciečasté močeniekrv v močimočové cestymočový mechúrzápal močového mechúra